Aktualności

Życzenia świąteczne

Zarząd Terenów Publicznych życzy Państwu zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2018 roku.

Opublikowany: 22 grudnia 2017 14:27:34, przez Iwona Twarowska

Dzień 2 stycznia 2017 r. dniem wolnym od pracy

We wtorek 2 stycznia 2018 r. Zarząd Terenów Publicznych będzie nieczynny zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Zarządu Terenów Publicznych z dnia 30 października 2017 r. w sprawie wyznaczenia dnia wolnego od pracy dla pracowników Zarządu Terenów Publicznych.

Opublikowany: 21 grudnia 2017 12:29:39, przez Iwona Twarowska

Sylwester 2017 - zmiana organizacji ruchu

W związku z tegoroczną imprezą sylwestrową Stolica Sylwestra 2017 wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Szczegóły na stronie:

http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/sylwester-na-pl-bankowym-zmiany-w-ruchu-drogowym

Opublikowany: 19 grudnia 2017 15:21:46, przez Iwona Twarowska

Lodowisko na Rynku Starego Miasta

Od 2 grudnia możemy wybrać się na lodowisko na Rynku Starego Miasta.

Opublikowany: 4 grudnia 2017 14:27:34, przez Iwona Twarowska

„Bajkowa ławka w Parku im. Janiny Porazińskiej” – zwycięski projekt realizowany w ramach budżetu partycypacyjnego dla m.st. Warszawy na rok 2017

Zakończone zostało wykonanie „Bajkowej ławki w Parku im. Janiny Porazińskiej” w ramach budżetu partycypacyjnego dla m.st. Warszawy na rok 2017. Na placu zabaw w Parku im. Janiny Porazińskiej zamontowana została multimedialna ławka. Po naciśnięciu przycisku na siedzisku odtwarzane są 3 bajki Janiny Porazińskiej: „Dorotka”, „Na chybotce”, „Bajka iskierka” oraz krótki życiorys autorki.

Ławka zaprojektowana i wykonana została przez firmę INVESTIM Spółka Akcyjna, ul. Marynarska 15, 02-674 Warszawa.

Koszt realizacji zadania - 29 520 zł.

Całkowity koszt realizacji zadania – 37 293,60 zł, obejmował również nagranie 3 bajek wraz z życiorysem Janiny Porazińskiej w formie pliku audio w formacie MP3 do odtworzenia w urządzeniu multimedialnym, zamontowanym w ławce (7 097,10 zł) i opłatę za publiczne odtwarzanie oraz udostępnienie utworów Janiny Porazińskiej za pośrednictwem urządzenia multimedialnego (676,50 zł).

Opublikowany: 12 września 2017 11:22:52, przez Iwona Twarowska

Wyłączenie terenów z administrowania ZTP

W związku z utworzeniem nowej jednostki budżetowej m.st. Warszawy pod nazwą Zarząd Zieleni m.st. Warszawy (Uchwała nr XXXIII/816/2016 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 25 sierpnia 2016r.) zostały wyłączone z administrowania przez Zarząd Terenów Publicznych nieruchomości na terenie Dzielnicy Śródmieście będące parkami, skwerami i zieleńcami wymienione w uchwałach do których linki znajdują się poniżej:

http://bip.warszawa.pl/NR/exeres/2235A833-EC30-4F8D-B3E4-751F3A10D797,frameless.htm

http://bip.warszawa.pl/NR/exeres/095E6D4F-F4DB-441A-83F2-F9D09962BB5E,frameless.htm

http://bip.warszawa.pl/NR/exeres/0C61020A-6895-42F6-82D6-1B8D86F29769,frameless.htm

Opublikowany: 12 września 2017 11:19:13, przez Iwona Twarowska

Miejskie pszczoły w Parku Traugutta – ostatnie spotkanie edukacyjne

Zapraszamy wszystkich chętnych na ostatnie spotkanie edukacyjne.

Spotkanie odbędzie się w dniu 16 września 2017 r. o godzinie 15.00.

To ostatni dyżur w pasiece w Parku Traugutta. Dlatego będzie to czas podsumowań. Zajrzymy do uli sprawdzić czy dobrze przygotowaliśmy pszczoły do zimy. Przy okazji będzie można zapytać o wszystkie rzeczy i przypomnieć sobie dotychczasową wiedzę o zapylaczach.

Dobrze wziąć koc/karimatę, żeby wygodnie usiąść.

Chętni do zaglądania do ula powinni przyjść w odzieży z długimi rękawami i nogawkami oraz w krytym obuwiu.

Opublikowany: 11 września 2017 10:45:25, przez Iwona Twarowska

Informacja

31 sierpnia 2017 roku po południowo-zachodniej stronie skrzyżowania ul. Świętokrzyskiej z ul. Mikołaja Kopernika na Skarpie Wiślanej umieszczona została tablica informująca że w tym miejscu w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający ruch społeczny „Solidarność” w walce z komunizmem.

Informacje dotyczące budowy pomnika znajdują się na stronie internetowej m.st. Warszawy

http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/w-warszawie-stanie-pomnik-solidarno-ci

Opublikowany: 1 września 2017 13:47:26, przez Iwona Twarowska

Miejskie pszczoły w Parku Traugutta – szóste spotkanie edukacyjne

Zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne spotkanie edukacyjne.

Spotkanie odbędzie się w dniu 26 sierpnia 2017 r. o godzinie 15.00.

Przedostatni dyżur jest poświęcony przygotowaniu pszczół do zimy. Tak naprawdę dla pszczelarza cały sezon zaczyna się właśnie w sierpniu, bo od tego jak przygotuje pszczoły do zimy zależy czy będzie miał czego doglądać w przyszłym roku kalendarzowym. To o co musi szczególnie zadbać to odpowiednie ułożenie gniazda, zapewnienie odpowiedniej ilości miodu i pokarmu oraz walka z pszczelimi chorobami.

To wszystko na tym dyżurze.

Dobrze wziąć koc/karimatę, żeby wygodnie usiąść.

Chętni do zaglądania do ula powinni przyjść w odzieży z długimi rękawami i nogawkami oraz w krytym obuwiu.

Opublikowany: 18 sierpnia 2017 12:34:25, przez Monika Kłosek

INFORMACJA

Z dniem 2 sierpnia 2017 r. Zarząd Terenów Publicznych po zakończeniu obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przystąpił do remontu konserwatorskiego Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej zlokalizowanego przy ul. Wiejskiej róg ul. Matejki w Warszawie.

Zakres prac obejmuje: - przełożenie kamiennej posadzki, połączone z wymianą uszkodzonych płyt nawierzchni, - wymianę warstwy podbudowy płyty pomnika, - wymianę uszkodzonych płyt kamiennych ściany oporowej, - usunięcie zabrudzeń z płyt kamiennych stanowiących okładzinę ściany oporowej (bastionu), - wymianę uszkodzonych płyt kamiennych głównego pomnika (obelisku), - usunięcie zabrudzeń z płyt kamiennych głównego pomnika (obelisku), - impregnację płyt kamiennych stanowiących okładzinę pomnika, - konserwację liter i symboli, - wymianę kabli zasilających elementy iluminacji od szafy sterującej do poszczególnych opraw, - ułożenie nowych kabli zasilających w rurach ochronnych, zgodnie z dokumentacją projektową, - wymianę elementów iluminacji 22 szt. opraw wbudowanych w posadzkę i 8 szt. reflektorów projekcyjnych, na elementy współczesne, technologicznie wyposażone w energooszczędne źródła światła, - czyszczenie i zabezpieczenie przed korozją części stalowych obudów (koszy ochronnych) reflektorów projekcyjnych wraz z miejscowymi naprawami, - uporządkowanie zieleni w strefie pomnika wraz z wykonaniem nowych nasadzeń.

Wykonawcą prac jest Konsorcjum Firm: Stylmet Grzegorz Sienicki, ul. Kępna 2/9, 03-730 Warszawa i Woj-And s.c. Andrzej Wasilewski i Wojciech Czyż, ul. Żytnia 79/77, 01-141 Warszawa

Termin zakończenia prac to 16 listopada 2017 r.

Całkowity koszt 660.659,95 zł

Opublikowany: 17 sierpnia 2017 11:40:52, przez Monika Kłosek

Miejskie pszczoły w Parku Traugutta – piąte spotkanie edukacyjne

Jak informowaliśmy wcześniej „MIEJSKIE PSZCZOŁY” to projekt wybrany do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego 2017.

Przy pasiece odbywają się cykliczne spotkania edukacyjne. Miło nam zaprosić wszystkich chętnych na kolejne, piąte spotkanie edukacyjne, którego tematem będzie: Katar pszczoły. Spotkanie odbędzie się w dniu 5 sierpnia 2017 r. o godzinie 15.00.

Na spotkaniu dowiemy się jak chorują pszczoły. Dobre zdrowie pszczół cieszy pszczelarza. Cały rok dba w szczególności o to, żeby dobrze przezimowały i rozwinęły się na wiosnę. Bez zdrowych pszczół nie będzie miał miodu ani innych produktów pszczelich. Ba, czasem bez zdrowych pszczół, nie będzie miał samych pszczół. Jak dbać o pszczoły, żeby były w dobrej formie, usłyszycie i zobaczycie na spotkaniu.

Miód pozyskany z pasieki, po sklarowaniu i nalaniu w słoiki, będzie udostępniony uczestnikom spotkania.

Co zabrać: dobrze wziąć koc/karimatę, żeby wygodnie usiąść. Chętni do zaglądania do ula powinni przyjść w odzieży z długimi rękawami i nogawkami oraz w krytym obuwiu.

Opublikowany: 4 sierpnia 2017 12:54:32, przez Iwona Twarowska

Miejskie pszczoły w Parku Traugutta – czwarte spotkanie edukacyjne

Jak informowaliśmy wcześniej „MIEJSKIE PSZCZOŁY” to projekt wybrany do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego 2017.

Przy pasiece odbywają się cykliczne spotkania edukacyjne. Miło nam zaprosić wszystkich chętnych na kolejne, czwarte spotkanie edukacyjne, którego tematem będzie: Królowa matka. Spotkanie odbędzie się w dniu 15 lipca 2017 r. o godzinie 15.00.

Na spotkaniu dowiemy się jaka jest rola matki pszczelej potocznie zwanej królową. W jakich sytuacjach rodzi się nowa królowa matka, ile czasu żyje i czy w ogóle wylatuje z ula, czy to ona rządzi rojem czy rój steruje matką? Na te i inne pytania odpowie opiekun pasieki - Kamil Baj z Pszczelarium. Podczas spotkania zajrzymy do ula i zobaczymy królową matkę oraz efekty jej pracy. Zgłębimy również tajniki hodowli królowych matek i zobaczymy sprzęt potrzebny do ich hodowli.

Miód pozyskany z pasieki, po sklarowaniu i nalaniu w słoiki, będzie udostępniony uczestnikom spotkania.

Co zabrać: dobrze wziąć koc/karimatę, żeby wygodnie usiąść. Chętni do zaglądania do ula powinni przyjść w odzieży z długimi rękawami i nogawkami oraz w krytym obuwiu.

Miejsce spotkania
Opublikowany: 12 lipca 2017 13:04:42, przez Iwona Twarowska

Szczyt Prezydentów Trójmorza oraz wizyta prezydenta USA - zmiany w ruchu

W dniach 5, 6 i 7 lipca 2017 r. odbędzie się w Warszawie Szczyt Prezydentów Trójmorza oraz planowana wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Donalda J. Trumpa.

Ze względu na wymogi organizacji wizyty prezydenta USA i szczytu, na wielu ulicach w Śródmieściu wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Zakazy będą dotyczyły także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników. Będą obowiązywały także na ulicach poprzecznych w odległości do 50 m od skrzyżowań ulic (lub do pierwszego skrzyżowania).

Ponadto informujemy, że w związku z organizacją ww. przedsięwzięcia na obszarze Starego Miasta i niektórych innych ulic Warszawy wystąpią znaczne utrudnienia związane ze zmianą organizacji ruchu kołowego i ruchu pieszego.

Zarządca drogi, mając na uwadze względy bezpieczeństwa i prestiżowe znaczenie ww. wydarzeń, liczy na Państwa zrozumienie dla zaistniałej sytuacji i oczekuje od Państwa współpracy i współdziałania w realizacji ww. działań.

Szczegółowe informacje na temat ograniczeń ruchu.
Opublikowany: 4 lipca 2017 12:53:45, przez Iwona Twarowska

Montaż tablic informacyjnych w alfabecie Braille'a w Parku Fontann

Zarząd Terenów Publicznych uprzejmie informuje, iż od czerwca 2017 r. w Parku Fontann zamontowane zostały dwie tablice informacyjne w alfabecie Braille’a zawierające grafikę przestrzenną Parku.

Przedmiotowe tablice znajdują się przy przeciwległych wejściach na teren Parku Fontann tj. od strony ul. Boleść i od strony Wisłostrady – wejście z przystanku autobusowego zlokalizowanego przy ul. Sanguszki.

Park Fontann jest jednym z zadań Projektu "Warszawski Węzeł Wodno - Rowerowy "Pedałuj i płyń" (bike & sail) - etap I" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Opublikowany: 16 czerwca 2017 05:59:27, przez Iwona Twarowska

Miejskie pszczoły w Parku Traugutta – trzecie spotkanie edukacyjne

Jak informowaliśmy wcześniej „MIEJSKIE PSZCZOŁY” to projekt wybrany do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego 2017.

Przy pasiece odbywają się cykliczne spotkania edukacyjne. Miło nam zaprosić wszystkich chętnych na kolejne, trzecie spotkanie edukacyjne, którego tematem będzie: Miodobranie. Spotkanie odbędzie się w dniu 17 czerwca 2017 r. o godzinie 15.00.

Przychodzi w końcu czas kiedy trzeba odebrać pszczołom nadwyżki zgromadzonego miodu, czyli czas miodobrania. Na dyżurze będzie można zobaczyć jak rozpoznać plastry z dojrzałym miodem, jak wyciągnąć miód z ula. Spodziewamy się, że wspólnie wyciągniemy z uli kilka, może kilkanaście plastrów, każdy o wadze 1,5-2,5 kg. Miód, po sklarowaniu i nalaniu w słoiki, będzie udostępniony uczestnikom spotkania.

Co zabrać: dobrze wziąć koc/karimatę, żeby wygodnie usiąść. Chętni do zaglądania do ula powinni przyjść w odzieży z długimi rękawami i nogawkami oraz w krytym obuwiu.

Miejsce spotkania
Opublikowany: 14 czerwca 2017 12:35:04, przez Iwona Twarowska

Remont górki na placu zabaw dla dzieci w Parku Mirowskim zakończony

Zakończony został remont górki znajdującej się na placu zabaw dla dzieci w Parku Mirowskim. Zrealizowany zakres prac w obrębie placu zabaw miał na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników, podniesienie komfortu i oferty funkcjonalno- programowej obiektu. Wykonano wymianę balustrady przy schodach i na koronie górki. W ramach kształtowania górki zostały odtworzone pierwotne profile skarp.

Znaczne zacienienie i intensywne użytkowanie górki spowodowało degradację stoków i osuwiska przy fundamentach obrzeży na koronie skarpy. Aby zabezpieczyć nasyp górki przed erozją powierzchniową pokryto stoki sztuczną trawą oraz matami przeciwerozyjnymi z obsadzeniem zielenią okrywową. Skarpa od strony południowej została zabezpieczona przed degradacją poprzez wykonanie niskiego murku oporowego z gabionów i drewnianej palisady. Wykonana została również ścieżka z nawierzchni mineralnej wokół górki oraz nasadzenia krzewów i roślin okrywowych. Celem tego działania jest uporządkowanie przestrzeni pod względem funkcjonalnym i wizualnym oraz ukierunkowanie ruchu użytkowników.

Koszt realizacji 267.469,33 zł.

Opublikowany: 9 czerwca 2017 15:19:58, przez Iwona Twarowska

Zapraszamy na zajęcia plastyczne dla dzieci "Malujemy kwiaty" w ogrodzie dydaktycznym na placu zabaw w Parku Kazimierzowskim

Miasto Stołeczne Warszawa - Zarząd Terenów Publicznych podjęło wraz z Fundacją VIRIDARIUM (wcześniejsza nazwa Fundacja Wspierania Inicjatyw Społecznych, Kultury i Sztuki „VIRId’OR”) wspólną realizację zadania publicznego w zakresie kontynuacji, rozpoczętego w 2014 roku, działania ogrodu dydaktycznego oraz łąki kwietnej na terenie placu zabaw w Parku Kazimierzowskim, w ramach inicjatywy lokalnej.

Zapraszamy na zajęcia plastyczne dla dzieci "Malujemy kwiaty". Zajęcia odbywać się będą w dniach 6, 13, 20 i 27 czerwca 2017 r. w godzinach 17.15 – 18.00.

O kolejnych spotkaniach i warsztatach organizowanych w ogrodzie dydaktycznym informować będziemy na stronie ZTP.

Opublikowany: 5 czerwca 2017 11:43:36, przez Iwona Twarowska

Miejskie pszczoły w Parku Traugutta - drugie spotkanie edukacyjne

Jak informowaliśmy wcześniej „MIEJSKIE PSZCZOŁY” to projekt wybrany do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego 2017.

Na początku kwietnia na terenie administrowanego przez Zarząd Terenów Publicznych Parku Traugutta (teren u zbiegu ul. Sanguszki i Wisłostrady) powstała pasieka. Ustawione zostały cztery ule zasiedlone nieagresywnymi rojami pszczół.

Pszczoły doskonale odnalazły się w parku. Na początku kwietnia zakwitły drzewa na terenie parku jak i sąsiednich terenach np. klony oraz drzewa owocowe stanowiące bazę pokarmową dla tych owadów.

Przy pasiece odbywają się cykliczne spotkania edukacyjne. Pierwsze takie spotkanie i zarazem otwarcie pasieki odbyło się 22 kwietnia 2017 r.

Miło nam zaprosić wszystkich chętnych na kolejne, drugie spotkanie edukacyjne, którego tematem będzie: Co zbiera pszczoła w mieście?

Spotkanie odbędzie się w dniu 27 maja 2017 r. o godzinie 15.00.

Uczestnicy spotkania zobaczą ciężką pracę pszczół w pełni wiosny. Będzie można sprawdzić ile waży ramka ze świeżym miodem. Dowiemy się co w okolicy zbiera pszczoła podczas intensywnej pracy oraz w jakiej odległości od ula zbiera nektar. Co zabrać: dobrze wziąć koc/karimatę, żeby wygodnie usiąść. Chętni do zaglądania do ula powinni przyjść w odzieży z długimi rękawami i nogawkami oraz w krytym obuwiu.

Miejsce spotkania
Opublikowany: 22 maja 2017 09:37:58, przez Iwona Twarowska

Multimedialny Park Fontann rozpoczyna kolejny sezon

Multimedialny Park Fontann – spektakularna gra wody, muzyki i świateł już od pierwszych dni maja na warszawskim Podzamczu.

Dla wszystkich, którzy będą spędzać majówkę w stolicy, m.st. Warszawa przygotowało znakomitą atrakcję. Na Podzamczu odbędzie się wielka premiera siódmej już edycji widowisk w Multimedialnym Parku Fontann. Stołeczna Estrada, która jest organizatorem wydarzenia, zaplanowała aż trzy pokazy specjalne, na które zaprasza 1,2 i 3 maja.

http://estrada.com.pl/1435_multimedialny_park_fontann

Opublikowany: 27 kwietnia 2017 10:19:07, przez Iwona Twarowska

Miejskie Pszczoły w Parku Traugutta

„MIEJSKIE PSZCZOŁY” to projekt wybrany do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego 2017.

Na początku kwietnia na terenie Parku Traugutta administrowanego przez Zarząd Terenów Publicznych (teren u zbiegu ul. Sanguszki i Wisłostrady) powstała pasieka. Ustawione zostały cztery ule zasiedlone nieagresywnymi rojami pszczół. Teren pasieki jest ogrodzony. Na terenie pasieki ustawiono tablicę informacyjną zawierającą istotne informacje dotyczące pasieki, bezpieczeństwa, zakazu wstępu na ogrodzony teren osób postronnych bez nadzoru opiekuna pasieki. Umieszczono również niezbędne dane kontaktowe do opiekuna pasieki, administratora terenu oraz służb miejskich.

Pszczoły doskonale odnalazły się w parku, w którym na początku kwietnia zakwitły klony i drzewa owocowe stanowiące bazę pokarmową dla owadów. Teren pasieczyska nie będzie koszony, lub będzie koszony w minimalnym stopniu, aby pozwolić wyrosnąć i zakwitnąć roślinom zielnym.

Przy pasiece odbywać się będą cykliczne spotkania edukacyjne. Pierwsze takie spotkanie i zarazem otwarcie pasieki zaplanowane jest 22 kwietnia o godzinie 15.00. O kolejnych spotkaniach informować będziemy na stronie http://ztp.waw.pl

Zapraszamy dorosłych i dzieci.

Temat pierwszego spotkania: Życie pszczoły.

Uczestnicy spotkania poznają tajniki życia pszczół zaczynając od tego czym w ogóle jest owad, nazywany pszczołą; jak wygląda i jak funkcjonuje przez swoje krótkie życie; skąd pszczoły biorą matkę; co zbierają po opuszczeniu ula; kończąc na tym jak wygląda ich mieszkanie czyli ul od środka i ile w takim ulu mieści się pszczół. Będzie okazja aby zajrzeć do ula. Co zabrać: Dobrze wziąć koc/karimatę, żeby wygodnie usiąść. Chętni do zaglądania do ula powinni przyjść w odzieży z długimi rękawami i nogawkami oraz w krytym obuwiu.

Opublikowany: 19 kwietnia 2017 09:55:38, przez Iwona Twarowska

Przegląd i czyszczenie budek lęgowych na terenach parków i zieleńców

Wiosenne porządki w budkach dla ptaków rozwieszonych w parkach i na zieleńcach, którymi opiekuje się ZTP rozpoczęte zostały w połowie lutego br. i zakończone zostały pod koniec miesiąca. Wysprzątane budki, łącznie 592 sztuki, chętniej zasiedlą nowi mieszkańcy. Podjęte działania poprawiają zarówno warunki lęgowe, jak i bytowe ptaków. Wraz z opuszczonym gniazdem usuwane są pasożyty, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na ptaki, które w nowym sezonie lęgowym postanowią zamieszkać w budkach.

Zamontowanych zostało 36 sztuk dodatkowych budek na terenie Parku Jazdów, Parku Traugutta, Parku Kazimierzowskiego, Parku K. Bayera, Ogrodu Krasińskich, Parku J. Porazińskiej oraz zieleńca przy Kanale Piaseczyńskim.

Sprawozdanie oraz wyniki inwentaryzacji i czyszczenia skrzynek lęgowych dla ptaków, rozmieszczonych na terenach zieleni zarządzanych przez Zarząd Terenów Publicznych w Warszawie czytaj tutaj

Opublikowany: 30 marca 2017 12:50:51, przez Iwona Twarowska

I nagroda w Konkursie na "Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2016 roku"

Komisja Konkursu na "Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2016 roku" i "Najlepszą inwestycję oświetleniową 2016 roku", przyznała Zarządowi Terenów Publicznych:

 • I nagrodę w kategorii Oświetlenie Terenów Rekreacyjnych, Parków i Małej Architektury za remont parku i oświetlenia parku Jazdów,
 • II nagrodę w kategorii Oświetlenie Dróg i Terenów Publicznych za:remont oświetlenia ulicy Mysiej, remont oświetlenia ulicy Kawalerii, remont oświetlenia ulicy Lewartowskiego (odc. ulica Zamenhoffa – ulica Karmelicka), remont oświetlenia ulicy Jazdów.

Podstawowym zadaniem Konkursu jest propagowanie najlepszych rozwiązań oświetleniowych oraz ukazywanie ich jako wzorów godnych naśladowania.

Fotografie - Marzena Wyszyńska.

Opublikowany: 24 marca 2017 12:14:23, przez Iwona Twarowska

SMS-owy system powiadamiania

Uprzejmie informujemy, że od 1 stycznia 2017 r. Zarząd Terenów Publicznych wprowadził specjalną bramkę SMS, która usprawni kontakt z mieszkańcami.

Dzięki temu możemy szybko Państwa powiadomić o możliwości odebrania np. przepustki na wjazd na Stare i Nowe Miasto oraz Plac Zamkowy, projektu organizacji ruchu, umowy na korzystanie z miejsca parkingowego czy też zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.

Aby skorzystać z ww. możliwości, podmiot składający wniosek musi pamiętać o podaniu numeru telefonu komórkowego.

Opublikowany: 9 lutego 2017 09:19:01, przez Iwona Twarowska

Projekty organizacji ruchu dla ogródków przed lokalami gastronomicznymi

W związku ze zbliżającym się sezonem letnim informujemy o możliwości wielokrotnego wykorzystywania projektów organizacji ruchu w zatwierdzonym przez Inżyniera Ruchu m.st. Warszawy terminie ich realizacji.

Konieczne jest wskazanie w opisie technicznym do projektu konkretnych terminów (np. dwóch: 01.04.2017. – 30.09.2017. i 01.04.2018. – 30.09.2018.) oraz posiadanie wystarczającej ilości egzemplarzy projektu, tak aby każdorazowo możliwe było złożenie kompletnego wniosku o zajęcie pasa drogowego pod ogródek wraz z oryginałem zatwierdzonego projektu organizacji ruchu.

W przypadkach remontu danej ulicy lub zmiany stałej organizacji ruchu, gdy sytuacja na drodze ulega zmianie – należy wykonać i zatwierdzić u Inżyniera Ruchu m.st. Warszawy nowy projekt.

Opublikowany: 9 lutego 2017 09:16:19, przez Iwona Twarowska

Remont ulicy Bugaj

Informujemy że, w połowie grudnia zastał zakończony remont ulicy Bugaj.

W ramach remontu ulicy za kwotę ok. 986 000 zł brutto, wykonano nową nawierzchnię ciągu pieszo - jezdnego (wraz z konstrukcją), utworzono nowe miejsca parkingowe w zatokach. Wprowadzono nową organizację ruchu. Nawierzchnię pieszo - jezdną wykonano ze szlachetnej kostki betonowej (2680 m2), ustawiono nowe krawężniki granitowe (760 m) oraz wykonano nawierzchnię chodników z płyt betonowych 50x50 (300 m2). W ramach remontu wykonano również odwodnienie jezdni u zbiegu z ulicą Steinkellera oraz nowe oświetlenie LED ulicy i przyległego skweru (31 szt. latarń), wymieniono kable zasilające. Całość zwieńczyły prace ogrodnicze polegające na dosadzeniu drzew (14 szt.) i pielęgnacji istniejących oraz wykonaniu nasadzeń krzewów (470 szt.) i założeniu trawników.

Opublikowany: 29 grudnia 2016 08:15:23, przez Iwona Twarowska

Doposażenie Parku im. Marszałka E. Rydza-Śmigłego przy ul. Wilanowskiej w urządzenia do rekreacji plenerowej

Program użytkowy Parku im. Marszałka E. Rydza-Śmigłego został wzbogacony o urządzenia do rekreacji plenerowej.

W części parku znajdującej się przy ul. Wilanowskiej zamontowany został drążek do podciągania oraz wykonywania ćwiczeń kalistenicznych, urządzenie do ćwiczeń aerobowych wzmacniających mięśnie nóg oraz pasa biodrowego tzw. „biegacz”, urządzenie do ćwiczeń aerobowych wzmacniających mięśnie nóg, ramion oraz tułowia tzw. „wioślarz”, urządzenie do ćwiczeń aerobowych wzmacniających mięśnie brzucha, bioder, pleców, klatki piersiowej oraz ramion tzw. „wahadło/twister”. Na terenie zamontowana została również tablica instruktażowa. Pod urządzeniami wykonano nawierzchnię poprawiająca komfort użytkowania.

Koszt realizacji zadania wyniósł: 70 tys. zł.

Jako administrator, Zarząd Terenów Publicznych serdecznie zaprasza do parku.

Opublikowany: 22 grudnia 2016 12:21:22, przez Iwona Twarowska

„Ławki Obywatelskie” – zwycięski projekt zrealizowany w ramach budżetu partycypacyjnego dla m.st. Warszawy na rok 2016

Zakończona została realizacja projektu pn. „Ławki Obywatelskie” w Parku Kazimierzowskim, przy ul. Oboźnej róg ul. Browarnej, na który składają się trzy wyspy ławkowe, stoisko na książki oraz stojaki na rowery.

Ławki ustawione na podeście w formie trójkąta stworzone zostały w celu prowadzenia „twarzą w twarz” swobodnych konwersacji, debat czy organizowania spotkań. Otwartą Wypożyczalnię Książek zaprojektowano jako stoisko na książki w postaci lampy z abażurem tzw. biblioteko – lampa. Każdy korzystający z „Ławek Obywatelskich” będzie mógł wypożyczyć, wymienić lub pozostawić swoją książkę dla innych czytelników.

Wykonawcą dokumentacji projektowo - kosztorysowej na zlecenie Zarządu Terenów Publicznych była firma „VGR” Violetta Piękoś-Kwiecińska z siedzibą w Warszawie.

Wykonawcą prac była firma PUCZYŃSKI – MAŁA ARCHITEKTURA MARIUSZ PUCZYŃSKI z siedzibą w Pruszkowie.

Całkowity koszt realizacji 70 725,00 zł.

Opublikowany: 2 grudnia 2016 08:51:08, przez Iwona Twarowska

Zakup choinek na terenach ZTP

Zapraszamy także do odwiedzenia stoisk, na których będzie można zakupić żywą, pochodzącą z legalnego źródła choinkę.

Choinka to nieodłączny atrybut świąt i nic nie stworzy bożonarodzeniowego klimatu w domu, tak jak przyozdobione, zielone, pachnące drzewko…

Sprzedaż na wyznaczonych placach rozpocznie się w drugiej połowie grudnia.

Poniżej lista lokalizacji:

 • Polna róg ul. Romana i Jana Podoskich (część parkingu mieszącego się przed budynkiem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej),
 • ul. Andersa (w rejonie nieruchomości budynkowych nr 10 i 12, przy czerpni powietrza),
 • ul. Anielewicza róg ul. Andersa, Skwer Więźniów Politycznych Stalinizmu,
 • Al. Ks. Stanka w Parku im. Marszałka Edwarda Śmigłego - Rydza (od strony ul. Czerniakowskiej).
Opublikowany: 28 listopada 2016 12:57:12, przez Iwona Twarowska

Jarmark Bożonarodzeniowy na Międzymurzu Starego Miasta

Uprzejmie informujemy, że wzorem ubiegłego roku na Międzymurzu Starego Miasta, organizowany jest Jarmark Bożonarodzeniowy. W drewnianych domkach można będzie znaleźć zarówno oryginalne prezenty świąteczne, jak i przysmaki z różnych zakątków Polski i świata.

W tym roku świąteczny jarmark ruszy już 28 listopada 2016 r. i będzie trwał do 8 stycznia 2017 r.

Opublikowany: 28 listopada 2016 12:56:12, przez Iwona Twarowska

Funkcjonowanie zimowych ogródków gastronomicznych w obszarze reprezentacyjnym m.st. Warszawy

Zarząd Terenów Publicznych informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 870/2015 r. Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy możliwe jest funkcjonowanie zimowych ogródków gastronomicznych w obszarze reprezentacyjnym m.st. Warszawy.

Zainteresowani restauratorzy mogą uzyskać szczegółowe informacje pod numerami telefonów: 22 277 05 31 i 22 277 05 24.

Opublikowany: 28 listopada 2016 12:56:10, przez Iwona Twarowska

Lodowisko na Rynku Starego Miasta

Zapraszamy na lodowisko na Rynku Starego Miasta, które działać będzie już od 3 grudnia 2016 r.

Opublikowany: 28 listopada 2016 12:45:06, przez Iwona Twarowska

„Tablica informacyjna dla mieszkańców Śródmieścia” – zwycięski projekt realizowany w ramach budżetu partycypacyjnego dla m.st. Warszawy na rok 2016

Zakończona została realizacja projektu pn. „Tablica informacyjna dla mieszkańców Śródmieścia”, którą zamontowano przy wejściu do Parku Mirowskiego, od strony al. Jana Pawła II.

Otwarta i ogólnodostępna dla wszystkich mieszkańców tablica, służyć ma umieszczaniu ofert/ogłoszeń/informacji typu kupię/sprzedam/zamienię itp.

Wykonawcą prac na zlecenie Zarządu Terenów Publicznych była firma EUROTOP-GRZEGORZ ZIELIŃSKI, POLIGRAFIA I REKLAMA, PPHU z siedzibą w Warszawie.

Koszt wykonania tablicy - 3 653,10 zł brutto.

Opublikowany: 22 listopada 2016 14:20:58, przez Iwona Twarowska

Odsłonięcie pomnika Polaka Henryka Sławika oraz Węgra Józsefa Antalla seniora

8 listopada 2016 roku w Dolinie Szwajcarskiej w Warszawie odsłonięty został pomnik Polaka Henryka Sławika oraz Węgra Józsefa Antalla seniora, którzy ocalili podczas II wojny światowej ok. 5 tys. Żydów oraz pomagali polskim uchodźcom na Węgrzech. Informacje z uroczystości odsłonięcia pomnika znajdują się na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, link poniżej http://www.srodmiescie.warszawa.pl/aktualnosc-1001-sprawiedliwi_wsrod_narodow_swiata.html

Opublikowany: 10 listopada 2016 13:22:18, przez Iwona Twarowska

Remont konserwatorski pomnika Wincentego Witosa i jego najbliższego otoczenia zlokalizowanego na Placu Trzech Krzyży w Warszawie

W październiku zakończył się remont konserwatorski pomnika Wincentego Witosa i jego najbliższego otoczenia zlokalizowanego na Placu Trzech Krzyży, którego układ urbanistyczny wpisany jest do rejestru zabytków pod nr 586-A.

W ramach przedmiotowego zadania wykonane zostały następujące prace:

 • oczyszczenie pomnika wykonanego z brązu i zabezpieczenie woskiem mikrokrystalicznym,
 • oczyszczenie cokołu pomnika wykonanego z płyt granitowych,
 • usunięcie starych uzupełnień i zapraw cementowych,
 • dezynfekcja,
 • uzupełnienie ubytków i fug,
 • zabezpieczenie woskiem i preparatem antygraffiti,
 • wymiana podestu z płyt granitowych i schodów z ciosów granitowych,
 • wymiana granitowych okładzin klombów kwiatowych,
 • wymiana chodnika z płyt granitowych.

Renowacji poddany został także kamień wraz z tablicą upamiętniającą Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi, które mieściło się w tym miejscu w latach 1918-1939 w gmachu zburzonym w 1944 roku.

Wykonawcą prac na zlecenie Zarządu Terenów Publicznych było Konsorcjum Firm RENOVA Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i Zakład Usług Brukarskich „ADROG” Sp. J. Adam Dybcio, Eugenia Dybcio z siedzibą w Warszawie.

Koszt prac brutto 586 536,27 zł.

Opublikowany: 10 listopada 2016 13:21:06, przez Iwona Twarowska

Remont konserwatorski fontanny „Złota Kaczka” zlokalizowanej przy ul. Tamka w Warszawie

W październiku zakończył się remont konserwatorski fontanny „Złota Kaczka” zlokalizowanej przy ul. Tamka w Warszawie.

W ramach przedmiotowego zadania wykonana została:

 • renowacja metalowej rzeźby „Złota Kaczka”, która polegała na mechanicznym oczyszczeniu z zanieczyszczeń pochodzenia mineralnego i organicznego, antykorozyjne zabezpieczenie oczyszczonych powierzchni poprzez naniesienie powłok ochronnych, naniesienie powłok konserwacyjnych i barwnych (farba w złotym kolorze),
 • renowacja okładzin granitowych polegająca na wstępnym oczyszczeniu kamienia, usunięciu z powierzchni kamienia mchów, porostów, glonów oraz impregnacja strukturalna,
 • renowacja niecki fontanny polegająca na jej mechanicznym oczyszczeniu, scaleniu pęknięć oraz pomalowaniu tynków zewnętrznych farbą do basenów.

Wykonawcą prac na zlecenie Zarządu Terenów Publicznych była firma LIMAK Firma Budowlano-Handlowa Katarzyna Perkowska z siedzibą w Warszawie.

Koszt prac brutto 143 100,65 zł.

Opublikowany: 10 listopada 2016 13:20:06, przez Iwona Twarowska

Informacja o skróceniu czasu pracy Biura Obsługi Mieszkańców w dniu 31 października 2016 r.

W związku z Zarządzeniem Nr 61/2016 Dyrektora Zarządu Terenów Publicznych z dnia 17 października 2016 r. skraca się czas pracy Biura Obsługi Mieszkańców w dniu 31 października 2016 r. do godz. 16.00.

Opublikowany: 17 października 2016 15:00:25, przez Iwona Twarowska

Tymczasowy ogród na Placu Teatralnym, nowe nasadzenia w parkach i na zieleńcach administrowanych przez ZTP

Jak już informowaliśmy w dniach 23-25 września 2016 roku w związku z organizowanym przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia przy współudziale Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Fundacji „Ogrody Muzyczne” festiwalem muzycznym „La Folle Journee” – Szalone Dni Muzyki Zarząd Terenów Publicznych zrealizował budowę tymczasowego ogrodu na terenie Placu Teatralnego stanowiącego oprawę scenograficzną otoczenia budynku Teatru Wielkiego i samego Placu poprzez udekorowanie drzewami, krzewami i kwiatami.

Pomysł zagospodarowania terenu Placu Teatralnego podczas festiwalu podyktowany był tematem przewodnim całego festiwalu, którym była natura oraz planowaną prezentacją dzieł światowej muzyki związanej zwłaszcza z otaczającą nas przyrodą.

Teren ogrodu zajął powierzchnię około 3.200 mkw.

Do jego realizacji użytych zostało około 5,5 tysiąca roślin, w tym drzewa, krzewy, byliny, trawy ozdobne oraz rośliny sezonowe. Zgodnie z jednym z głównych założeń przedsięwzięcia materiał roślinny oraz elementy małej architektury (ławki) po zakończeniu funkcjonowania ogrodu na Placu Teatralnym zostały przeniesione na inne tereny administrowane przez ZTP na obszarze Dzielnicy Śródmieście. Rośliny z ogrodu wzbogaciły układy roślinne m.in. na terenach Parku Karola Bayera, Parku Traugutta, Ogrodu Krasińskich, Parku Kazimierzowskiego, Parku Janiny Porazińskiej, Parku im. marszałka Rydza-Śmigłego, Parku Mirowskiego, Skweru Bocheńskiego, Skweru ks. Jana Twardowskiego, Skweru Więźniów Politycznych Stalinizmu, Skweru S. Wisłockiego, Placu Dąbrowskiego, Placu Grzybowskiego.

Koszt budowy ogrodu wraz z opracowaniem dokumentacji projektowej, wykonaniem nasadzeń na terenach administrowanych przez ZTP, montażem ławek w Ogrodzie Krasińskich oraz pielęgnacją wyniósł 289.066,74 zł. brutto.

O wydarzeniu pisali m.in.:

Gazeta Wyborcza w dniu 24.09.2016 „To nie fatamorgana: plac Teatralny zmienił się w ogród. Zniknęły parkujące tu na co dzień samochody, pojawiły się drzewa, krzewy, byliny – w sumie 5,5 tysiąca roślin …” , „… Otóż na kilka dni, na czas Szalonych Dni Muzyki, z pl. Teatralnego zniknęły samochody. Cały plac przed wejściem głównym do Teatru Wielkiego zamieniono w ogród. Rosną tam trawa, kwiaty, krzewy, drzewa, stoi kilka ławek, a między nimi są alejki. I stała się rzecz niesamowita – otóż pl. Teatralny nagle ożył. Ludzie tu przychodzą, siadają na trawie, wylegują się na niej, odpoczywają. …”

TVN Warszawa w dniu 21.09.2016 „Obstawiony na co dzień samochodami plac Teatralny zmieni się w ogród otwarty na mieszkańców. Impuls do tej transformacji dał festiwal muzyczny. …”

TVN Warszawa w dniu 26.09.2016 „Zielony i tętniący życiem, pełen drzew i krzewów – taki był plac Teatralny przez trzy dni. Przyjazna przestrzeń przyciągnęła setki mieszkańców. Wielu z nich pytało :czy nie mogłoby zostać tak na stałe? . …”

Opublikowany: 12 października 2016 13:18:35, przez Iwona Twarowska

Ogród na Placu Teatralnym

W związku z organizowanym w dniach 23-25 września 2016 roku przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia przy współudziale Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Fundacji „Ogrody Muzyczne” festiwalem muzycznym „La Folle Journee” – Szalone Dni Muzyki Zarząd Terenów Publicznych zobowiązany został do realizacji tymczasowego ogrodu na terenie Placu stanowiącego oprawę scenograficzną otoczenia budynku Teatru Wielkiego i samego Placu Teatralnego poprzez udekorowanie drzewami, krzewami i kwiatami. Pomysł zagospodarowania terenu Placu Teatralnego podczas festiwalu podyktowany jest tematem przewodnim całego festiwalu, którym jest natura oraz planowaną prezentacją dzieł światowej muzyki związanej zwłaszcza z otaczającą nas przyrodą. Teren ogrodu zajmować będzie powierzchnię około 3.200 mkw.

Do jego realizacji użytych zostanie około 5,5 tysiąca roślin, w tym drzewa, krzewy, byliny, trawy ozdobne oraz rośliny sezonowe. Jednym z głównych założeń przedsięwzięcia jest to, iż materiał roślinny oraz elementy małej architektury (ławki) po zakończeniu funkcjonowania ogrodu na Placu Teatralnym zostaną przeniesione na inne tereny administrowane przez ZTP na obszarze Dzielnicy Śródmieście.

Załączone wizualizacje:

Opublikowany: 21 września 2016 15:41:25, przez Iwona Twarowska

Tablica informacyjna o Syrenie Warszawskiej

16 września 2016 r. w pobliżu fontanny z „Syreną Warszawską” zlokalizowanej na nabrzeżu Wisły ustawiona została tablica informacyjna, która jest dopełnieniem remontu fontanny, uruchomionej w czerwcu 2016 r. w 77. rocznicę ustawienia pomnika.

Napis na tablicy w języku polskim i angielskim brzmi: Modernistyczny pomnik dłuta Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej został odsłonięty w tym miejscu w czerwcu 1939 roku przez prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Syrena trzyma tarczę z orłem koronie i napisem „Warszawa” oraz miecz w uniesionej prawej ręce. Modelką rzeźbiarki była 23- letnia Krystyna Krahelska, późniejsza uczestniczka powstania warszawskiego, autorka tekstu piosenki „Hej chłopcy bagnet na broń”. Rzeźba o wysokości 3,10 m została odlana w warszawskiej pracowni Braci Łopieńskich. Podczas wojny pomnik nie uległ zniszczeniu.

Wykonawcą prac na zlecenie Zarządu Terenów Publicznych była firma EUROTOP-GRZEGORZ ZIELIŃSKI, POLIGRAFIA I REKLAMA, PPHU z siedzibą w Warszawie.

Koszt prac brutto 9 790,80 zł.

Opublikowany: 21 września 2016 13:20:01, przez Iwona Twarowska

Zakończona została realizacja projektu zgłoszonego w budżecie partycypacyjnym 2016 pn. „Tor do gry w boule”

We wrześniu br. na terenie Parku im. marszałka E. Rydza-Śmigłego przy Al. Na Skarpie w pobliżu Muzeum Ziemi PAN wybudowany został tor do gry w boule.

Informacje dotyczące historii gry w boule, zasad gry itp. można znaleźć m.in. na stronach internetowych; linki poniżej:

https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C3%A9tanque

http://www.petanque.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=81&strona=1

Koszt budowy toru wyniósł 19.987,50 zł. brutto.

Jako administrator, Zarząd Terenów Publicznych serdecznie zaprasza do zabawy.

Opublikowany: 12 września 2016 10:55:56, przez Iwona Twarowska

Zapraszamy na warsztaty pt. „łapacz jesiennych snów” w ogrodzie dydaktycznym na placu zabaw w Parku Kazimierzowskim

Miasto Stołeczne Warszawa - Zarząd Terenów Publicznych podjęło wraz z Fundacją VIRIDARIUM (wcześniejsza nazwa Fundacja Wspierania Inicjatyw Społecznych, Kultury i Sztuki „VIRId’OR”) wspólną realizację zadania publicznego w zakresie kontynuacji, rozpoczętego w 2014 roku, działania ogrodu dydaktycznego oraz łąki kwietnej na terenie placu zabaw w Parku Kazimierzowskim, w ramach inicjatywy lokalnej.

Zapraszamy na warsztaty, które odbędą się w dniu 18 września 2016 roku o godzinie 12.00.

„Według indiańskich wierzeń łapacz snów zatrzymuje senne mary. Jesienią przyroda szykuje się do snu. Długiego, zimowego snu. Żeby mogła spokojnie odpoczywać aż do wiosny, zróbmy razem łapacze snów z darów jesiennej natury: listów, patyczków, piórek i muszelek. Kiedy zabrane do domu łapacze wyschną, będzie to oznaczało, ze nadeszła zima i przyroda zapadła w spokojny sen…. Zapraszamy do wspólnej zabawy przy robieniu łapaczy.”

https://fundacjaviridarium.wordpress.com/2016/09/02/lapacz-jesiennych-snow/

O kolejnych spotkaniach i warsztatach organizowanych w ogrodzie dydaktycznym informować będziemy na stronie ZTP.

Opublikowany: 9 września 2016 11:10:02, przez Iwona Twarowska

Doposażenie placów zabaw oraz siłowni plenerowych na terenach administrowanych przez ZTP

Zarząd Terenów Publicznych w sierpniu br. zakończył działania związane z doposażeniem trzech placów zabaw dla dzieci zlokalizowanych przy ul. Cichej, w Parku Janiny Porazińskiej przy ul. Ludnej i w Parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego przy ul. Wilanowskiej oraz czterech siłowni plenerowych zlokalizowanych w Parku Mirowskim przy ul. Grzybowskiej, w Parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego, na zieleńcu pod Gnojną Górą przy ul. Bugaj i na zieleńcu u zbiegu ul. Karmelickiej i ul. Anielewicza. W ramach tego zadania wykonany został następujący zakres prac:

- na placu zbaw przy ul. Cichej w ramach uzupełnienia programu funkcjonalno -przestrzennego zamontowano nowe urządzenia zabawowe: huśtawka "Baranie Rogi", huśtawka "Smyk", karuzela "Jarek" i bujak "Piłka”, dwa stoliki do zabawy piaskiem, a także wykonano nawierzchnię syntetyczną pod nowymi urządzeniami,

- na placu zabaw w Parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego przy ul. Wilanowskiej wymieniona została wyeksploatowana piaskownica,

- na placu zabaw w Parku Janiny Porazińskiej wymieniony zostało wyeksploatowany wielofunkcyjny zestaw zabawowy oraz wykonana została korekta ustawienia pozostałych urządzeń zabawowych zapewniająca bezpieczeństwo bawiącym się dzieciom,

- program użytkowy czterech siłowni plenerowych wzbogacony został o podwójne drążki do podciągania oraz wykonywania ćwiczeń kalistenicznych.

Jako administrator, Zarząd Terenów Publicznych serdecznie zaprasza na powyższe place zabaw i siłownie plenerowe.

Koszt realizacji zadania wyniósł 105 556,74 zł. brutto.

Opublikowany: 29 sierpnia 2016 12:03:16, przez Monika Kłosek

Plac zabaw w Parku Mirowskim już otwarty

Informujemy, że część placu zabaw w Parku Mirowskim, która została zamknięta w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa użytkowników, w szczególności dzieci, spowodowanym rozłamaniem, podczas niedawnej burzy, korony kasztanowca rosnącego na skarpie górki została już otwarta. Zagrażające drzewo usunięto, a uszkodzone urządzenia naprawiono.

Opublikowany: 18 lipca 2016 12:48:15, przez Iwona Twarowska

Wyłączenie z użytkowania części placu zabaw dla dzieci w Parku Mirowskim

Część placu zabaw w Parku Mirowskim została zamknięta w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa użytkowników, w szczególności dzieci, spowodowanym rozłamaniem, podczas niedawnej burzy, korony kasztanowca rosnącego na skarpie górki. Spadające gałęzie uszkodziły wyposażenie górki. ZTP otrzymał już decyzję Stołecznego Konserwatora Zabytków zezwalającą na usunięcie uszkodzonego drzewa. Wycinka nastąpi prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Potem wykonane zostaną niezbędne prace remontowe i naprawcze urządzeń zabawowych. Do czasu zakończenia wszystkich prac i potwierdzenia, że obiekt jest bezpieczny, część placu zabaw będzie zamknięta. ZTP dołoży wszelkich starań aby okres wyłączenia części placu zabaw w Parku Mirowskim był jak najkrótszy. Zapraszamy również dzieci i ich opiekunów na inne palce zabaw administrowane przez ZTP. Najbliższe znajdują się przy Al. Solidarności 91, przy ul. Pańskiej 3, w Ogrodzie Krasińskich oraz przy ul. Dzielnej 5.

Opublikowany: 14 lipca 2016 10:25:22, przez Iwona Twarowska

Szczyt NATO 7-9 lipca 2016 r. - planowane ograniczenia w ruchu i parkowaniu

W związku ze szczytem NATO w dniach 6 - 9 lipca 2016 r. zostaną wprowadzone zakazy zatrzymywania się i postoju na niektórych ulicach i parkingach Śródmieścia.

http://www.srodmiescie.warszawa.pl/aktualnosc-885-szczyt_nato_7_9_lipca_2016_planowane.html

Opublikowany: 5 lipca 2016 12:20:11, przez Iwona Twarowska

Zakończony remont konserwatorski fontanny z Syreną Warszawską

W dniu 23 czerwca 2016 r. zakończył się remont konserwatorski fontanny z „Syreną Warszawską” wpisanej do rejestru zabytków pod nr B-2401 z dnia 1 grudnia 1987 r.

Na uroczystość uruchomienia fontanny przybyła Pani Hanna Gronkiewicz - Waltz Prezydent m.st. Warszawy, dzieci z Przedszkola nr 237 im. Warszawskiej Syrenki, które wyrecytowały wiersz T. Kubiaka pt.: „Wiślana Syrenka” i zaśpiewały dedykowaną Syrenie piosenkę oraz mieszkańcy.

W ramach przedmiotowego zadania wykonane zostały następujące prace: mycie obiektu wodą pod ciśnieniem z użyciem detergentu, usunięto nawarstwień na elementach kamiennych metodami chemicznymi, ręczne doczyszczenie kamienia materiałami ściernymi, usunięcie starych fug, wykucie gniazd pod fleki w miejscach większych ubytków, skucie płytek ceramicznych, odsolenie piaskowca, zastosowanie preparatu biobójczego i impregnującego, wymiana izolacji i pokrycia niecki basenu, montaż nowych płytek ceramicznych, osadzenie fleków w elementach z piaskowca, uzupełnienie ubytków masą mineralną, hydrofobizacja kamienia oraz prace konserwatorskie przy rzeźbie Syreny z zabezpieczeniem woskiem mikrokrystalicznym.

Wykonawcą prac na zlecenie Zarządu Terenów Publicznych była firma RENOVA Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Koszt prac brutto 116 843,38 zł.

Opublikowany: 27 czerwca 2016 09:10:55, przez Iwona Twarowska

Zapraszamy na warsztaty pt. „Stemple warzywne” w ogrodzie dydaktycznym na placu zabaw w Parku Kazimierzowskim

Miasto Stołeczne Warszawa - Zarząd Terenów Publicznych podjęło wraz z Fundacją VIRIDARIUM (wcześniejsza nazwa Fundacja Wspierania Inicjatyw Społecznych, Kultury i Sztuki „VIRId’OR”) wspólną realizację zadania publicznego w zakresie kontynuacji, rozpoczętego w 2014 roku, działania ogrodu dydaktycznego oraz łąki kwietnej na terenie placu zabaw w Parku Kazimierzowskim, w ramach inicjatywy lokalnej.

Zapraszamy na warsztaty podczas, których wykonywane będą stemple z przekrojonych roślin na co dzień używanych w kuchni. Spotykamy się 19 czerwca 2016 roku o godzinie 12.00.

O kolejnych spotkaniach i warsztatach organizowanych w ogrodzie dydaktycznym informować będziemy na stronie internetowej ZTP.

Opublikowany: 17 czerwca 2016 09:16:21, przez Iwona Twarowska

Wielka zbiórka pamiątek dla Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski rozpoczyna ogólnopolską akcję zbierania pamiątek historycznych - „Małe Wielkie Historie”. Zbiórka zainaugurowana zostanie w Noc Muzeów 14 maja br. w kilku miastach Polski. Akcja kontynuowana będzie w następnych miesiącach, a jej podsumowanie nastąpi w Święto Niepodległości.

W ślad za apelem przedstawicieli Muzeum Historii Polski przekazujemy informację o szczegółach akcji. Celem zbiórki jest pozyskanie muzealiów do kolekcji Muzeum Historii Polski, które czeka na różne obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców. Szczególne znaczenie mają dla nas przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.

Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

Podczas zbiórki darczyńcy otrzymają pamiątkowe certyfikaty. Akcja „Małe Wielkie Historie” zakończy się specjalnym Dniem Darczyńcy w Święto Niepodległości – 11 listopada, podczas którego zorganizowana zostanie między innymi wystawa podarowanych pamiątek.

Zbiórka „Małe Wielkie Historie” zostanie zainaugurowana w Krakowie (13/14 maja, Międzynarodowe Centrum Kultury), Warszawie (14/15 maja, Galeria Kordegarda), Wrocławiu (14/15 maja, Muzeum Pana Tadeusza), Katowicach (14/15 maja, Muzeum Śląskie), Łodzi (14/15 maja, Muzeum Miasta Łodzi), Gdańsku (21/22 maja, Narodowe Muzeum Morskie), Poznaniu (21/22 maja, Biblioteka Raczyńskich).

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo.

Kontakt z przedstawicielami Muzeum Historii Polski pod numerem telefonu: (22) 211 90 29, (22) 211 90 48 lub e-mailem: pamiatki@muzhp.pl

Szczegóły oraz regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępne są na stronie Muzeum Historii Polski – http://muzhp.pl/pl/

Opublikowany: 12 maja 2016 11:12:04, przez Iwona Twarowska

Rozpoczyna się remont fontanny z „Syreną Warszawską” na nabrzeżu Wisły w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy

W dniu 5 maja 2016 r. rozpoczął się remont konserwatorski fontanny wpisanej do rejestru zabytków pod nr B-2401 z dnia 1 grudnia 1987 r.

W ramach przedmiotowego zadania wykonane zostaną następujące prace: mycie obiektu wodą pod ciśnieniem z użyciem detergentu, usunięcie nawarstwień na elementach kamiennych metodami chemicznymi, ręczne doczyszczenie kamienia materiałami ściernymi, usunięcie starych fug, wykucie gniazd pod fleki w miejscach większych ubytków, skucie płytek ceramicznych, odsolenie piaskowca, zastosowanie preparatu biobójczego i impregnującego, wymiana izolacji i pokrycia niecki basenu, montaż nowych płytek ceramicznych, osadzenie fleków w elementach z piaskowca, uzupełnienie ubytków masą mineralną, hydrofobizacja kamienia i scalenie kolorystyczne oraz zabezpieczenie rzeźby Syreny żywicą i woskiem mikrokrystalicznym.

Wykonawcą prac jest firma RENOVA Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wilczej 42 lok. 14

Koszt prac brutto 116 843,38 zł.

Termin wykonania - do 24 czerwca 2016 r.

Opublikowany: 6 maja 2016 14:20:45, przez Iwona Twarowska

Informacja o skróceniu czasu pracy Biura Obsługi Mieszkańców w dniu 2 maja 2016 r.

W związku z Zarządzeniem Nr 28/2016 Dyrektora Zarządu Terenów Publicznych z dnia 27 kwietnia 2016 r. skraca się czas pracy Biura Obsługi Mieszkańców w dniu 2 maja 2016 r. do godz. 16.00.

Opublikowany: 27 kwietnia 2016 14:50:24, przez Iwona Twarowska

Wiosenne kwiaty w Śródmieściu

Na terenach administrowanych przez Zarząd Terenów Publicznych zakwitły wiosenne kwiaty. W tym roku to ponad 40 tys. sztuk roślin cebulowych (tulipany, krokusy, narcyzy itp.) posadzonych jesienią 2015 r., 23 tysiące bratków, ponad 8 tysięcy niezapominajek oraz 9 tysięcy stokrotek.

Koszt wykonania powyższych nasadzeń wyniósł 161.000 zł. brutto.

Opublikowany: 25 kwietnia 2016 14:05:33, przez Iwona Twarowska

Zapraszamy na warsztaty pt. mini ogródki w ogrodzie dydaktycznym na placu zabaw w Parku Kazimierzowskim

Miasto Stołeczne Warszawa - Zarząd Terenów Publicznych podjęło wraz z Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych, Kultury i Sztuki „VIRId’OR” wspólną realizację zadania publicznego w zakresie kontynuacji, rozpoczętego w 2014 roku, działania ogrodu dydaktycznego oraz łąki kwietnej na terenie placu zabaw w Parku Kazimierzowskim, w ramach inicjatywy lokalnej.

Zapraszamy na warsztaty podczas, których tworzyć będziemy maleńkie, przenośne ogródki w słoikach. Spotykamy się 22 maja 2016 roku o godzinie 12.00.

O kolejnych spotkaniach i warsztatach organizowanych w ogrodzie dydaktycznym informować będziemy na stronie ZTP.

Opublikowany: 25 kwietnia 2016 10:40:11, przez Iwona Twarowska

Wyniki inwentaryzacji i czyszczenia skrzynek lęgowych dla ptaków, rozmieszczonych na terenach zieleni zarządzanych przez Zarząd Terenów Publicznych w Warszawie

Sprawozdanie z wyniku przeglądu budek lęgowych czytaj tutaj

Opublikowany: 21 marca 2016 10:57:42, przez Iwona Twarowska

Przegląd i czyszczenie budek lęgowych na terenach parków i zieleńców administrowanych przez Zarząd Terenów Publicznych

Wiosenne porządki w budkach dla ptaków rozwieszonych w parkach i na zieleńcach, którymi opiekuje się ZTP rozpoczęte zostały w połowie lutego br. i zakończone zostaną pod koniec miesiąca. Wysprzątane budki chętniej zasiedlą nowi mieszkańcy. Podjęte działania poprawiają zarówno warunki lęgowe, jak i bytowe ptaków. Wraz z opuszczonym gniazdem usuwane są pasożyty, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na ptaki, które w nowym sezonie lęgowym postanowią zamieszkać w budkach.

Około 15 marca br. zamieścimy na naszej stronie internetowej szczegółowe sprawozdanie z wyników przeglądu budek lęgowych.

Opublikowany: 26 lutego 2016 14:23:56, przez Iwona Twarowska

Zarząd Terenów Publicznych kolejny raz laureatem konkursu na najlepiej oświetloną gminę i miasto

Komisja Konkursu na "Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2015 roku" i "Najlepszą inwestycję oświetleniową 2015 roku", przyznała ZTP

I nagrodę

za remont oświetlenia ulicy Kubusia Puchatka, ulicy Oleandrów i ulicy Zoli (odcinek ulica Marszałkowska – Al. Szucha).

Komisja podkreśliła trudność i profesjonalizm wykonania, polegający na uzyskaniu perfekcyjnych warunków oświetleniowych mimo wykorzystania istniejących słupów oświetleniowych.

Link do wyników konkursu http://www.lightfair.pl/strony.strona.172.0.html

Opublikowany: 29 stycznia 2016 11:22:51, przez Iwona Twarowska

Remont ulicy Oleandrów w obiektywie mieszkańców

Stowarzyszenie Oleandrów skierowało do ZTP podziękowanie za sprawne i fachowe przeprowadzenie remontu ulicy Oleandrów, przesyłając jednocześnie zdjęcia wykonane przez mieszkańców w czasie remontu.

Opublikowany: 21 stycznia 2016 09:21:16, przez Iwona Twarowska

Remont ulicy Kawalerii

W listopadzie br. roku został zakończony remont ulicy Kawalerii.

W ramach remontu ulicy za kwotę ok. 1 290 000 zł brutto wykonano remont nawierzchni bitumicznej jezdni (3540 m2), miejsca do parkowania w zatokach ze szlachetnej kostki betonowej (1300 m2), nawierzchnie chodników z płyt betonowych 50x50 (1600 m2) oraz ustawiono nowe krawężniki granitowe (1417 mb). Ustawiono również nowe latarnie (25 szt.) i wymieniono kable zasilające.

Całość zakończyły prace ogrodnicze polegające na dosadzeniu drzew (16 szt.) i pielęgnacji istniejących oraz wykonaniu nasadzeń krzewów (1029 szt.) i założeniu trawników.

Opublikowany: 7 grudnia 2015 13:54:33, przez Iwona Twarowska

"Nowe oznakowanie” zastrzeżonych miejsc dla niepełnosprawnych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 lipca 2015 roku, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 7 września 2015 r. Poz. 1314, Zarząd Terenów Publicznych rozpoczął wyznaczanie nowych i odnawianie istniejących zastrzeżonych miejsc dla osób niepełnosprawnych. Oznakowanie poziome tych miejsc jest obecnie wykonywane poprzez umieszczenie symbolu P-24 na niebieskim tle i systematycznie będzie doprowadzane do nowych standardów.

Opublikowany: 27 listopada 2015 09:41:37, przez Iwona Twarowska

Ogłoszenie

Zarząd Terenów Publicznych poszukuje autora projektu / spadkobierców autora projektu tablic informacyjnych objaśniających historię Grobu Nieznanego Żołnierza w językach obcych zlokalizowanych w najbliższym otoczeniu Grobu Nieznanego Żołnierza.

Wzywamy autora projektu / spadkobierców do zgłoszenia się w ciągu 30 dni od daty ukazania się niniejszego ogłoszenia.

Kontakt: Zarząd Terenów Publicznych; ul. Podwale 23; 00-261 Warszawa; bom@ztp.waw.pl; tel. 22 277 05 00.

Opublikowany: 12 listopada 2015 12:18:28, przez Iwona Twarowska

Zakończone remonty ulic

W okresie lipiec – wrzesień zakończone zostały remonty ulic: Niskiej, Kubusia Puchatka, Oleandrów, Koźlej i Zoli. Szczegółowo o remontach czytaj tutaj.

Opublikowany: 10 listopada 2015 14:09:45, przez Iwona Twarowska

Kompleks rekreacyjno-sportowy na terenie znajdującym się po południowej stronie Kanału Piaseczyńskiego przy Al. J. Nojiego w Warszawie

We wrześniu br. zakończona została budowa kompleksu rekreacyjno-sportowego na terenie znajdującym się po południowej stronie Kanału Piaseczyńskiego przy Al. J. Nojiego.

Powyższy kompleks wyposażony został w urządzenia umożliwiające wykonywanie ćwiczeń opartych w szczególności o kalistenikę (street workout) czyli ćwiczeń z obciążeniem własnego ciała.

Urządzenia wyposażone są w tablice informacyjno-instruktarzowe, które zawierają szczegółową instrukcję ćwiczeń na różnych poziomach zaawansowania.

Koszt realizacji zadania wraz z opracowaniem dokumentacji projektowej wyniósł 84.900 zł. brutto.

Zapraszamy do odwiedzania tego miejsca.

Opublikowany: 12 października 2015 13:42:39, przez Iwona Twarowska

„Zrób sobie skwer” - projekt wybrany w ramach Budżetu partycypacyjnego 2015

Projekt „Zrób sobie skwer” zrealizowany został na terenie Skweru Więźniów Politycznych Stalinizmu zlokalizowanego pomiędzy ul. Nowolipki, ul. Andersa i ul. Anielewicza. Głównym założeniem projektu było uspołecznienie przestrzeni oraz wprowadzenie nowych funkcji skweru.

W ramach realizacji powyższego projektu ustawione zostały ławki parkowe, leżaki, urządzenia siłowni plenerowej, stojaki rowerowe, kosze na śmieci oraz tzw. „psie stacje” – pojemniki na psie odchody wyposażone w podajniki jednorazowych torebek.

Koszt realizacji : 127.984,70 zł brutto.

Zapraszamy do odwiedzania tego miejsca.

Opublikowany: 6 października 2015 13:20:43, przez Iwona Twarowska

„Domki dla pasiastych skrzydlatych przyjaciół” – zakończenie projektu realizowanego w ramach BP 2015

W połowie września, w południowo-zachodniej części parku Traugutta (w okolicach wejścia od strony ul. Sanguszki), ustawiony został „hotel” dla owadów. Ustawienie „hotelu” jest zakończeniem realizacji projektu nr 13 wybranego w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2015 w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, pod nazwą „Domki dla skrzydlatych pasiastych przyjaciół”.

Wypełniony szyszkami, słomą, pociętymi gałęziami oraz ponawiercanym drewnem „hotel” może stanowić schronienie dla wielu gatunków pożytecznych owadów takich jak pszczoły samotnice, biedronki, chrząszcze czy motyle.

Koszt realizacji całego projektu „Domki dla skrzydlatych pasiastych przyjaciół” wyniósł 10.718,00 zł. brutto, w tym ustawienie „hotelu” dla owadów 550,00 zł. brutto.

O domkach czytaj także tutaj http://ztp.waw.pl/informacje/aktualnosci/2015/07/15/domki-dla-pasiastych-skrzydlatych-przyjaciol/ .

Opublikowany: 5 października 2015 12:28:22, przez Iwona Twarowska

Zapraszamy do ogrodu dydaktycznego na placu zabaw w Parku Kazimierzowskim

Ostatnie spotkanie w ogrodzie dydaktycznym na placu zabaw w Parku Kazimierzowskim odbędzie się w dniu 20 września 2015 roku. Tytuł spotkania „Drzewo życzeń”. Podczas spotkania animatorzy wraz z uczestnikami będą rysować i pisać to, czego życzymy sobie, rodzinie, Ziemi. Kartki z rysunkami i życzeniami umieszczane będą na specjalnie przygotowanej planszy.

Działalność ogrodu dydaktycznego realizowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawa – Zarząd Terenów Publicznych wraz z Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych, Kultury i Sztuki „VIRId’OR” w ramach inicjatywy lokalnej.

Opublikowany: 4 września 2015 12:22:46, przez Iwona Twarowska

Informacja o dniach wolnych

W związku z Zarządzeniem Nr 39/2015 Dyrektora Zarządu Terenów Publicznych z dnia 24 lipca 2015 r. wyznacza się dni: 14 sierpnia 2015 r. oraz 24 grudnia 2015 r. dniami wolnymi od pracy.

Opublikowany: 28 lipca 2015 08:47:35, przez Iwona Twarowska

Domki dla pasiastych skrzydlatych przyjaciół

Na przełomie czerwca i lipca na terenach parków i zieleńców administrowanych przez ZTP rozwieszonych zostało 120 sztuk „domków dla pasiastych skrzydlatych przyjaciół”. Jest to realizacja projektu nr 13 wybranego w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2015 w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Inicjatywa ta oprócz próby polepszenia warunków bytowania owadów w parkach i na zieleńcach miejskich, poprzez wprowadzenie elementów umożliwiających gniazdowanie czy schronienie, a co za tym idzie wzbogacenie biocenotycznych właściwości tych miejsc, ma przede wszystkim znaczenie edukacyjne. Przy każdym z domków znajduje się plansza, na której zamieszczone są informacje o pożytecznych owadach zamieszkujących nasze parki.

Opublikowany: 15 lipca 2015 11:32:37, przez Iwona Twarowska

Remont ulicy Senatorskiej

Remont ulicy Senatorskiej i związane z tym utrudnienia oraz zmiany w organizacji ruchu na ulicy Podwale czekają kierowców w dniach od 29 czerwca do 4 lipca br.

http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/remonty-na-warszawskich-ulicach

Opublikowany: 26 czerwca 2015 05:16:45, przez Iwona Twarowska

Siłownia plenerowa w Parku Traugutta

W ramach projektu „Warszawa w dobrej kondycji!” powstała kolejna siłownia plenerowa w Parku Traugutta w pobliżu boiska treningowego Klubu Piłkarskiego Polonia.

Jako administrator, Zarząd Terenów Publicznych serdecznie zaprasza do korzystania z tego obiektu.

Koszt wykonania dokumentacji projektowej oraz montażu wyposażenia siłowni wyniósł 13.357,80 zł. brutto.

Opublikowany: 12 czerwca 2015 10:37:44, przez Iwona Twarowska

Zapraszamy do ogrodu dydaktycznego na placu zabaw w Parku Kazimierzowskim

Kolejne spotkanie w ogrodzie dydaktycznym na placu zabaw w Parku Kazimierzowskim odbędzie się w dniu 14 czerwca 2015 roku. W ramach atrakcji, wraz z animatorami, uczestnicy będą mogli zapleść wianki z żywych kwiatów.

Działalność ogrodu dydaktycznego realizowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawa – Zarząd Terenów Publicznych wraz z Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych, Kultury i Sztuki „VIRId’OR” w ramach inicjatywy lokalnej.

Opublikowany: 8 czerwca 2015 13:25:32, przez Iwona Twarowska

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100. rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego

1 czerwca 2015r. w 100. rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego – wybitnego poety, przedstawiciela nurtu współczesnej liryki religijnej, uczestnika powstania warszawskiego - na kamienicy przy ul. Koszykowej 20, w której urodził się ks. Jan Twardowski, odsłonięto tablicę upamiętniającą duchownego.

Podczas uroczystości Teresa Lipowska i Janusz Leśniewski recytowali wiersze księdza Jana Twardowskiego.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m.st. Warszawy, ks. Janusz Kobierski – przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej im. Ks. Twardowskiego oraz Pan Artur Ślaski – przedstawiciel Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości Koszykowa 20.

Tablicę na zlecenie Zarządu Terenów Publicznych wykonała firma PPHU ALMARO Robert Chmielak.

Opublikowany: 2 czerwca 2015 13:18:42, przez Iwona Twarowska

Noc Muzeów - Zapraszamy

Zapraszamy na spacer po Ogrodzie Krasińskich 16 maja br. o godz. 18.00 – 19.30.

Zbiórka: ul. Bohaterów Getta (brama główna).

Opublikowany: 13 maja 2015 13:47:30, przez Iwona Twarowska

Zapraszamy do ogrodu dydaktycznego na placu zabaw w Parku Kazimierzowskim

Jak już informowaliśmy w dniu 19 kwietnia 2015 roku odbyło się wiosenne otwarcie ogrodu dydaktycznego na placu zabaw w Parku Kazimierzowskim oraz zakładanie łąki kwietnej. Zadania te realizowane są przez Miasto Stołeczne Warszawa – Zarząd Terenów Publicznych wraz z Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych, Kultury i Sztuki „VIRId’OR” w ramach inicjatywy lokalnej.

Zapraszamy na kolejne spotkanie w dniu 17 maja 2015 roku, na którym odbędą się m.in. warsztaty malowania farbami wyprodukowanymi z surowców naturalnych.

Zapraszamy również do zapoznania się z relacją z otwarcia ogrodu dydaktycznego w Parku Kazimierzowskimi oraz zakładania łąki kwietnej, które odbyły się w dniu 19 kwietnia 2015 roku.


Opublikowany: 6 maja 2015 12:59:52, przez Iwona Twarowska

Wiosna w Ogrodzie Krasińskich

Wiosna zawitała do Ogrodu Krasińskich. Zakwitły wiosenne kwiaty. Różowe stokrotki (360 sztuk), biało-fioletowe (190 sztuk) i różowe (75 sztuk) bratki na kwietniku arabeska. Na parterze kwiatowym oraz klombie otaczającym fontannę przy Pałacu posadzono ponad 5 tys. niezapominajek oraz 2 tysiące ciemnoniebieskich i fioletowych bratków. Niebawem zakwitną, posadzone jesienią, różowe tulipany „CAROLA” (4,8 tys. sztuk).

Wiosnę przywitały również kwitnące magnolie. Czekamy na rozkwit lilaków, żylistków i innych kwitnących krzewów oraz drzew kasztanowców i tulipanowców.

Opublikowany: 21 kwietnia 2015 14:09:45, przez Tobiasz Budzyński

Remont placu zabaw przy ul. Czerniakowskiej 126a w Warszawie został zakończony

Obiekt, który został przejęty przez Zarząd Terenów Publicznych w lipcu 2014 roku był w złym stanie technicznym i wymagał kompleksowego remontu. Istniejące wyposażenie nie nadawało się do dalszej eksploatacji. Po konsultacjach z mieszkańcami uzgodniony został zakres zmian koniecznych do wprowadzenia i opracowano dokumentację projektową. Nowe, bezpieczne wyposażenie oraz nawierzchnie i atrakcyjne urządzenia zabawowe, zapewnią dobry wypoczynek dzieciom. Zagospodarowanie placu zabaw umożliwi indywidualną twórczą, zabawę i jest dostosowane do potrzeb rozwojowych dzieci w różnym wieku.

Jako administrator, Zarząd Terenów Publicznych serdecznie zaprasza na powyższy plac zabaw.

Koszt remontu wyniósł 275.414,44 zł. brutto.

Opublikowany: 15 kwietnia 2015 10:00:34, przez Iwona Twarowska

Decyzje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Decyzje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

 • o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Konserwatora Zabytków m. st. Warszawy z lipca 1965 r., l.dz. 382/0-437/435-65, wpisującej do rejestru zabytków ulicę Podwale w Warszawie jako założenie urbanistyczne, [skan postanowienia]
 • o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Konserwatora Zabytków m. st. Warszawy z lipca 1965 r., l.dz. 382/0-521/514-65, wpisującej do rejestru zabytków ulicę Senatorską w Warszawie jako założenie urbanistyczne, [skan postanowienia]
 • o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Konserwatora Zabytków m. st. Warszawy z lipca 1965 r., l.dz. 382/0-302/297-65, wpisującej do rejestru zabytków ulicę Miodową w Warszawie jako założenie urbanistyczne. [skan postanowienia]
Opublikowany: 13 kwietnia 2015 10:52:52, przez Iwona Twarowska

Zapraszamy do ogrodu dydaktycznego na placu zabaw w Parku Kazimierzowskim oraz do wspólnego zakładania łąki kwietnej

Miasto Stołeczne Warszawa - Zarząd Terenów Publicznych podjęło wraz z Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych, Kultury i Sztuki „VIRId’OR” wspólną realizację zadania publicznego w zakresie kontynuacji, rozpoczętego w 2014 roku, działania ogrodu dydaktycznego na terenie placu zabaw w Parku Kazimierzowskim, w ramach inicjatywy lokalnej.

19 kwietnia 2015 roku o godzinie 12.00 zapraszamy wszystkich Ogrodników Małych i Dużych na wiosenne otwarcie ogrodu, wiosenne porządki, sadzenie nowych roślin, warsztaty hortiterapeutyczne i inne atrakcje. W tym dniu rozpoczęte zostanie zakładanie łąki kwietnej na terenie znajdującym się po północnej stronie placu zabaw w Parku Kazimierzowskim przy ul. Browarnej.

Kolejne spotkania zaplanowane są 17 maja, 14 czerwca oraz 13 września. Szczegóły przekazywać będziemy na bieżąco. Zapraszamy również do śledzenia relacji z działalności ogrodu na naszej stronie jak i stronie Fundacji https://www.facebook.com/events/337010633161868/337010999828498/

Projekt łąki kwietnej w Parku Kazimierzowskim w Warszawie [pobierz]

Opublikowany: 8 kwietnia 2015 13:34:07, przez Iwona Twarowska

Remont placu zabaw przy ul. Franciszkańskiej 10 w Warszawie został zakończony

W lipcu 2014 przejęliśmy obiekt, w złym stanie technicznym, który wymagał kompleksowego remontu. Istniejące wyposażenie oraz nawierzchnie nie nadawały się do dalszej eksploatacji. Po konsultacjach z mieszkańcami uzgodniony został zakres zmian koniecznych do wprowadzenia i opracowano dokumentację projektową. Ciekawe rozwiązania projektowe, nowe, bezpieczne wyposażenie, bezpieczne nawierzchnie, zapewnią dzieciom wypoczynek. Zagospodarowanie placu zabaw umożliwi indywidualną twórczą, zabawę i jest dostosowane do potrzeb rozwojowych dzieci w różnym wieku.

Jako administrator, Zarząd Terenów Publicznych serdecznie zaprasza na plac zabaw.

Koszt remontu wyniósł 132.346,00 zł. brutto.

Opublikowany: 3 kwietnia 2015 11:19:49, przez Iwona Twarowska

Ogród Krasińskich - Nagrodzony

Z wielką przyjemnością informujemy, iż Komisja Konkursowa Konkursu "Najlepiej oświetlona gmina i miasto 2014", "Najlepsza inwestycja oświetleniowa 2015 roku", przyznała ZARZĄDOWI TERENÓW PUBLICZNYCH W WARSZAWIE II NAGRODĘ za wykonanie oświetlenia Ogrodu Krasińskich w ramach projektu jego rewitalizacji.

Opublikowany: 27 marca 2015 15:32:23, przez Tobiasz Budzyński

20 marca - Międzynarodowy Dzień Wróbla

O wróbelku


Wróbelek jest mała ptaszyna,

wróbelek istota niewielka,

on brzydką stonogę pochłania,

Lecz nikt nie popiera wróbelka

Więc wołam: Czyż nikt nie pamięta,

że wróbelek jest druh nasz szczery?!

kochajcie wróbelka, dziewczęta,

kochajcie do jasnej cholery!


Konstanty Ildefons Gałczyński


Opublikowany: 20 marca 2015 11:14:28, przez Iwona Twarowska

Wiosna w Śródmieściu

Na terenach śródmiejskich parków i zieleńców nadchodzącą wiosnę witać będą kwitnące drzewa, krzewy i kwiaty.

W Ogrodzie Krasińskich zakwitły wiśnia oraz dereń jadalny, na Skwerze im. Ks. Jana Twardowskiego zakwitł oczar, a na Skwerze I Dywizji Pancernej okazale prezentuje się różowo kwitnąca kalina wonna. Przy kinie Muranów, w Parku Traugutta, na placu zabaw przy ul. Miłej, na Placu Grzybowskim i na wielu innych terenach cieszy widok kolorowych krokusów, stokrotek oraz przebiśniegów.

Opublikowany: 20 marca 2015 08:47:20, przez Iwona Twarowska

Inwentaryzacja i kontrola skrzynek lęgowych dla ptaków

Na terenach parków i zieleńców administrowanych przez Zarząd Terenów Publicznych w okresie od 10 do 18 lutego br. przeprowadzona została inwentaryzacja i kontrola skrzynek lęgowych dla ptaków.

Wyniki inwentaryzacji i kontroli skrzynek lęgowych dla ptaków, rozmieszczonych na terenach zieleni zarządzanych przez Zarząd Terenów Publicznych w Warszawie [pobierz]

Opublikowany: 19 marca 2015 21:34:47, przez Iwona Twarowska

Postanowienia Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Postanowienia Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

 • o dopuszczeniu stowarzyszenia Ogród - Warszawa Stowarzyszenie na rzecz Krajobrazu Kulturowego, z siedzibą w Warszawie, do udziału na prawach strony w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Konserwatora Zabytków m. st. Warszawy z lipca 1965r., l.dz.382/0-437/435-65, wpisującej do rejestru zabytków ulicę Podwale w Warszawie jako założenie urbanistyczne, [skan postanowienia]
 • o dopuszczeniu stowarzyszenia Ogród - Warszawa Stowarzyszenie na rzecz Krajobrazu Kulturowego, z siedzibą w Warszawie, do udziału na prawach strony w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Konserwatora Zabytków m. st. Warszawy z lipca 1965r., l.dz.382/0-521/514-65, wpisującej do rejestru zabytków ulicę Senatorską w Warszawie jako założenie urbanistyczne, [skan postanowienia]
 • o dopuszczeniu stowarzyszenia Ogród - Warszawa Stowarzyszenie na rzecz Krajobrazu Kulturowego, z siedzibą w Warszawie, do udziału na prawach strony w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Konserwatora Zabytków m. st. Warszawy z lipca 1965r., l.dz.382/0-302/297-65, wpisującej do rejestru zabytków ulicę Miodową w Warszawie jako założenie urbanistyczne. [skan postanowienia]
Opublikowany: 19 marca 2015 21:34:47, przez Iwona Twarowska

Głos w sprawie projektu do Budżetu Partycypacyjnego 2016

Głos w sprawie projektu do Budżetu Partycypacyjnego 2016 czytaj tutaj

Z projektem, o którym mowa w piśmie mieszkanki okolic Parku Kazimierzowskiego możesz zapoznać się tutaj.

Opublikowany: 19 marca 2015 21:31:04, przez Iwona Twarowska

Ogród Krasińskich - Nominowany

W Plebiscycie Polski Krajobraz 2014 Ogród Krasińskich został nominowany jako realizacja z obszaru architektury krajobrazu w kategorii Przestrzeń Publiczna.

Zachęcamy do głosowania.

Głosy w plebiscycie można oddawać do 5 marca 2015 roku za pomocą formularza znajdującego się w dolnej części strony głównej wortalu: www.sztuka-krajobrazu.pl

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone na początku marca 2015 r.

Więcej informacji o plebiscycie

Opublikowany: 11 lutego 2015 12:00:00, przez Mateusz Marzantowicz

Wypróchniały dąb rosnący na terenie Parku im. Marszałka E. Rydza-Śmigłego zagraża przechodniom

Zgodnie z decyzją nr 36Z/15 z dnia 21 stycznia 2015 roku Stołecznego Konserwatora Zabytków ZTP przystępuje do usunięcia drzewa – dębu szypułkowego rosnącego na terenie Parku im. Marszałka E. Rydza-Śmigłego w pobliżu alejki parkowej łączącej ul. B. Prusa z ul. Książęcą. Stan zachowania powyższego drzewa, bardzo duża podatność za złamanie lub wykrot, ogromne ubytki u podstawy pnia, wykazane w ekspertyzie dendrologicznej, realne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników, nie pozwalają na jego pozostawienie na terenie parku.

Wycinka wykonana zostanie w dniach od 12 do 13 lutego 2015 r.

Zgodnie z przywołaną decyzją w ramach nasadzeń zamiennych posadzone zostaną trzy drzewa liściaste w terminie do 20 października 2015 roku.

Dąb wraz z terenem przyległym został wygrodzony. Prosimy o nieniszczenie ustawionych zabezpieczeń.

Załączone dokumenty:

 • decyzja nr 36Z/15 z dnia 21 stycznia 2015 roku Stołecznego Konserwatora Zabytków [pobierz]
 • ekspertyza dendrologiczna wykonana w listopadzie 2014 r. przez Ekosystem Kształtowanie i Pielęgnacja Zieleni (dąb szypułkowy nr inw. A1) [pobierz]
 • Decyzja z dnia 22 grudnia 2015 roku Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie [pobierz]
 • dokumentacja fotograficzna wykonana 10 lutego 2015 r. [pobierz]
Opublikowany: 11 lutego 2015 11:25:41, przez Tobiasz Budzyński

Wymiana drzew jako uzupełnienie historycznej kompozycji Ogrodu Krasińskich

Zgodnie z decyzją nr 48Z/15 z dnia 29 stycznia 2015 roku Stołecznego Konserwatora Zabytków do końca listopada br. posadzone zostaną dwa klony pospolite o obwodach pni 30-35 cm. Nasadzenia te wykonane będą w miejscach wskazanych do usunięcia dwóch klonów pospolitych, których stan zachowania (bardzo duża podatność za złamanie, zmurszałe i popękane pnie) i wykazane w ekspertyzach dendrologicznych, realne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników, nie pozwalają na ich pozostawienie na terenie parku. Wycinka wykonana zostanie w dniach od 16 do 18 lutego 2015 r.

Proces uzupełniania historycznej kompozycji drzewostanu na terenie Ogrodu Krasińskich rozpoczęty został w marcu 2014 roku i kontynuowany będzie w miarę powstawania naturalnych ubytków drzewostanu. Zgodnie z „Wytycznymi konserwatorskimi do projektu rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich w Warszawie” opracowanymi przez Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków z czerwca 2010 roku.

Opublikowany: 11 lutego 2015 09:54:18, przez Tobiasz Budzyński

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać ks. prałata Wacława Karłowicza

W dniu 7 lutego 2015 r. o godz. 12.00 miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. Wacława Karłowicza. Tablica została umieszczona na elewacji budynku Archiwum Głównego Akt Dawnych, przy ul. Długiej 7 w Warszawie, w którym ksiądz Karłowicz organizował szpital podczas Powstania Warszawskiego.

Opublikowany: 11 lutego 2015 03:40:48, przez Tobiasz Budzyński

„Zrób sobie skwer” – projekt wybrany do realizacji w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2015

W dniu 3 lutego 2015 r. w siedzibie ZTP odbyło się spotkanie dotyczące rozpoczętej realizacji projektu „Zrób sobie skwer”. W spotkaniu zorganizowanym przez Zarząd Terenów Publicznych wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Projekt Polska, Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, Fundacji Integracja, Wspólnoty Mieszkaniowej Andersa 13 oraz Rady Osiedla Muranów.

Projekt „Zrób sobie skwer” realizowany będzie w przestrzeni miejskiej na terenie Skweru Więźniów Politycznych Stalinizmu zlokalizowanego pomiędzy ul. Nowolipki, ul. Andersa i ul. Anielewicza. Głównym założeniem tego projektu jest uspołecznienie przestrzeni oraz wprowadzenie nowych funkcji dla skweru.

Zarząd Terenów Publicznych przedstawił koncepcję zagospodarowania skweru obejmującą wprowadzenie założeń projektu „Zrób sobie skweru” rozszerzonego o kompleksowy remont całej przestrzeni, który wykracza poza ramy tego projektu.

Zespół projektowy przedstawił planowane działania projektowe w zakresie wprowadzenia programu funkcjonalno-przestrzennego, strefowania przestrzeni, remontu nawierzchni, remontu oświetlenia, wprowadzenia nowego wyposażenia, zieleni itp. Przedstawiona koncepcja zagospodarowania Skweru Więźniów Politycznych Stalinizmu została zaakceptowana przez uczestników spotkania. Zgłoszone uwagi w zakresie konieczności zwiększenia ilości stojaków rowerowych w rejonie budynków, koloru projektowanych nawierzchni, doboru gatunkowego korespondującego z zastosowanym na sąsiadującym terenie Skweru T. Bądarzewskiej zostaną uwzględnione przez projektanta. Koncepcja wraz z wizualizacjami uwzgledniająca zgłoszone uwagi zostanie zaprezentowana na stronie www.ztp.waw.pl pod koniec lutego 2015 r.

Obecnie prezentujemy materiały robocze zaprezentowane w dniu 3 lutego 2015 r.

Opublikowany: 4 lutego 2015 16:57:17, przez Iwona Twarowska

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Anki Kowalskiej

W dniu 19 stycznia 2015 r. o godz. 14.30 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ankę Kowalską.

Tablica została umieszczona na elewacji budynku, przy ul. Czerniakowskiej 201 w Warszawie, gdzie swoje ostatnie lata spędziła autorka „Pestki”, działaczka Komitetu Obrony Robotników i NSZZ „Solidarność”.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał Pan Jacek Michałowski - szef Kancelarii Prezydenta RP, Pan Włodzimierz Paszyński - Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Pan Jan Lityński - doradca Prezydenta RP. Ponadto w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych m.in. Pan Wojciech Turkowski – Burmistrz Dzielnicy Śródmieście oraz przyjaciele poetki i okoliczni mieszkańcy.

Tablica została wykonana z granitu „tołkowski”.

Tablicę wykonał Zarząd Terenów Publicznych.

Opublikowany: 20 stycznia 2015 15:13:28, przez Iwona Twarowska

Uwaga - może być ślisko !

W obecnym sezonie zimowym kontynuowana jest akcja wyłączenia z solenia na rzecz płużenia i posypywania piaskiem. Wykaz ulic tutaj

Jednocześnie zwracamy się z prośbą do administratorów nieruchomości sąsiadujących z ww. ulicami, aby włączyli się do programu "Śródmiejskie ulice bez soli" i przyległe do wyznaczonych dróg chodniki posypywali również tylko piaskiem.

Apelujemy o ostrożną jazdę, dostosowaną do warunków pogodowych, bowiem droga hamowania na ulicach posypywanych jedynie piaskiem może być wydłużona.

Opublikowany: 8 stycznia 2015 14:28:08, przez Iwona Twarowska

Spotkanie dyskusyjne "Budżet partycypacyjny i kierunki rozwoju Dzielnicy Śródmieście"

Na co wydać 6 200 000 zł w Śródmieściu? Planujesz złożyć projekt do budżetu partycypacyjnego?

Przyjdź na spotkanie dyskusyjne:

„Budżet partycypacyjny i kierunki rozwoju Dzielnicy Śródmieście”, w czwartek 15 stycznia 2015 r. o godz. 18.00 do DTBJ Marzyciele i Rzemieślnicy przy ul. Brackiej 25 (III piętro).

O zasadach zgłaszania pomysłów do budżetu partycypacyjnego i o przedsięwzięciach planowanych do realizacji przez Dzielnicę Śródmieście w 2015 i 2016 roku czytaj tutaj.

Opublikowany: 8 stycznia 2015 10:53:45, przez Iwona Twarowska

Dzień 24 grudnia 2014 r. jest dniem wolnym od pracy

Szanowni Państwo,

Zarządzeniem Nr 5720/2014 Prezydenta m.st. Warszawy dzień 24 grudnia 2014 roku jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu m.st. Warszawy.

Sytuacja taka ma miejsce w związku z obniżeniem wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym listopad - grudzień 2014 r. ze względu na święto "Wszystkich Świętych" w dniu 1 listopada 2014 r. - przypadające w innym dniu niż niedziela.

Przepraszamy za utrudnienia.

Opublikowany: 12 grudnia 2014 05:27:12, przez Iwona Twarowska

Zakończono remont ulicy Przyrynek w Warszawie

W dniu 21 listopada zakończono remont ulicy Przyrynek w Warszawie.

Remont poprzedzony był wymianą gazociągu i przyłączy.

W ramach remontu odtworzono nawierzchnię jezdni i wjazdów bramowych z kostki kamiennej granitowej (1200 m2), wykonano nowe nawierzchnie chodników z płyt granitowych (800 m2).

Wartość wykonanych robót 644 tys. zł.

Opublikowany: 27 listopada 2014 10:13:09, przez Iwona Twarowska

Remont placu zabaw przy ul. 29 Listopada 3 w Warszawie został zakończony

W listopadzie 2014 roku zakończony został remont placu zabaw przy ul. 29 listopada 3 w Warszawie.

Podobnie jak w przypadku niedawno oddanego do użytkowania placu zabaw przy Al. Solidarności 91, w lipcu br. Zarząd Terenów Publicznych przejął obiekt w złym stanie technicznym, który wymagał wykonania kompleksowego remontu. Istniejące wyposażenie oraz nawierzchni nie nadawały się do dalszej eksploatacji. Po konsultacjach z mieszkańcami uzgodniony został zakres zmian koniecznych do wprowadzenia, opracowano dokumentację projektową.

Rozwiązania projektowe, nowe wyposażenie, nawierzchnie, zapewnią dobry i bezpieczny wypoczynek dzieciom. Zagospodarowanie placu zabaw jest dostosowane do potrzeb rozwojowych dzieci w różnym wieku.

Jako administrator, Zarząd Terenów Publicznych serdecznie zaprasza na powyższy plac zabaw.

Koszt remontu 149 577,29 zł.

Opublikowany: 26 listopada 2014 22:17:51, przez Iwona Twarowska

Zakończono wymianę nawierzchni bitumicznej ulicy Dzielnej w Warszawie

W dniach 21 – 23 listopada wykonano wymianę nawierzchni bitumicznej ulicy Dzielnej na odcinku od ulicy Karmelickiej do ul. Zamenhofa.

Nowa nawierzchnia została położona na powierzchni 1900 m2, ułożono nowe ścieki z kostki wzdłuż krawężników, wykonane zostało trwałe oznakowanie poziome.

Wartość robót 330 tys. zł.

Opublikowany: 26 listopada 2014 21:56:23, przez Iwona Twarowska

Zakończono remont ulicy Świętojerskiej w Warszawie

W listopadzie zakończony został remont ulicy Świętojerskiej na odcinku od ul. Bonifraterskiej do ul. Freta.

W trakcie robót zostały wykonane nowe nawierzchnie chodników z płyt betonowych (1600 m2), miejsc postojowych i wjazdów z kostki kamiennej granitowej (350 m2) oraz jezdni bitumicznej (2690 m2).

Wykonano ścieki z kostki rzędowej oraz trwale oznakowanie poziome. W ubiegłym roku wymieniono oświetlenie uliczne.

Wartość wykonanych robót 763, 5 tys. zł.

Opublikowany: 26 listopada 2014 21:56:23, przez Iwona Twarowska

Zakończony remont ogrodzenia z bramą Łazienek Północnych wzdłuż ul. Agrykola w Warszawie.

Zakończono prace związane z remontem konserwatorskim ogrodzenia, oddzielającego od strony południowej Łazienki Północne od ulicy Agrykola wraz z bramą na przedłużeniu Alei Tomasza Hopfera (zwanej też Drogą Chińską).

Prace wykonano w okresie od 24.07.2014r. do 31.10.2014r.

Wykonawca prac "STYLMET” Grzegorz Sienicki z siedzibą w Warszawie.

W ramach remontu, zgodnie z zaleceniami Stołecznego Konserwatora Zabytków, wykonano następujące prace:

 • wymiana skorodowanych, zniszczonych oraz nienadających się do konserwacji elementów metalowych,
 • odtworzenie i zamontowanie tzw. „lilijek” zwieńczających pręty,
 • oczyszczenie, ocynkowanie ogniowo oraz pomalowanie elementów metalowych,
 • rozebranie zniszczonych fragmentów betonowych cokołu pod ogrodzenie,
 • remont cokołu i przywrócenie mu pierwotnej postaci,
 • naprawa zniszczonych profili na słupach bramy,
 • pomalowanie słupów.

Wartość prac 396 000,00 zł.

Opublikowany: 21 listopada 2014 10:18:33, przez Iwona Twarowska

Remont placu zabaw przy Al. Solidarności 91 w Warszawie został zakończony.

W listopadzie 2014 roku zakończony został remont placu zabaw przy Al. Solidarności 91 w Warszawie.

W lipcu br. przejęliśmy obiekt, w złym stanie technicznym, który wymagał kompleksowego remontu. Większość istniejącego wyposażenia oraz nawierzchni nie nadawało się do dalszej eksploatacji. Po konsultacjach z mieszkańcami uzgodniony został zakres zmian koniecznych do wprowadzenia, opracowano dokumentację projektową. Ciekawe rozwiązania projektowe, nowe, bezpieczne wyposażenie, bezpieczne nawierzchnie, zapewnią dobry wypoczynek dzieciom. Zagospodarowanie placu zabaw umożliwi indywidualną twórczą, zabawę i jest dostosowane do potrzeb rozwojowych dzieci w różnym wieku.

Jako administrator, Zarząd Terenów Publicznych serdecznie zaprasza na powyższy plac zabaw.

Koszt remontu wyniósł 147.336,60 zł. brutto .

Opublikowany: 20 listopada 2014 11:57:43, przez Iwona Twarowska

Zakończono wymianę nawierzchni bitumicznej na ulicy Wiejskiej i ulicy Frascati w Warszawie

W dniu 10 listopada 2014 r. zakończono wymianę nawierzchni bitumicznej na ulicy Wiejskiej (odc. od ul. Prusa do ul. Matejki) i ulicy Frascati w Warszawie.

Roboty koordynowane były z wymianą gazociągu na ulicy Wiejskiej, które to prace poprzedzały roboty drogowe. Wykonano wymianę nawierzchni bitumicznej na powierzchni ok. 3970 m2 na obu ulicach. Przeprowadzono regulację wysokościową ścieków . Uzupełniono brakujące obniżenia krawężników na przejściach dla pieszych. Wykonano trwałe oznakowanie poziome.

Wartość robót to ok. 603 tys. złotych brutto .

Opublikowany: 20 listopada 2014 11:49:50, przez Iwona Twarowska

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać prof. Wiesława Chrzanowskiego

W dniu 29 października 2014r. o godz. 10.00 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać prof. Wiesława Chrzanowskiego – żołnierza Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej, powstańca warszawskiego, adwokata, więźnia politycznego okresu stalinowskiego, doradcę Prymasa Stefana Wyszyńskiego, twórcę statutu NSZZ "Solidarność", założyciela Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, pierwszego Marszałka Sejmu w Wolnej Polsce, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, Kawalera Orderu Orła Białego, Honorowego Obywatela m.st. Warszawy.

Opublikowany: 30 października 2014 16:01:52, przez Tobiasz Budzyński

Nabór do Zespołu ds. budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy

Jesteś działaczem organizacji pozarządowej albo mieszkańcem Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy? Chcesz mieć wpływ na kształt budżetu partycypacyjnego w naszej dzielnicy? Zgłoś się do Zespołu ds. budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Opublikowany: 17 października 2014 14:20:15, przez Iwona Twarowska

Zakończony remont ulicy Elektoralnej w Warszawie

W dniu 10 października 2014 r. dopuszczono do ruchu wyremontowaną ulicę Elektoralną w Warszawie. Remont ulicy poprzedzony został wymianą infrastruktury podziemnej. Nieocenioną pomoc otrzymaliśmy od Fundacji „Polska Bez Barier”, która doradzała nam w zakresie rozwiązań ułatwiających poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich, czy też osobom niewidzącym i niedowidzącym.

W ramach kompleksowego remontu ulicy zostały wykonane nowe nawierzchnie jezdni i chodników oraz oświetlenie:

 • długość ulicy : 514 m,
 • jezdnia – nawierzchnia z asfaltobetonu, powierzchnia jezdni ok. 4320 m2,
 • chodniki z płyt betonowych pow. 2650 m2. W tym tzw. płyty prowadzące, ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym,
 • wjazdy bramowe – kostka kamienna rzędowa pow. 120 m2. Zachowaliśmy oryginalne krawężniki kamienne, również te ze specjalnym ukształtowaniem na wjazdach.
 • oświetlenie – latarnie (słupy stalowe oraz wysięgniki na budynkach) – łącznie 24 szt. opraw z wymianą kabli (617 m).

Wraz ze zmianą przepisów planuje się również zmianę organizacji ruchu dopuszczającej jazdę rowerem „pod prąd”.

Autor Projektu Firma Artpio - Barbara Jaroń.

Wykonawca Firma DELTA S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Dzielna 21 m 47.

Realizacja inwestycji: 21.07.2014 r. - 30.09.2014 r.

Całkowity koszt remontu ulicy 1.947.717,00 zł brutto.

Opublikowany: 10 października 2014 15:21:57, przez Iwona Twarowska

Debata o bezpieczeństwie w Śródmieściu

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Śródmieścia na debatę o bezpieczeństwie w Dzielnicy.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 29 września 2014 r. o godz. 18.00 w XXXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Dąbrowskiego, przy ul. Świętokrzyskiej 1 w Warszawie.

Opublikowany: 26 września 2014 09:39:27, przez Iwona Twarowska

Ustawienie tablic z regulaminem korzystania z Ogrodu Krasińskich

Przy wejściach do Ogrodu Krasińskich ustawiono 9 tablic zawierających poza rysem historycznym oraz planem sytuacyjnym, wyciąg z regulaminu korzystania z Ogrodu Krasińskich w Warszawie wprowadzonego Uchwałą nr LXXXV/2187/2014 z dnia 3 lipca 2014 r. Rady m.st. Warszawy. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem oraz jego przestrzeganie, abyśmy mogli cieszyć się przepięknie zmodernizowanym obszarem jak najdłużej. Pomagać w przestrzeganiu zapisów regulaminu będzie Straż Miejska oraz dozorca ogrodowy.

Opublikowany: 23 września 2014 07:58:23, przez Tobiasz Budzyński

Wybieg dla psów już otwarty

W dniu 19 września 2014 roku oddany został do użytkowania wybieg dla psów zlokalizowany przy ul. Bohaterów Getta na przedpolu Ogrodu Krasińskich. Wyposażenie tego terenu dostosowane jest do zabaw psów ale również do wypoczynku ich opiekunów, zapewniony jest dostęp do specjalnych koszy wyposażonych w torebki do zbierania psich odchodów.

Opublikowany: 23 września 2014 06:25:23, przez Tobiasz Budzyński

Nagroda Specjalna od założycieli Fundacji Sztuki Polskiej Art Gersonica

W dniu 14 września 2014 podczas Gali rozdania nagród XXXI edycji konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni 2014r”, nagrodą specjalną, dziełem sztuki Leszka Nowosielskiego „Ogród Warszawy” wyróżnione zostało dzieło modernizacji Ogrodu Krasińskich, dzięki której Warszawa odzyskała dobro narodowe jakim jest Ogród Krasińskich wraz ze swą długą i wyjątkową historią.

Nagrodę przyznaną przez Fundację Sztuki Polskiej Art Gersonica z rąk Prezesa Honorowego Pani Elżbiety Modrzewskiej-Manno i Dyrektora Generalnego Małgorzaty B. Kowalczyk odebrała Renata Kaznowska, Dyrektor Zarządu Terenów Publicznych, jednostki Miasta Stołecznego Warszawy realizującej modernizację ogrodu.

Opublikowany: 18 września 2014 04:28:42, przez Tobiasz Budzyński

Regulamin Ogrodu Krasińskich w Warszawie

Uchwałą nr LXXXV/2187/2014 z dnia 3 lipca 2014 r. Rady m.st. Warszawy wprowadzony został regulamin korzystania z Ogrodu Krasińskich w Warszawie. - Regulamin Ogrodu Krasińskich

Opublikowany: 28 sierpnia 2014 09:37:47, przez Tobiasz Budzyński

Prestiżowe wyróżnienie „Milestone” dla odkrywców maszyny deszyfrującej „Enigma”

The Institute of Electrical and Elektonics Engineering- IEEE jest największym na świecie stowarzyszeniem zawodowym techników, inżynierów i naukowców z obszaru elektryki i elektroniki. Jedną z rodzajów działalności IEEE jest uznawanie wybitnych osiągnięć technicznych i przyznawanie ich autorom wyróżnienia „MILESTONE” (kamienia milowego) , za epokowe odkrycia dla ludności, którym dotychczas uhonorowano m. in. takich odkrywców jak: Edison, Markoni, Tesla, Bell i wielu innych.

Zbudowanie „BOMBY” łamiącej kody maszyny szyfrującej „Enigma” przez trzech polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego były podstawą do dalszych prac nad deszyfracją i miało dwa aspekty : techniczny i historyczny. W wymiarze technicznym porównywane jest do wynalezienia telefonu, telegrafu czy nawet internetu, natomiast w wymiarze historycznym eksperci dowodzą, iż tak wczesne złamanie kodów Enigmy uchroniło świat przed wygraniem przez Hitlera II wojny światowej.

W dniu 5 sierpnia 2014r. o godz. 1210 odbyła się uroczystość odsłonięcia Kamienia Milowego – „Milestone” , zaopatrzonego w tablicę w języku angielskim, oraz w drugą z tłumaczeniem na język polski. "Milestone" posadowiony jest na ulicy Śniadeckich w Warszawie, przed Instytutem Matematycznym PAN.

Inicjatorem budowy obelisku oraz wykonawcą tablic jest Polska Sekcja IEEE. Inwestorem obelisku na podst. Decyzji o pozwoleniu na budowę nr. 608/Z/14, jest m. st. Warszawa -Zarząd Terenów Publicznych w oparciu o projekt Studio BA-Jan Beyga. Wykonawca prac - firma Katarzyny Gołasiewicz.

Opublikowany: 6 sierpnia 2014 23:06:47, przez Iwona Twarowska

Wyniki konkursu na modernizację Placu Małachowskiego - Komunikat

W konkursie na który wpłynęło 220 wniosków o dopuszczenie do udziału złożonych zostało 51 prac konkursowych (w tym 2 po terminie).

16 prac nie spełniło warunków określonych w regulaminie.

Sąd Konkursowy zdecydował o nie przyznaniu I nagrody - Komunikat Sądu Konkursowego

Dyskusja pokonkursowa odbędzie się dnia 23 lipca o godzinie 17:30 w Sali Kinowej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie ul. Kredytowa 1.

Prace konkursowe wystawione będą w Sali Patio Muzeum Etnograficznego do końca lipca w godzinach 8:00 - 16:00.

Opublikowany: 17 lipca 2014 09:32:43, przez Iwona Twarowska

Konkurs na wykonanie opracowania koncepcji modernizacji Placu Małachowskiego w Warszawie - INFORMACJA

Zarząd Terenów Publicznych zaprasza w dniu 16 lipca 2014 roku o godzinie 14:00 na ogłoszenie wyników konkursu na wykonanie opracowania koncepcji modernizacji Placu Małachowskiego w Warszawie oraz prezentację prac konkursowych.

Ogłoszenie wyników odbędzie się w Sali Kinowej (parter) w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, przy ul. Kredytowej 1 (Plac Małachowskiego) w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Prace konkursowe wystawione będą w Sali Patio do końca lipca w godzinach 8:00 - 16:00.

Zapraszamy Państwa także na dyskusję pokonkursową, która odbędzie się w dniu 23 lipca 2014 roku o godzinie 17:30 w Sali Kinowej.

Opublikowany: 14 lipca 2014 08:26:10, przez Iwona Twarowska

Zakończenie remontu pomnika Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie

W dniu 9 lipca 2014r. zakończył się II etap remontu pomnika Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie polegający na remoncie nawierzchni placu i schodów wokół Pomnika. Remont ten był kontynuacją wykonanego w roku 2013 remontu konserwatorskiego elementów z brązu, żeliwnych i stalowych Pomnika oraz Ściany Pamięci.


W ramach remontu nawierzchni wykonano:

 • prace rozbiórkowe nawierzchni,
 • nowe ukształtowanie terenu placu wraz ze spadkami prowadzącymi do istniejących kratek odwadniających ,
 • podbudowę pod nową nawierzchnię,
 • roboty kamieniarskie i brukarskie przy odtworzeniu nawierzchni placu,
 • remont konstrukcji, okładzin i izolacji schodów,
 • remont stalowych krat i studni kanalizacyjnych.

Wykonawcą prac II etapu była wyłoniona w przetargu nieograniczonym firma DYLEMO Zakład Usług Brukarskich J. Lech, P. Morawski Spółka Jawna z siedzibą w Konstancinie – Jeziorna (05-510) przy ul. Matejki 16.

Koszt prac II etapu to 467 396,18 zł. brutto.

Opublikowany: 11 lipca 2014 13:47:29, przez Iwona Twarowska

Konkurs na modernizację Placu Małachowskiego w Warszawie – INFORMACJA

We wtorek, 24 czerwca, odbyło się pierwsze posiedzenie Sądu Konkursowego w ramach konkursu na koncepcję modernizacji Placu Małachowskiego w Warszawie. Sędziowie, pod przewodnictwem arch. Andrzeja M. Chołdzyńskiego, rozpoczęli proces oceny dzieł, które architekci i urbaniści składali do 17 czerwca do Zarządu Terenów Publicznych – na ręce Sekretarza Sądu Konkursowego. Do ZTP łącznie wpłynęło 51 prac, z czego 2 po terminie. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona w I połowie lipca.

Szczegółowych informacji mediom udzielają:

Opublikowany: 27 czerwca 2014 12:20:27, przez Iwona Twarowska

Ogród Krasińskich - jakie będą stałe zasady korzystania?

Serdecznie zapraszamy na spotkanie podsumowujące, prezentujące propozycje zasad, które wejdą w życie z chwilą ich uchwalenia przez Radę m. st. Warszawy w trybie regulaminu porządkowego.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 17 czerwca 2014 r., w godz. 18.00 - 20.00, w Sali Konferencyjnej Muzeum Ordynariatu Polowego WP, (wejście przez Katedrę od ul. Długiej 13/15).

Opublikowany: 11 czerwca 2014 13:32:20, przez Iwona Twarowska

Urządźmy nasz nowy plac zabaw!

W 2015 roku, na skwerze im. Batalionu AK Zaremba-Piorun (róg ulic Wspólnej i Poznańskiej), zostanie urządzony nowy plac zabaw dla dzieci.

Powiedz nam, jak Twoim zdaniem powinien wyglądać i funkcjonować ten plac zabaw, by był atrakcyjny i bezpieczny.

Zapraszamy do oceny koncepcji projektowej!

Na uwagi czekamy w punkcie konsultacyjnym na skwerze:

 • 12 czerwca (czwartek) w godzinach: 16.00-19.00
 • 14 czerwca (sobota) w godzinach: 10.00-13.00

28 czerwca (sobota) w godzinach: 11.00-13.00 zapraszamy na podsumowanie konsultacji i ocenę zmienionej koncepcji urządzenia placu uwzględniającej uwagi zgłoszone w punktach konsultacyjnych.

Jeśli nie możesz przyjść, przekaż nam swoje pomysły na urządzenie nowego placu zabaw do 30 czerwca na adres konsultacje@um.warszawa.pl

Remont placu zabaw zostanie przeprowadzony przez Zarząd Terenów Publicznych po rozpatrzeniu uwag zebranych w trakcie konsultacji społecznych.

Więcej informacji: http:// www.konsultacje.um.warszawa.pl

Opublikowany: 9 czerwca 2014 14:30:06, przez Iwona Twarowska

Remont ulicy Mysiej (odc. Nowy Świat – ulica Bracka) – SKWER WOLNEGO SŁOWA

Idea budowy Memoriału Wolnego Słowa na Skwerze Wolnego Słowa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Forma upamiętnienia Wolnego Słowa została wybrana w drodze otwartego konkursu, którego wyniki ogłoszono na uroczystej Gali w Hotelu Sofitel Victoria 25 kwietnia 2013 r. z udziałem Prezydenta RP, przedstawicieli służb dyplomatycznych Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych oraz blisko 300 zaproszonych gości.

I nagroda przypadła zespołowi w składzie: Katarzyna Brońska, Mikołaj Iwańczuk oraz Michał Kempiński.

Zarząd Terenów Publicznych zrealizował projekt modernizacji ulicy Mysiej autorstwa zwycięskiego zespołu. Memoriał powstał ze składek społecznych staraniem Komitetu Wolnego Słowa.

Realizacja projektu remontu ulicy Mysiej, który realizował ZTP z budżetu m.st. Warszawa, to przede wszystkim stworzenie w tym miejscu skweru, w nawiązaniu do nazwy Skwer Wolnego Słowa, którą na uroczystości w dniu 04 czerwca 2012 roku, nadał temu miejscu Prezydent RP.

Ulica Mysia to przede wszystkim plac miejski o nieregularnym kształcie. Do tej pory plac ten służył głównie jako parking samochodowy. Dzięki remontowi został zupełnie przeobrażony, stosownie do jednoznacznie zdefiniowanego wnętrza urbanistycznego otoczonego monumentalną zabudową.

W ramach remontu ulicy Zarząd Terenów Publicznych wykonał:

 • nawierzchnię placu z płyt granitowych o powierzchni 2 120 m2 z wtopioną nawierzchnią wstęgi z czarnych profilowanych płyt betonowych na długości 85 m, ciągnących się od ul. Nowy Świat do Brackiej,
 • nawierzchnię jednokierunkowej drogi przejazdowej szerokości 5 m z szarej kostki granitowej o powierzchni 950 m2,
 • nawierzchnię „terraway” w sąsiedztwie memoriału 130 m2,
 • przebudowano odwodnienie ulicy: nowe wpusty deszczowe,
 • wykonano nowe oświetlenie ulicy,
 • wprowadzono nową organizację ruchu: jeden kierunek ruchu od ul. Brackiej do ul. Nowy Świat,
 • w ramach projektu zieleni dokonano częściowej wymiany drzewostanu (posadzono 11 szt. nowych drzew),
 • oprócz samego memoriału wprowadzono inne elementy małej architektury takie jak siedziska kamienne 35 szt., ławki z oparciem 6 szt. stojaki na rowery 10 szt., kosze na śmieci 6 szt. oraz słupki wygrodzeniowe.
Opublikowany: 3 czerwca 2014 13:00:18, przez Iwona Twarowska

Ostatni spacer monitorujący po Ogrodzie Krasińskich wspólnie z przewodnikiem

W sobotę, 31 maja 2014 r. o godzinie 11.00 odbędzie się piąty i ostatni spacer monitorujący po Ogrodzie Krasińskich.

Serdecznie zapraszamy!

Opublikowany: 26 maja 2014 15:31:44, przez Tobiasz Budzyński

Kwiatowa instalacja promująca Budżet Partycypacyjny 2015

Na terenie zieleńca przy pomniku NIKE w Warszawie, położonego na skarpie pomiędzy ul. Nowy Przejazd i Al. Solidarności, powstała instalacja z kolorowych roślin promująca Budżet Partycypacyjny.

Do wykonania instalacji wykorzystano m.in.: grys w kolorze białym i szarym, kwiaty sezonowe: czerwoną begonię wiecznie kwitnącą, pomarańczową aksamitkę, niebieski żeniszek oraz niebieską lobelię, zielone tło tworzy trawnik.


Kwiatowa instalacja funkcjonować będzie do końca sierpnia 2014 r.

Opublikowany: 21 maja 2014 13:30:41, przez Iwona Twarowska

Ogród Krasińskich - wypoczynek i nowa atrakcja

Dopiero co oddany do użytku zrewaloryzowany Ogród Krasińskich przyciągnął na sobotni spacer tysiące Warszawiaków. Spacery z przewodnikami, na których można poznać fragment historii Warszawy cieszą się ogromnym zainteresowaniem, zarówno mieszkańców, jak również turystów.

Ale to nie wszystko. Do ogrodu przychodzą mieszkańcy nie tylko żeby pospacerować, ale również po to, by aktywnie wypoczywać. Jedni biegają, inni grają w boule, a jeszcze inni przysiadają na ławkach i podziwiają przepiękną wiosenną przyrodę.

Magia ogrodu jest tak wyjątkowa, że CKS na prośbę mieszkańców zaprasza na wieczorny spacer z przewodnikiem w Noc Muzeów. Spacer odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 17 maja b.r. o godz. 19-tej. Start spod bramy głównej (ul. Bohaterów Getta).

SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY

Opublikowany: 13 maja 2014 14:00:08, przez Iwona Twarowska

Ogród Krasińskich już otwarty

Dobiegła końca rozpoczęta w 2012 roku rewaloryzacja Ogrodu Krasińskich. Prace rewaloryzacyjne poprzedzone były konkursem architektonicznym (2011 rok), którego celem był wybór najlepszej, odpowiadającej zaleceniom konserwatorskim koncepcji.

Ogród Krasińskich jest jednym z najstarszych ogrodów Warszawy. Ostatnia duża jego modernizacja miała miejsce na początku XIX w. wg. projektów Franciszka Szaniora. W 1965 r. wpisany został do rejestru zabytków. Prace rewaloryzacyjne miały charakter kompleksowy i objęły zieleń, układ drogowy, wodny, oświetlenie oraz elementy małej architektury.

Opublikowany: 8 maja 2014 16:00:55, przez Iwona Twarowska

II etap remontu pomnika Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie

W dniu 23 kwietnia 2014r. rozpoczął się drugi etap prac przy pomniku Powstania Warszawskiego znajdującego się na Placu Krasińskich w Warszawie polegający na remoncie nawierzchni placu i schodów wokół Pomnika. Remont ten jest kontynuacją wykonanego w roku 2013 remontu konserwatorskiego Pomnika.

Podjęte działania mają na celu przywrócenie walorów estetycznych jakich wymaga ranga Pomnika oraz jego prestiżowa lokalizacja, szczególnie, iż na rok 2014 przypada 70 rocznica Powstania Warszawskiego.

Zakres prac dotyczący przedmiotu zamówienia obejmuje w szczególności:

 • prace rozbiórkowe nawierzchni,
 • nowe ukształtowanie terenu placu wraz ze spadkami prowadzącymi do istniejących kratek odwadniających ,
 • wykonanie podbudowy pod nową nawierzchnię,
 • roboty kamieniarskie i brukarskie przy odtworzeniu nawierzchni placu,
 • remont konstrukcji, okładzin i izolacji schodów,
 • remont stalowych krat i studni kanalizacyjnych.

Wykonawcą prac wyłonionym w przetargu nieograniczonym jest firma DYLEMO Zakład Usług Brukarskich J. Lech, P. Morawski Spółka Jawna z siedzibą w Konstancinie – Jeziorna (05-510) przy ul. Matejki 16.

Szacunkowy koszt prac to 382 014,93 zł. brutto.

Termin realizacji - do 10 lipca 2014 r.

Opublikowany: 25 kwietnia 2014 09:43:32, przez Iwona Twarowska

Rozbiórka parterowej części budynku dawnego archiwum Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie

Zarząd Terenów Publicznych jako zarządca zrewaloryzowanego Ogrodu Krasińskich poczynił starania uporządkowania całego terenu Ogrodu Krasińskich łącznie z wydzieloną działką nr 16, na której posadowiony jest budynek dawnego archiwum Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Budynek niniejszy, jak również związana z nim infrastruktura są w złej kondycji, zarówno konstrukcyjnej, jak i estetycznej, co wykazała "Opinia stanu technicznego obiektu" sporządzona przez rzeczoznawcę konstruktora p. Piotra Szczepańskiego.

W dalszym etapie postępowania administracyjnego na zlecenie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków została wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa kwerenda "Badania historyczno-konserwatorskie dla tzw. bunkra Starzyńskiego na terenie Ogrodu Krasińskich w Warszawie". Kwerenda wykazała brak istotnych historycznych walorów obiektu.

W aspekcie w/w opracowania Stołeczny Konserwator Zabytków wydał decyzję nr 219 Z/14 z dnia 14.04.2014 r., w której wyraził zgodę na rozbiórkę nadziemnej części obiektu, pochodzącej z lat 50-tych ubiegłego wieku. Część podziemna zostanie zabezpieczona i zachowana dla ewentualnego przyszłego wykorzystania.

Opublikowany: 23 kwietnia 2014 10:32:21, przez Tobiasz Budzyński

Ogród Krasińskich po 3 miesiącach - spotkanie informacyjne

Chcesz dowiedzieć się, jak obecnie użytkowany jest Ogród Krasińskich i jak sprawdzają się tymczasowe zasady korzystania z parku?

Przyjdź na spotkanie informacyjne: czwartek 24.04.2014 r., godz. 18.00-20.00, Pałac Rzeczypospolitej, pl. Krasińskich 3/5 (wejście od ul. Świętojerskiej).

Opublikowany: 18 kwietnia 2014 12:00:19, przez Iwona Twarowska

Komunikat - konkurs na koncepcję modernizacji Placu Małachowskiego

Pod linkiem http://ztp.waw.pl/media/2014/04/03/lista_uczestnikow_konkursu.pdf została opublikowana lista uczestników zakwalifikowanych do udziału w konkursie.

Opublikowany: 3 kwietnia 2014 12:46:20, przez Iwona Twarowska

"Kwietna" Panda na skarpie przy trasie W-Z

Zarząd Terenów Publicznych włączył się w akcję stworzenia pandy z kwiatów organizowaną przez Ogrodnika Tomka.

"Kwietna" Panda powstanie na skarpie przy trasie W-Z i będzie można ją podziwiać w okresie od 15 IV do 15 V 2014 r.

http://www.godzinadlaziemi.pl/wyzwania/ogrodnik-tomek-stworzy-w-centrum-warszawy-pande-z-kwiatow-jednorocznych

Opublikowany: 3 kwietnia 2014 12:32:49, przez Tobiasz Budzyński

Informacja

W związku z Zarządzeniem Nr 5720/2014 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 18 marca 2014 r. wyznacza się dzień 2 maja 2014 r. dniem wolnym od pracy w zamian za 3 maja 2014 r. - dzień świąteczny przypadający w innym dniu niż niedziela.

Opublikowany: 3 kwietnia 2014 12:30:49, przez Iwona Twarowska

Informacja

UPRZEJMIE INFORMUJEMY, IŻ ZE WZGLĘDÓW ORGANIZACYJNYCH W DNIU 1 KWIETNIA 2014 ZARZĄD TERENÓW PUBLICZNYCH CZYNNY BĘDZIE W GODZ. 7.30- 15.30

Przepraszamy za utrudnienia

Opublikowany: 31 marca 2014 09:01:03, przez Tobiasz Budzyński

Nowe drzewa w Ogrodzie Krasińskich

Zgodnie z decyzją nr 776 Z/13 z 23.10.2013 r. Stołecznego Konserwatora Zabytków na terenie Ogrodu Krasińskich posadzono 6 sztuk drzew (klon srebrzysty, korkowiec amurski, morwa biała, wierzba płacząca, jesion wyniosły i kasztanowiec biały) i jeden krzew derenia jadalnego. Powyższe nasadzenia są uzupełnieniem historycznej kompozycji i zostały wykonane na podstawie dodatkowych analiz historycznych po ujawnieniu nowych materiałów ikonograficznych pozwalających na precyzyjną lokalizacje części historycznych drzew. Zastosowano dojrzały materiał roślinny, dużych rozmiarów. Część drzew (5 sztuk) oraz krzew derenia jadalnego posadzono jesienią 2013 roku, natomiast wierzba nad stawem posadzona została w marcu br., po usunięciu klona srebrzystego (o wycince tego drzewa i jej przyczynach informowaliśmy na naszej stronie internetowej). W chwili obecnej powyższe nasadzenia rozpoczynają okres wegetacji, szczególnie pięknie prezentuje się żółto kwitnący krzew derenia.

Sadzenie kolejnych drzew z kompozycji historycznej będzie możliwe w przyszłości, w miarę powstawania naturalnych ubytków drzewostanu.

Opublikowany: 28 marca 2014 09:00:16, przez Tobiasz Budzyński

Ogród Krasińskich - spacer z przewodnikiem

W sobotę 29 marca 2014 roku o godzinie 11.00 odbędzie się trzeci spacer monitorujący po Ogrodzie Krasińskich. Więcej informacji można znaleźć na stronie Centrum Komunikacji Społecznej.

http://konsultacje.um.warszawa.pl/aktualnosci/ogrod-krasinskich-spacer-z-przewodnikiem

Opublikowany: 24 marca 2014 15:00:28, przez Iwona Twarowska

Remont ul. Próżnej w Warszawie

Zarząd Terenów Publicznych informuje, iż w terminie od dnia 17.03.2014 r. do dnia 30.06.2014 r. zostanie wykonany remont ul. Próżnej, polegający na wymianie konstrukcji jezdni i chodników oraz wymianie oświetlenia. Asfalt zastąpiony zostanie materiałem granitowym w kolorze szarym, jezdnia z kostki granitowej o wym. 9/11 cm, chodniki z płyt granitowych płomieniowanych. Istniejące latarnie zostaną zastąpione latarniami stylowymi typu „Pastorał Warszawski” o wysokości 8 m z żeliwną bazą prostą.

Organizacja ruchu po remoncie ulicy nie ulegnie zmianie.

Przewidywany koszt remontu to 1.168.741,28 zł. brutto, przy czym kwotę w wysokości 605.845,04 zł. brutto pokryje inwestor prywatny.

Zarząd Terenów Publicznych informuje również, że ul. Próżna nie jest wpisana do rejestru zabytków.

Opublikowany: 19 marca 2014 14:30:29, przez Iwona Twarowska

Komunikat - konkurs architektoniczny Plac Małachowskiego

Zarząd Terenów Publicznych jako organizator konkursu architektonicznego na Koncepcję modernizacji placu Małachowskiego w Warszawie uprzejmie zawiadamia, że termin składania Wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie przesunięty został z 14 marca 2014 r. do godziny 12:00

na 18 marca 2014 r. do godziny 10:00.

Szczegółowy regulamin, wszystkie informacje i dokumenty konkursowe znajdują się na stronie www.ztp.waw.pl/zamowienia-publiczne/przetarg-nieograniczony

Opublikowany: 14 marca 2014 11:30:22, przez Tobiasz Budzyński

Komunikat Prasowy. Plac Małachowskiego - przyjazny i ponadczasowy

W piątek, 28 lutego, Zarząd Terenów Publicznych formalnie ogłosił konkurs na koncepcję modernizacji Placu Małachowskiego w Warszawie. Uczestniczący w konkursie architekci i urbaniści mają możliwość zaproponowania nowej kompleksowej wizji zagospodarowania stołecznej przestrzeni – otwartej na mieszkańców i eksponującej ponadczasowość architektury budynków okalających Plac.

Sąd Konkursowy, któremu przewodniczy wybitny architekt Andrzej M. Chołdzyński, wybierze najlepszy koncept do końca czerwca. Organizatorom konkursu zależy na urządzeniu placu miejskiego z prawdziwego zdarzenia. Powinno to być miejsce przyjazne mieszkańcom i turystom, z przestrzenią do organizacji wydarzeń artystyczno-kulturalnych, odpowiednio akcentujące architektoniczną i funkcjonalną rolę zabytkowych gmachów sąsiadujących z Placem. Przygotowując swoje propozycje, uczestnicy powinni brać pod uwagę formalne wymogi stawiane m.in. przez Stołecznego Konserwatora Zabytków, Inżyniera Ruchu i uwzględniać tezy wynikające z raportu podsumowującego przeprowadzone konsultacje społeczne. Sąd Konkursowy oceni m.in. trafność rozwiązań przestrzennych realizujących założenia programowe w tym twórcze nawiązanie do charakteru miejsca z podkreśleniem funkcji istniejących obiektów jako dziedzictwa architektury, ich funkcjonalność, ponadczasowość, dającą szansę na trwałe pozostanie w kulturze materialnej miejsca oraz ekonomikę i koszty eksploatacyjne. Organizator – Zarząd Terenów Publicznych – przyzna laureatom nagrody pieniężne: 40 000 zł za I miejsce, 20 000 zł za II miejsce, 10 000 zł za III miejsce i dwa wyróżnienia, w łącznej wysokości 10 000 zł. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy dostarczyć do 14 marca, a termin składania prac konkursowych mija 17 czerwca. Wyniki konkursu poznamy do końca czerwca. Organizator zaplanował również wystawę prac i dyskusję pokonkursową.

Ogłaszany Konkurs jest efektem 3 lat pracy koalicji pięciu instytucji: Urzędu Dzielnicy Śródmieście, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy oraz firmy HOCHTIEF Development Poland sp. z o.o., rewitalizującej kamienice: Raczyńskich i przy ulicy Mazowieckiej 2/4. Szczegółowy regulamin, wszystkie informacje i dokumenty konkursowe znajdują się na stronie www.ztp.waw.pl

Szczegółowych informacji mediom udzielają:

Opublikowany: 28 lutego 2014 15:59:02, przez Iwona Twarowska

Kolejny spacer po Ogrodzie Krasińskich

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w drugim spacerze monitorującym po Ogrodzie Krasińskich, zapowiadanym podczas podsumowania konsultacji społecznych w listopadzie ubiegłego roku.

Spacer ten odbędzie się 22 lutego 2014 r. w godzinach 11.00 - 12.00. Zbiórka przy bramie głównej przy ul. Bohaterów Getta.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji można znaleźć na stronie Centrum Komunikacji Społecznej http://konsultacje.um.warszawa.pl/aktualnosci/drugi-spacer-monitorujacy-w-ogrodzie-krasinskich-juz-22-lutego

Opublikowany: 18 lutego 2014 15:00:40, przez Iwona Twarowska

Informacja dotycząca uzyskania zezwolenia na zorganizowanie letniego ogródka gastronomicznego

Szanowni restauratorzy

Mimo zimowej aury warto już rozpocząć starania o letni ogródek gastronomiczny. Przypominamy, że o zezwolenie na wystawienie ogródka mogą ubiegać się restauratorzy, dysponujący lokalem gastronomicznym wyposażonym w zaplecze sanitarne dla gości. Wykaz wymaganych dokumentów można znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce „Załatw sprawę”, następnie „Wykaz spraw”. Działania zmierzające do uzyskania zezwolenia na zajęcie terenu położonego w pasie drogowym (jezdnia, chodnik, zieleniec) należy rozpocząć od przygotowania projektu organizacji ruchu pojazdów i pieszych na czas funkcjonowania ogródka. Projekt taki składa się w 4 egzemplarzach z pismem przewodnim do zaopiniowania przez ZTP (nowa siedziba przy ul. Podwale 23), a w przypadku planowanego zajęcia miejsc postojowych – w pierwszej kolejności do ZDM (ul. Chmielna 120). Po uzyskaniu ww. opinii projekt organizacji ruchu wymaga zatwierdzenia do realizacji przez Inżyniera Ruchu m. st. Warszawy (ul. Marszałkowska 77/79). Zatwierdzony projekt będzie stanowił załącznik do wniosku.

Prosimy o składanie do ZTP kompletnych wniosków.


Ogródki na Starym Mieście

Restauratorów, posiadających lokale na Starym Mieście przy nowo wyremontowanych ulicach, w tym przy Rynku Starego Miasta, informujemy, że organ konserwatorski podtrzymuje dotychczasowe zalecenia w sprawie wystroju i warunków funkcjonowania ogródków gastronomicznych. Ogródki powinny więc funkcjonować bez podestów poziomujących. Rezygnacja z podestów nie wymaga przedłożenia nowej wizualizacji w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków, ani też zmiany decyzji.

Opublikowany: 7 lutego 2014 15:30:12, przez Iwona Twarowska

zapowiadanej wycinki klonu srebrzystego rosnącego nad stawem w Ogrodzie Krasińskich nie da się uniknąć

Ekspertyza dendrologiczna wykonana w marcu 2013 roku wskazała konieczność wycięcia powyższego drzewa. Przeprowadzone oględziny oraz ekspertyza dendrologiczna wykonana na zlecenie SKZ w grudniu 2013 roku potwierdziły konieczność usunięcia powyższego drzewa ze względów bezpieczeństwa.

Wycinka nastąpi do 28.02.2014 roku. Zgodnie z Decyzją nr 854 Z/13 z dnia 20.12.2013 r. Stołecznego Konserwatora Zabytków. Usunięte drzewo zostanie zastąpione wierzbą płaczącą o obwodzie pnia 35-40 cm. Nasadzenie wykonane będzie do końca 2014 roku.


Załączone dokumenty:

 • Ekspertyza dendrologiczna przy wykorzystaniu tomografu komputerowego i metody SIA wykonana w marcu 2013 roku przez Ekosystem Kształtowanie i Pielęgnacja Zieleni [pobierz]
 • Decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska WPN-I.6401.354.2013.AB z dnia 6.11.2013 r. [pobierz]
 • Dokumentacja fotograficzna wykonana podczas oględzin w dniu 4.12.2013 r. [pobierz]
 • Ekspertyza dendrologiczna wykonana w grudniu 2013 roku przez dr hab. inż. Jacka Borowskiego [pobierz]
 • Decyzja nr 854 Z/13 z dnia 20.12.2013 r. Stołecznego Konserwatora Zabytków [pobierz]
Opublikowany: 24 stycznia 2014 14:27:10, przez Iwona Twarowska

Zasady korzystania z Ogrodu Krasińskich w okresie od grudnia 2013 do czerwca 2014 roku

Na stronie Centrum Konsultacji Społecznych można znaleźć opis przebiegu konsultacji społecznych dotyczących wprowadzenia powyższych zasad oraz ich podsumowanie.

Czytaj więcej na stronie: http://konsultacje.um.warszawa.pl/konsultacja/jakie-zasady-wprowadzic-w-ogrodzie-krasinskich

Zasady korzystania z Ogrodu Krasińskich w okresie od grudnia 2013 do czerwca 2014 roku [pobierz]

Opublikowany: 22 stycznia 2014 14:02:37, przez Iwona Twarowska

Zakończenie konsultacji dotyczących budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Śródmieście

Dziękujemy za udział w konsultacjach społecznych dotyczących budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Śródmieście na rok 2015, które zakończyły się 31 grudnia 2013 r. Ich celem było poznanie Państwa opinii na temat stanowiska Zespołu ds. budżetu partycypacyjnego* w sprawie sposobu rozdysponowania kwoty 2 643 000 zł z budżetu dzielnicy. W toku swojej pracy ww. Zespół zaproponował bowiem, aby wyznaczoną kwotę przeznaczyć na projekty dla całej dzielnicy, nie dzieląc jej na mniejsze obszary (np. osiedla). Przyjęcie takiego stanowiska wiązałoby się z tym, że w ramach budżetu partycypacyjnego można by zgłaszać projekty na łączną kwotę 2 643 000 zł. Stanowisko to zostało jednak poddane pod konsultacje społeczne, które trwały do końca ubiegłego roku.
Opublikowany: 22 stycznia 2014 14:02:37, przez Iwona Twarowska

Zima w Ogrodzie Krasińskich

Zimowa aura, biały puch na drzewach i krzewach zachęca do spacerów.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w pierwszym spacerze monitorującym po Ogrodzie Krasińskich, zapowiadanym podczas podsumowania konsultacji społecznych w listopadzie ubiegłego roku.

Spacer ten będzie miał charakter monitorujący, czyli w jego trakcie studenci psychologii środowiskowej rozdadzą formularze obserwacji, dotyczące funkcjonowania Ogrodu Krasińskich od czasu wprowadzenia tymczasowych zasad korzystania z tego terenu.

Spacer ten odbędzie się 25 stycznia 2014 r. w godzinach 11.00-12.30. Zbiórka przy bramie głównej przy ul. Bohaterów Getta.

Serdecznie zapraszamy!

Opublikowany: 20 stycznia 2014 14:00:18, przez Iwona Twarowska

Kolejna część Ogrodu Krasińskich udostępniona spacerowiczom

W poniedziałek 16 grudnia 2013r. została udostępniona spacerowiczom kolejna część Ogrodu Krasińskich.

Można już teraz z bliska obejrzeć staw, kaskadę oraz strumień, spacerować alejkami parkowymi od bramy głównej w stronę Placu Krasińskich, wstąpić do ogrodu kwaterowego, a także zagrać w bule.

Zapraszamy i życzymy dobrego wypoczynku.

Pozostała część Ogrodu Krasińskich będzie oddana do użytku wiosną 2014 roku.

Opublikowany: 20 grudnia 2013 16:30:09, przez Iwona Twarowska

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. Józefa Bema

W dniu 6 grudnia 2013 r. o godz. 16.30 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. Józefa Bema, który mieszkał w tym budynku.

Tablica została umieszczona na elewacji budynku, przy Al. Solidarności 93 w Warszawie (przy Teatrze Kamienica).

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonała Pani Hanna Gronkiewicz - Waltz Prezydent m.st. Warszawy. Ponadto w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele m. in. Ambasady Węgier, Ambasady Zakonu Maltańskiego, Pani Beata Michalec Prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz przedstawiciele Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych, MON oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Tablica została wykonana z jasnego drobnoziarnistego granitu.

Autorem dzieła jest rzeźbiarz Pan Marek Moderau.

Tablicę wykonał Zarząd Terenów Publicznych.

Opublikowany: 18 grudnia 2013 15:00:32, przez Iwona Twarowska

Czy zimą sypać sól na ulicach Śródmieścia? Weź udział w ankiecie!

Zapraszamy Państwa do udziału w ankiecie dotyczącej sposobu odśnieżania dróg na terenie Śródmieścia.

Dotychczas śnieg z ulic Śródmieścia usuwany był metodą płużenia/szuflowania i sypania solą. Można jednak inaczej, czyli tylko płużyć.

Prosimy zatem Państwa o odpowiedź, którą metodę powinniśmy stosować:

 • odśnieżanie dróg pługiem i/lub szuflowaniem bez użycia soli, jako środka zwalczającego śliskość
 • odśnieżanie dróg pługiem i/lub szuflowaniem z użyciem soli, jako środkiem zwalczającym śliskość

Ankieta dotyczy śródmiejskich jezdni, chodników i stref płatnego parkowania niestrzeżonego, administrowanych przez Zarząd Terenów Publicznych. Łączna powierzchnia terenów do odśnieżania wynosi 8320 arów. Rezygnacja z posypywania wymienionej wyżej powierzchni pozwoliłaby Dzielnicy na zaoszczędzenie ok. 665.000 zł. Należy jednak brać po uwagę, że rezygnacja z posypywania dróg solą może znacznie zwiększyć ich śliskość.

Zapraszamy mieszkańców Dzielnicy Śródmieście do wyrażenia swojej opinii na temat sposobu odśnieżania poprzez wypełnienie ankiety zamieszczonej na stronie Dzielnicy Śródmieście pod linkiem http://www.srodmiescie.warszawa.pl/aktualnosc-53-czy_zima_sypac_sol_na_ulicach.html . Będzie ona dostępna na stronie internetowej Dzielnicy do 31 grudnia 2013, a jej wyniki podamy do wiadomości na początku stycznia 2014 r.

Opublikowany: 17 grudnia 2013 14:01:01, przez Iwona Twarowska

Remont budowlano – konserwatorski pomnika Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie

Celem postępowania konserwatorskiego były zabiegi polegające na przywróceniu założonego i zrealizowanego pierwotnie wyglądu całego monumentu, a następnie wykonanie zabiegów profilaktycznych ograniczających niszczący wpływ czynników atmosferycznych.

Pomnik został wzniesiony w 1989 roku. Autorami monumentu są prof. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Wincenty Kućma i Jacek Budyn – architekt.

Zakres prac konserwatorskich:

Elementy brązowe Pomnika Powstania Warszawskiego zostały poddane następującym zabiegom konserwatorskim:

 • Oczyszczenie przy użyciu detergentów całego pomnika i ściany Pamięci
 • Mechaniczne i chemiczne usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni brązu
 • Złączenie wadliwych spawów
 • Scalenie kolorystyczne
 • Stabilizacja korozyjna warstwy przypowierzchniowej brązu
 • Zabezpieczenie antykorozyjne

Żelbetowe elementy pomnika

 • Odbicie tynków uszkodzonych
 • Oczyszczenie strumieniowe myjką ciśnieniową z dodatkiem detergentów
 • Odgrzybienie ścian otynkowanych
 • Uzupełnienie tynków cementowych
 • Wykonanie spadków na wierzchu żelbetowego elementu pomnika i izolacja szczelin dylatacyjnych poziomych kitem
 • Zaimpregnowanie tynków

Ściana Pamięci

 • Czyszczenie strumieniowe myjką ciśnieniową z dodatkiem detergentów
 • Uzupełnienie brakujących cegieł
 • Zaimpregnowanie cegieł

Elementy stalowe wewnątrz pomnika

 • Oczyszczono mechanicznie
 • Zabezpieczono farbą antykorozyjna i nałożono farbę nawierzchniową

Inwestor – Miasto Stołeczne Warszawa – Zarząd Terenów Publicznych z siedzibą w Warszawie przy ul. Podwale 23.

Projektant - Usługi Projektowo – Budowlane Andrzej Jerzewski z siedzibą w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej 155 m. 12.

Wykonawca prac – „STYLMET” Grzegorz Sienicki z siedzibą w Warszawie przy ul. Kępnej 2 m. 9.

Wartość prac brutto: 336 977,03 zł.

Prace wykonano w okresie od 26.09.2013r. do 28.11.2013r.

Opublikowany: 9 grudnia 2013 12:37:23, przez Iwona Twarowska

Sprawozdanie z nadzoru archeologicznego prowadzonego na terenie Starego Miasta w Warszawie w listopadzie 2013 r.

W listopadzie 2013 r. prowadzono nadzór archeologiczny nad pracami ziemnymi związanymi z remontem nawierzchni chodników i jezdni ulic Szeroki Dunaj, Piwnej oraz Rynku Starego Miasta, realizowany przez Zarząd Terenów Publicznych.

Prace ziemne związane z remontem nawierzchni prowadzone w listopadzie br. objęły jezdnię po południowej stronie rynku oraz jego północno-zachodni, południowo-zachodni i południowo-wschodni narożnik, a także skrzyżowanie ulic Piwnej, Zapiecek i Piekarskiej.

Opublikowany: 9 grudnia 2013 10:30:27, przez Iwona Twarowska

Podsumowanie i zakończenie konsultacji społecznych dotyczących zasad korzystania z Ogrodu Krasińskich

W dniu 27 listopada 2013 roku w Pałacu Rzeczypospolitej odbyło się podsumowanie i zakończenie trwających od września konsultacji społecznych dotyczących zasad korzystania z Ogrodu Krasińskich.

Pełne podsumowanie można znaleźć na stronie Centrum Komunikacji Społecznej link do strony CKS

tam też znaleźć można zasady korzystania z Ogrodu Krasińskich w okresie od grudnia 2013 do czerwca 2014 roku.

Opublikowany: 4 grudnia 2013 13:10:00, przez Iwona Twarowska

Opłaty środowiskowe bez tajemnic

Rozliczenia z ZUS czy US to niejedyne obowiązki przedsiębiorców. Są jeszcze szeroko rozumiane opłaty środowiskowe, a wśród nich – za korzystanie ze środowiska, produktowe (związane z wprowadzaniem do obrotu produktów w opakowaniach, olejów lub opon, baterii bądź akumulatorów), za substancje kontrolowane. Warto wiedzieć za co naliczamy opłaty, kto powinien to robić i wreszcie – w jaki sposób.

Opublikowany: 4 grudnia 2013 13:00:00, przez Iwona Twarowska

Sprawozdanie z nadzoru archeologicznego prowadzonego na terenie Starego Miasta w Warszawie w październiku 2013 r.

W październiku 2013 r. prowadzono nadzór archeologiczny nad pracami ziemnymi związanymi z remontem nawierzchni chodników i jezdni ulic Szeroki Dunaj, Piwnej oraz Rynku Starego Miasta, który realizuje Zarząd Terenów Publicznych.

Prace ziemne związane z remontem nawierzchni prowadzone w październiku br. objęły południowy pas płyty rynku oraz jezdnie przy zachodniej i wschodniej pierzei rynku.

Opublikowany: 4 grudnia 2013 12:50:00, przez Iwona Twarowska

Spacer po Ogrodzie Krasińskich

W dniu 9 listopada 2013 r. odbył się pierwszy spacer z udziałem mieszkańców Warszawy po rewaloryzowanym Ogrodzie Krasińskich. To długo oczekiwane wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem.

Spacer poprowadziła Pani Renata Kaznowska - Dyrektor Zarządu Terenów Publicznych. O rozwiązaniach projektowych opowiedziała Pani Barbara Kraus-Galińska, której zespół projektowy wykonał projekt rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich.

Podczas spaceru uczestnicy mogli obejrzeć m.in. przebudowany staw i strumień, dwa place zabaw, fontannę, poidełko, plac wodny, wyposażenie parkowe, altanę, a także nowe nasadzenia roślinne.

Udanemu spacerowi towarzyszyła również piękna jesienna aura, a zainteresowani mogli na własne oczy zobaczyć, jaki jest efekt prowadzonych prac rewaloryzacyjnych.

W związku z licznymi pytaniami, jakie były zadawane podczas spaceru poniżej przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące inwestycji. Pozostałe informacje dostępne są na stronach internetowych www.ogrodkrasinskich.pl oraz www.ztp.waw.pl

BUDŻET INWESTYCJI

2011 rok: 400 000 zł.

2012 rok: 3 200 700 zł.

2013 rok: 12 199 300 zł.

NASADZENIA

wykonane do tej pory, tj. w 2013 roku

 • posadzono 52 szt. drzew liściastych i iglastych, w tym 12 szt. świerków serbskich, 3 szt. klonów pospolitych, 1 szt. kasztanowca białego, 7 szt. kasztanowca czerwonego, 10 szt. brzóz, 13 szt. magnolii, 1 szt. jabłoni purpurowej, 1 szt. wiśni różowej, 3szt. dębów oraz 1 szt. lipy drobnolistnej. Do posadzenia pozostało 39 szt. drzew.
 • posadzono 1165 szt. cisów, do posadzenia pozostało 131 szt. krzewów tego rodzaju.
 • posadzono 6415 szt. krzewów liściastych, róż i pnączy, w tym m.in. 256 szt. hortensji, 419 szt. jaśminowców, 426 szt. grabów (krzewy żywopłotowe), 1217 szt. różnych gatunków śnieguliczki, 422 szt. lilaków, 920 szt. krzewów różnych gatunków róż, 106 szt. bluszczu. Do posadzenia pozostało 2827 szt.
 • posadzono 4355 szt. bylin, w tym m.in. parzydła (260 szt.), trzcinniki (174 szt.), bodziszki (98 szt. ), liliowce (166 szt.), funkie ( 205 szt.), barwinki (834 szt.), jasnotę (524 szt.), rozchodniki (199 szt.) i inne. Do posadzenia pozostało 2328 szt.
 • posadzono 1000 szt. roślin wodnych, w tym 100 szt. rogatka sztywnego, 300 szt. moczarki kanadyjskiej, 300 szt. przęstka pospolitego, 300 szt. rdestnicy połyskującej.
 • w listopadzie sadzone będą rośliny cebulowe w ilości 4812 szt.

KOMPOZYCJE KWIATOWE

Na podstawie materiałów archiwalnych, na osi głównej, zostaną zrekonstruowane kwietniki w formie kwietnika dywanowego i kobiercowego oraz arabeski. W okresie wegetacji będą to wielogatunkowe, wielobarwne, umieszczone w układzie osiowym kompozycje o regularnym i złożonym rysunku. Kompozycje obsadzane będą roślinami sezonowymi w dwóch zmianach wiosennej i letniej. Powstał również kosz kwiatowy w miejscu dawnego wejścia do ogrodu Instytutu Wód Mineralnych. Kosz kwiatowy ma ozdobne obramowanie, obsadzony jest hortensjami, bylinami oraz roślinami cebulowymi.

WYPOSAŻENIE PARKOWE

Wyposażenie parkowe stanowią:

 • ławki historyczne – 99 szt.,
 • ławki współczesne – 88 szt.,
 • ławki okrągłe 4 komplety,
 • ławki przy palcu wodnym,
 • kosze na śmieci historyczne i współczesne – 120 szt.
Część ławek historycznych to odnowione oryginały, pozostałe zaś są wiernym odwzorowaniem.

STAW (POWIERZCHNIA OKOŁO 1560 m2 ), STRUMIEŃ I KASKADA

Modernizacja stawu polegała przede wszystkim na likwidacji betonowych skarp. Nieckę uszczelniono folią epdm, którą w koronie skarpy obciążono fundamentem betonowym, osadzono niskie płotki faszynowe. Dzięki zastosowaniu takiej technologii odtworzone zostało pierwotne ukształtowanie skarp brzegowych: trawiasta skarpa ograniczona płotkiem faszynowym schodzi do samego lustra wody. Jest to spełnienie założeń przebudowy Ogrodu w XIX w. przez Franciszka Szaniora. Dno i skarpy zbiornika wykończono luźnym żwirem. System filtracyjny opiera się na oczyszczaniu biologiczno-mechanicznym. Strumień został spłycony dla zapewnienia bezpieczeństwa i złagodzenia skarp. Dno uszczelniono folią epdm i wysypano żwirem. W strumieniu wykonane są aranżacje z kamieni w formie naturalnych rumowisk na brzegach oraz stopni spiętrzających wodę. Zawirowania wody w strumieniu powodują natlenianie wody i poprawę warunków biologicznych w stawie. Układ kamieni w strumieniu jest jeszcze korygowany przez projektantów. Zarówno kaskada, jak i strumień zostaną obsadzone roślinami nadwodnymi.

Kaskada zostanie poddana zabiegom konserwatorskim.

Ta część Ogrodu wraz z wejściem głównym przez zabytkową bramę zostanie udostępniona do końca roku. W tej części dostępny będzie też historyczny plac zabaw z nietypowymi, ręcznie wykonanymi zabawkami z drewna, a także altana z widokiem na staw. Altana zaprojektowana na niewielkim wzniesieniu przez F. Szaniora została wykonana na podstawie opisów, ponieważ nie zachowały się oryginalne projekty.

ZABYTKOWA FONTANNA

Zakończony został remont konserwatorski kamiennej misy fontanny znajdującej się w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie, na osi ogrodowej elewacji Pałacu Krasińskich, w zachodniej części parku. W oparciu o materiały archiwalne należy przyjąć, że fontanna powstała w II bądź III ćw. XIX wieku jako centralny element ozdobnego gazonu. Na podstawie przeprowadzonych badań kamień, z którego wykonano elementy fontanny zaklasyfikowano jako piaskowiec szydłowiecki z kamieniołomu Śmiłów. Jest to piaskowiec kwarcytowy o strukturze drobnoziarnistej. Charakteryzuje się on jasnoszarym oraz kremowym zabarwieniem z występującymi smugami lub rdzawymi plamami. Dobre cechy wytrzymałościowe oraz bliskość kamieniołomu zdecydowały o powszechnym stosowaniu tego materiału w budownictwie Warszawy.

ZABYTKOWE POIDEŁKO

Zakończony został remont konserwatorski poidełka z piaskowca znajdującego się w Ogrodzie Krasińskich przy obwodnicy, niedaleko bramki do dawnego Ogrodu Dückerta. Kamienne poidełko wykonane jest z gruboziarnistego piaskowca o szaro brunatnym zabarwieniu. Zbudowane jest z dwóch sklejonych ze sobą elementów: misy i podstawy, które wykonane zostały w osobnych blokach kamienia. Na spodzie misy znajduje się otwór, a trzon podstawy wydrążony jest w środku, w którym umieszczona jest instalacja hydrauliczna. Całość spoczywa na podstawie złożonej z dwóch schodkowo ułożonych okręgów z groszkowanego szarego granitu.

Poidełko z piaskowca ustawione zostało w Ogrodzie Krasińskich z okazji 50-lecia wodociągów warszawskich w 1936r. Potwierdza to wykuta na krawędzi misy inskrypcja „WODOCIĄGI 1886-1936”. Jest to jedno z 10 takich urządzeń zainstalowanych na terenie Warszawy.

PLAC WODNY

Zakończona została budowa placu wodnego znajdującego się w południowej części Ogrodu Krasińskich. Stanowi on główny element kompozycji ogrodu nawiązującego do nieistniejących już ogrodów Instytutu Wód Mineralnych Sztucznych i Pałacu Pod Czterema Wiatrami.

Na obraz wodny składają się 24 dysze typu kometa otaczające dwoma pierścieniami centralnie położoną 25-tą dyszę o najwyższym strumieniu. Fontanna ma możliwość indywidualnego przerywania i regulacji wysokości strumienia każdego z w/w obrazów wodnych co w połączeniu z szafą sterującą umieszczoną w maszynowni umożliwia zaprogramowanie zmiennych efektów wodnych. Dysze umieszczone są w kanale żelbetowym pod płytami nawierzchni placu, co umożliwia swobodne przemieszczanie się po nawierzchni fontanny.

Nawierzchnia placu wykonana została z płyt i kostek z porfiru, o grubości 5cm, z naturalną powierzchnią. Jest to materiał o wysokiej odporności na wodę i zanieczyszczenia oraz naturalnej strukturze antypoślizgowej. Kolorystyka kostki porfirowej identyczna jak na nawierzchniach w Ogrodzie – kamieniołom Odorizzi Camparta Red Gold, płyty porfirowe w kolorze Porfiris Patagonia Mauve. Posadzka szczelna, spoinowana jest zaprawą wodoszczelną w kolorze jasnoszarym. Fontanna działa w obiegu zamkniętym, filtry oraz system sterujący fontanny umieszczone są w podziemnej maszynowni zlokalizowanej pod nawierzchnią.

OGRODZENIE

Wysokość i detale ogrodzenia historycznego są znane i zgodnie z nimi odtworzono tę część ogrodzenia.

Część "współczesną" ogrodzenia, a więc jego wysokość, detale przęseł i kolorystykę dostosowano do części historycznej zakładając, że dzięki temu element ten będzie spójny i harmonijnie wpisze się w charakter miejsca.

Wzorowane było na innych podobnych obiektach w Warszawie, a więc na zabudowie po obu stronach Al. Ujazdowskich, a zwłaszcza na Belwederze. Ogrodzenia te są wykonane w odpowiedniej skali do wielkości i rangi tych obiektów. Pałac Krasińskich z Ogrodem jest również obiektem o nie mniejszej skali i znaczeniu w Warszawie. Takie ogrodzenie podkreśla prestiż Pałacu i Ogrodu, jako ważnego zabytku, nie tylko w skali Warszawy, ale też w skali Polski i Europy.

Część współczesna ogrodzenia wyróżnia się tym od starej, że jest wykonana bez podmurówki i przez to jest lżejsza.

Całość jest ażurowa i nie ogranicza wglądu w Ogród, nie stanowi bariery wzrokowej.

Prace w zakresie ogrodzenia wykonywane są od 24.04.2013 r.

Panele ogrodzenia są spawane z biegnących poziomo płaskowników stalowych litych i pionowych rur stalowych. Na szczycie rur dospawane są odlewy żeliwne w formie grotów. Spawy szlifowane.

Długość ogrodzenia współczesnego 628 mb, długość ogrodzenia historycznego 109 mb.

Do Ogrodu można wejść 10 bramami w miejscach, gdzie dotychczas były wejścia.

OŚWIETLENIE

Na terenie Ogrodu Krasińskich zamontowane zostały latarnie parkowe nawiązujące do latarni, które istniały na tym terenie dawniej, w ilości 126 szt., w tym część historyczna to 56 szt. (oprawa stylizowana na latarnie gazową – replika elektryczna). Ponadto oświetlenie zostanie zamontowane na słupach bram, podświetlone zostaną miejsca pamięci narodowej, a także ustawione zostaną słupki oświetleniowe na terenie ogrodu kwaterowego w pobliżu placu wodnego w ilości 20 szt.

Opublikowany: 20 listopada 2013 11:00:00, przez Iwona Twarowska

Mikoryzacja drzew w Ogrodzie Krasińskich

Na przełomie września i października 2013 roku wykonany został na terenie Ogrodu Krasińskich zabieg mikoryzacji 51 sztuk drzew.

Mikoryzację wykonano z zastosowaniem szczepionek mikoryzowych zawierających żywe strzępki grzybni grzybów ektomikoryzowych specyficznych dla poszczególnych gatunków drzew. Szczepionki podane zostały w pobliżu młodych korzeni w formie uwodnionej z dodatkiem hydrożelu zapewniającej równomierne rozprowadzenie grzybni w całej objętości roztworu. Ilość aplikacji szczepionki – 10 sztuk na każde drzewo.

Zabiegowi poddane zostały następujące drzewa: kasztanowiec biały (1 szt.), kasztanowce czerwone (7 szt.), klony pospolite (3 szt.), brzozy (9 szt.), jabłoń (1 szt.), wiśnia (1 szt.), dęby (3 szt.), magnolie (13 szt.), świerki (12 szt.), lipa (1 szt.).

Kolejne zabiegi mikoryzacji zostaną przeprowadzone wiosną 2014 roku.

Opublikowany: 14 listopada 2013 14:00:22, przez Iwona Twarowska

Sprawozdanie z nadzoru archeologicznego prowadzonego na terenie Starego Miasta w Warszawie we wrześniu 2013 r.

We wrześniu 2013 r. prowadzono nadzór archeologiczny nad pracami ziemnymi związanymi z remontem nawierzchni chodników i jezdni ulic Szeroki Dunaj, Piwnej oraz Rynku Starego Miasta, który realizuje Zarząd Terenów Publicznych.

Prace ziemne związane z remontem nawierzchni prowadzone we wrześniu br. objęły jezdnię przy wschodniej pierzei rynku i środkową część Rynku Starego Miasta. Nadzorem objęto także wykop wzdłuż zachodniej pierzei rynku, związany z równoczesną wymianą magistrali wodociągowej przez MPWiK.

Opublikowany: 7 listopada 2013 14:30:28, przez Iwona Twarowska

Ogród Krasińskich po zmianach...

Chcesz poznać Ogród Krasińskich od nowej, nieznanej strony?

Chcesz dowiedzieć się, jakie zaszły w nim zmiany?

W ramach podsumowania wrześniowych konsultacji dotyczących zasad korzystania z Ogrodu zapraszamy na spacer oraz spotkanie!

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem zapraszamy na spacer, podczas którego będzie można zobaczyć i dowiedzieć się, jak odmieniony park będzie wyglądał w niedalekiej przyszłości.

Kiedy: sobota 9 listopada 2013 r.

Start: godz. 11:00

Miejsce: brama główna Ogrodu Krasińskich

Spacer potrwa ok. 1,5 godz.

Spotkanie prezentujące wyniki konsultacji społecznych w sprawie zasad korzystania z Ogrodu odbędzie się

27 listopada (środa) 2013 r., w godz. 18:00-20:00 w Pałacu Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich 3/5

Na spotkaniu przedstawimy:

 • jakie opinie wpłynęły w ramach konsultacji społecznych
 • jakie będą zasady korzystania z Ogrodu Krasińskich w najbliższych miesiącach

Serdecznie zapraszamy!

Opublikowany: 31 października 2013 14:32:11, przez Iwona Twarowska

Zakończenie remontu konserwatorskiego kamiennej misy fontanny znajdującej się w Ogrodzie Krasińskich

Zakończył się remont konserwatorski kamiennej misy fontanny znajdującej się w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie na osi ogrodowej elewacji Pałacu Krasińskich w zachodniej części parku.

Zakres remontu konserwatorskiego przy kamiennej misie fontanny obejmował:

 • demontaż elementów kamiennych i oczyszczenie powierzchni z przylegających pozostałości spoin, oznaczenie elementów w celu późniejszego rozmieszczenia ich w pierwotnym porządku,
 • wykonanie nowego dna fontanny,
 • oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń oraz produktów działalności mikroorganizmów przy użyciu pary wodnej z dodatkiem preparatu biobójczego,
 • usunięcie nawarstwień metodą strumieniowo – ścierną,
 • chemiczne doczyszczenie powierzchni z pozostałości powłoki żywicy epoksydowej z użyciem rozpuszczalnika organicznego,
 • mechaniczne doczyszczenie powierzchni kamienia przy pomocy dłut rzeźbiarskich i materiałów ściernych,
 • usunięcie wtórnych nieszczelnych, spękanych uzupełnień formy,
 • usuniecie elementów metalowych,
 • odsolenie kamienia za pomocą metody migracji soli do rozszerzonego środowiska z użyciem wody destylowanej i okładów ligniny,
 • wykonanie kamiennych uzupełnień w miejscach największych ubytków,
 • wzmocnienie strukturalne osłabionych partii kamienia,
 • montaż bloków na zabezpieczonej przeciwwilgociowo podstawie z użyciem kleju mineralnego,
 • wykonanie wielowarstwowej spoiny miedzy blokami kamienia

  - wykonanie wewnętrznej warstwy z trwale elastycznej poliuretanowej masy uszczelniającej odpornej na stałe działanie wody,

  - wykonanie wierzchniej spoiny odpornej mechanicznie oraz chemicznie na wnikanie wody,

 • wykonanie spoin między kamiennymi blokami a podłożem

  - we wnętrzu fontanny z trwale elastycznej poliuretanowej masy uszczelniającej odpornej na stałe działanie wody,

  - od zewnątrz z mineralnej fugi elastycznej,

 • zewnętrzne zabezpieczenie, znajdującej się we wnętrzu fontanny, spoiny pomiędzy podstawą a kamiennymi blokami mikrozaprawą uszczelniającą z wklejoną taśmą
 • uzupełnienie drobnych ubytków zaprawą mineralną,
 • unifikacja kolorystyczna,
 • wykonanie pełnego zabiegu hydrofobizacji,
 • zabezpieczenie środkiem do ochrony przed graffiti.

W oparciu o materiały archiwalne należy przyjąć, że fontanna powstała w II bądź III ćw. XIX wieku jako centralny element ozdobnego gazonu. Na podstawie przeprowadzonych badań kamień, z którego wykonano elementy fontanny zaklasyfikowano jako piaskowiec szydłowiecki z kamieniołomu Śmiłów. Jest to piaskowiec kwarcytowy o strukturze drobnoziarnistej. Charakteryzuje się on jasnoszarym oraz kremowym zabarwieniem z występującymi smugami lub rdzawymi plamami. Dobre cechy wytrzymałościowe oraz bliskość kamieniołomu zdecydowały o powszechnym stosowaniu tego materiału w budownictwie Warszawy.

Opublikowany: 31 października 2013 14:30:11, przez Iwona Twarowska

Zakończenie budowy placu wodnego w południowej części Ogrodu Krasińskich

Zakończona została budowa placu wodnego znajdującego się w południowej części Ogrodu Krasińskich. Stanowi on główny element kompozycji ogrodu nawiązującego do nieistniejących już ogrodów Instytutu Wód Mineralnych Sztucznych i Pałacu Pod Czterema Wiatrami.

Na obraz wodny składają się 24 dysze typu kometa otaczające dwoma pierścieniami centralnie położoną 25-tą dyszę o najwyższym strumieniu. Fontanna ma możliwość indywidualnego przerywania i regulacji wysokości strumienia każdego z w/w obrazów wodnych co w połączeniu z szafą sterującą umieszczoną w maszynowni umożliwia zaprogramowanie zmiennych efektów wodnych. Dysze umieszczone są w kanale żelbetowym pod płytami nawierzchni placu, co umożliwia swobodne przemieszczanie się po nawierzchni fontanny.

Nawierzchnia placu wykonana została z płyt i kostek z porfiru o grubości 5cm z naturalną powierzchnią. Jest to materiał o wysokiej odporności na wodę i zanieczyszczenia oraz naturalnej strukturze antypoślizgowej. Kolorystyka kostki porfirowej identyczna jak na nawierzchniach w Ogrodzie – kamieniołom Odorizzi Camparta Red Gold, płyty porfirowe w kolorze Porfiris Patagonia Mauve. Posadzka szczelna spoinowana jest zaprawą wodoszczelną w kolorze jasnoszarym.

Fontanna działa w obiegu zamkniętym, filtry oraz system sterujący fontanny umieszczone są w podziemnej maszynowni zlokalizowanej pod nawierzchnią.

Opublikowany: 31 października 2013 14:04:05, przez Iwona Twarowska

Zakończenie remontu konserwatorskiego poidełka znajdującego się w Ogrodzie Krasińskich

Zakończył się remont konserwatorski poidełka z piaskowca znajdującego się w Ogrodzie Krasińskich przy obwodnicy, niedaleko bramki do dawnego Ogrodu Dückerta.


Zakres remontu konserwatorskiego przy poidełku obejmował:

 • oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń oraz produktów działalności mikroorganizmów przy użyciu pary wodnej z dodatkiem preparatu biobójczego,
 • usunięcie graffiti,
 • usunięcie nawarstwień metodą strumieniowo – ścierną,
 • usunięcie wtórnych nieszczelnych, spękanych i nieestetycznych uzupełnień formy,
 • wymianę zwieńczeń instalacji hydraulicznej,
 • uzupełnienie ubytków z piaskowca zaprawą mineralną,
 • wykonanie kamiennych uzupełnień w obrębie granitowej podstawy,
 • wymianę żeliwnego włazu do studzienki kanalizacyjnej na pokryty warstwą granitu o właściwościach zbliżonych do materiału z jakiego wykonano podstawę,
 • wykonanie spoin między blokami granitowej podstawy
 • unifikację kolorystyczną,
 • wykonanie pełnego zabiegu hydrofobizacji,
 • zabezpieczenie środkiem do ochrony przed graffiti.

Kamienne poidełko wykonane jest z gruboziarnistego piaskowca o szaro brunatnym zabarwieniu. Zbudowane jest z dwóch sklejonych ze sobą elementów: misy i podstawy, które wykonane zostały w osobnych blokach kamienia. Na spodzie misy znajduje się otwór, a trzon podstawy wydrążony jest w środku, w którym umieszczona jest instalacja hydrauliczna. Całość spoczywa na podstawie złożonej z dwóch schodkowo ułożonych okręgów z groszkowanego szarego granitu.

Poidełko z piaskowca, ustawione zostało w Ogrodzie Krasińskich z okazji 50-lecia wodociągów warszawskich w 1936r. Potwierdza to wykuta na krawędzi misy inskrypcja „WODOCIĄGI 1886-1936”.

Jest to jedno z 10 takich urządzeń zainstalowanych na terenie Warszawy.

Opublikowany: 23 października 2013 13:00:22, przez Iwona Twarowska

Zakończenie remontu zabytkowej fontanny znajdującej się na Skwerze batalionu AK "Wigry" przed kinem Muranów

W dniu 15 października 2013r zakończył się II etap remontu fontanny znajdującej się na Skwerze Batalionu AK „Wigry” przed kinem „Muranów” w Warszawie polegający na wykonaniu gruntownych prac konserwatorskich przy elementach kamiennych i żeliwnych fontanny.


Opublikowany: 18 października 2013 08:32:34, przez Iwona Twarowska

Odsłonięcie rzeźby - ławeczki Ks. Jana Twardowskiego

W dniu 10 października 2013r. o godz. 12.00, na skwerze im. Ks. Jana Twardowskiego, rozciągającym się przy ul. Krakowskie Przedmieście, pomiędzy ul. Karową a kościołem Wizytek w Warszawie odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby pomnikowej- ławeczki z brązu, upamiętniającej postać Ks. Jana Twardowskiego.

Opublikowany: 11 października 2013 11:30:32, przez Iwona Twarowska

Sadzenie drzewek japońskiej wiśni w Parku Agrykola

8 października 2013 r. o godz. 14.00 w Parku Agrykola odbyła się ceremonia sadzenia drzewek japońskiej wiśni sakura. Wydarzenie zorganizowane z inicjatywy Japońskiego Stowarzyszenia Kwitnącej Wiśni „Ikuokai” jest wyrazem wieloletnich przyjaznych relacji łączących Polskę i Japonię oraz owocnej współpracy między naszymi krajami.

Sakura jest powszechnie rozpoznawalnym symbolem Japonii. Kwiaty wiśni są metaforą nietrwałej natury życia i ulotnego piękna, często wykorzystywaną w literaturze i sztuce japońskiej, zarówno tradycyjnej, jak i współczesnej. Kwitnienie sakury jest w Japonii bardzo ożywionym okresem – Japończycy organizują hanami, czyli spotkania towarzyskie o charakterze piknikowym pod obsypanymi kwiatami drzewami, połączone czasem z muzyką i tańcami. Spotkania te mają długą tradycję i organizowane są od wielu wieków. Prognozy pogody w tym czasie podają dokładne informacje o tym, gdzie aktualnie najpiękniej kwitną wiśnie.

Uroki kwitnących wiśni sakura będzie można w pełni podziwiać już za 3 lata.

W ceremonii udział wzięli: Pan Yoshizane Ishii - radca Ambasady Japonii, V-ce Prezes Stowarzyszenia „Ikuokai” - Pan Toshiyuki Ukai, członkowie Stowarzyszenia, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście – Wojciech Bartelski, Dyrektor Zarządu Terenów Publicznych - Renata Kaznowska oraz inni zaproszeni goście.

Opublikowany: 10 października 2013 15:00:05, przez Iwona Twarowska

Sprawozdanie z nadzoru archeologicznego prowadzonego na terenie Starego Miasta w Warszawie w sierpniu 2013 r.

W sierpniu 2013 r. prowadzono nadzór archeologiczny nad pracami ziemnymi związanymi z remontem nawierzchni chodników i jezdni ulic Szeroki Dunaj, Piwnej oraz Rynku Starego Miasta, którego inwestorem jest Zarząd Terenów Publicznych.

Prace ziemne związane z remontem nawierzchni prowadzone w sierpniu br. objęły obszar północnej części Rynku Starego Miasta (przy stronie Dekerta). Nadzorem objęto także wykop związany z równoczesną wymianą magistrali wodociągowej przez MPWiK wzdłuż zachodniej pierzei rynku.

Opublikowany: 8 października 2013 10:00:53, przez Iwona Twarowska

Sprawozdanie z nadzoru archeologicznego prowadzonego na terenie Starego Miasta w Warszawie w lipcu 2013 r.

W lipcu 2013 r. prowadzono nadzór archeologiczny nad realizacją projektu remontu nawierzchni chodników i jezdni ulic Szeroki Dunaj, Piwnej oraz Rynku Starego Miasta, którego inwestorem jest Zarząd Terenów Publicznych.

Prace ziemne prowadzone w lipcu br. objęły obszar ul. Piwnej oraz części Rynku Starego Miasta (strona Dekerta).

Opublikowany: 1 października 2013 13:00:14, przez Iwona Twarowska

Historyczne ławki znowu zawitały do Ogrodu Krasińskich

Prezentowane na stronie internetowej w marcu br. ławki historyczne (z tzw. "palmetką"), po konserwacji powróciły do ogrodu. Siedziska ławek wykonane zostały z olejowanych desek z drewna akacjowego. Natomiast konstrukcje stalowe zostały oczyszczone z farby, wytrawione, następnie pokryte podkładem i dwukrotnie pomalowane farbą w pierwotnym kolorze. W sumie jest ich 18 sztuk.

Historyczne ławki stały się wzorem dla replik, których ustawionych zostanie 81 szt. Uzupełnią one wyposażenie w historycznej szaniorowskiej części parku. Łącznie na terenie Ogrodu Krasińskich będzie 99 sztuk ławek historycznych.

Opublikowany: 11 września 2013 14:30:06, przez Iwona Twarowska

Informacja na temat prac archeologicznych przeprowadzonych na terenie wzgórza widokowego z kaskadą w Ogrodzie Krasińskich w lipcu 2013 r.

W dniach 15 lipca - 2 sierpnia 2013 r. na terenie wzgórza widokowego przeprowadzono archeologiczne badania sondażowe.

Prace poprzedziło przygotowanie: Programu Badań w maju 2013 r. i pierwsze wnioski wynikające z obserwacji archeologicznych poczynionych w czerwcu b.r. przy pracach instalacyjnych naruszających strukturę wzgórza.

Prace prowadził dział archeologii - Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Warszawa Rynek Starego Miasta 28/42 na mocy Decyzji Stołecznego Konserwatora Zabytków nr 68/A/13 z dnia 20.05.2013 r.

Opublikowany: 11 września 2013 14:30:06, przez Iwona Twarowska

Remont zabytkowej fontanny na skwerze przed kinem Muranów przy ul. Andersa w Warszawie

Rozpoczął się II etap remontu fontanny polegający na wykonaniu prac konserwatorskich. Prace przy fontannie zakładają jej kompleksową konserwację, mającą na celu zabezpieczenie obiektu przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych i przywrócenie pierwotnych walorów estetycznych zabytku. Zakres remontu obejmuje konserwację elementów kamiennych oraz żeliwnych.


Czynności konserwatorskie przy elementach kamiennych obejmują:

 • oczyszczenie powierzchni kamienia z brudu i luźnych nawarstwień oraz usunięcie zielonych wybarwień,
 • usunięcie zaprawy z fug pomiędzy piaskowcowymi elementami fontanny, na głębokość ok. 2-3cm,
 • usunięcie z zewnętrznej powierzchni burt fontanny cienkiej warstwy zaprawy, w celu przywrócenia naturalnej porowatości piaskowca i powstrzymania postępującej biologicznej i fizykochemicznej erozji piaskowca,
 • częściową wymianę stopni u podstawy fontanny oraz wyrównanie powierzchni poniżej burty,
 • wykonanie uzupełnień ubytków w kamieniu o podobnej do oryginału strukturze i kolorystyce,
 • położenie powłoki hydrofobowej zabezpieczającej,
 • scalenie kolorystyczne obiektu.

Czynności konserwatorskie przy elementach żeliwnych obejmują:

 • umycie całej fontanny przy użyciu detergentów,
 • punktowe oczyszczenie powierzchni fontanny (na zewnątrz i wewnątrz) w miejscach uszkodzonych powłok malarskich i pudrujących się warstw cynku poprzez obróbkę strumieniowo-ścierną,
 • naprawę uszkodzeń powierzchni oraz wymianę nitów obluzowanych,
 • wypoziomowanie misy fontanny,
 • usunięcie nalotów z wody produktami zmiękczającymi sole wapnia, magnezu, chloru,
 • usunięcie uszkodzonych uszczelnień w miejscach styku elementów żeliwnych fontanny,
 • wypełnienie nowymi uszczelniaczami z masy poliuretanowej miejsc styków segmentów fontanny,
 • dorobienie nowych mocowań płyty włazu do wnętrza fontanny,
 • nałożenie warstwy zabezpieczającej,
 • pokrycie całej fontanny farbą poliuretanową.

Wartość przedmiotowych prac brutto: 177 108,04 zł.

Prace prowadzi firma INTOP Warszawa Sp. z o.o. wyłoniona w drodze przetargu.

Fontanna zaprojektowana została przez Józefa Orłowskiego i Alfonsa Grotowskiego. Autorem bogatego wystroju rzeźbiarskiego trzonu fontanny był Leonard Marconi, którego dzieło odlane zostało w żeliwie. Fontanna ustawiona w 1866 r., na Krakowskim Przedmieściu, nieopodal kościoła Karmelitów Bosych, zdemontowana została w 1897 roku, ustępując miejsca pomnikowi Adama Mickiewicza. Przeniesiona na Plac Bankowy w 1910 r., przetrwała tam obie wojny. W 1947 r. zdemontowano ją, w związku powojenną przebudową placu i ustawieniem pomnika Dzierżyńskiego. Mimo powojennych prób ponownej lokalizacji fontanny na skwerze przy Krakowskim Przedmieściu ostatecznie zlokalizowana w obecnym miejscu w aranżacji architektonicznej autorstwa Zygmunta Stępińskiego – uruchomiona została 22 lipca 1951 r.

Fontanna składa się z: ośmiobocznego, pięciostopniowego cokołu i kolistego, płytkiego kamiennego basenu o zaokrąglonych brzegach oraz żeliwnej fontanny złożonej z podstawy, kielicha i dekoracji figuralnej. Wokół trzonu ustawione są trzy pełnoplastyczne figury chłopców trzymających w dłoniach: wiosło, trójząb oraz rybę. Powierzchnia fontanny pomalowana jest farbą poliuretanową w kolorze jasnej, seledynowej zieleni.

Opublikowany: 7 sierpnia 2013 15:00:03, przez Iwona Twarowska

Szklany Kubik z reprodukcją obrazu Canaletta na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

W dniu 26.07.2013r. wymieniono uszkodzony wcześniej element małej architektury tzw. „Kubik Canaletta”, zlokalizowany na ul. Krakowskie Przedmieście przy Kościele św. Anny w Warszawie.

Szklana bryła z obrazem Canaletta przedstawia perspektywę Placu Zamkowego wraz z Zamkiem Królewskim z 1774 roku. Bryłę wykonano wykorzystując efekt zieleni butelkowej, dający wrażenie głębi. Bryła ma kształt sześcianu o wymiarach 100x120x100cm. Obiekt ustawiony został w sposób umożliwiający uzyskanie efektu pochylenia górnej płaszczyzny pod kątem pozwalającym na oglądanie obrazu i porównywanie go z obecnym widokiem fragmentu ulicy. Obraz jest kolorową reprodukcją oryginalnego obrazu Canaletta tylko proporcjonalnie zmniejszonego.

Koszt wykonania zadania inwestycyjnego pn. ”Odtworzenie instalacji plastycznej obiektu małej architektury z reprodukcją obrazu Canaletta” wyniósł 68 999,31zł (brutto).

Prace były wykonane na zlecenie Zarządu Terenów Publicznych – administratora bryły- przez firmę BOGIV s.c. Iwona Pietrykowska i Bogdan Pietrykowski z siedzibą we Wrocławiu.

Opublikowany: 6 sierpnia 2013 13:30:22, przez Iwona Twarowska

Pierwsza część Ogrodu Krasińskich już otwarta

W poniedziałek 5 sierpnia 2013r. o godz. 11:00 został otwarty fragment Ogrodu Krasińskich od strony ul. Barokowej z nowym placem zabaw oraz częściowo zagospodarowanym ogrodem kwaterowym.

Nowy plac zabaw, na którym od dzisiaj można spotkać rozbawione dzieci został wyposażony w wielofunkcyjne zestawy zabawowe z linami, zjeżdżalniami, mostkami, kołem fortuny, koparką do piasku, bujakami i huśtawkami. Na terenie placu są też ławki, stojaki dla rowerów oraz poidełko. Wyposażenie placu przeznaczone jest dla dzieci w różnym wieku. Funkcjonalne urządzenia zabawowe wykonane są z najwyższej jakości materiałów i posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. Po otwarciu Ogrodu, pierwszym zabawom przyglądała się także Prezydent Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz Waltz, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście Pan Wojciech Bartelski, Dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w Urzędzie m.st. Warszawy Pan Piotr Brabander, Przewodniczący Sądu Konkursowego Prof. Sławomir Gzell, Naczelnik Wydziału Estetyki m.st. Warszawy Pan Grzegorz Piątek, w towarzystwie Dyrektor Zarządu Terenów Publicznych Pani Renaty Kaznowskiej.

Na terenie udostępnionym do użytkowania do chwili obecnej posadzonych jest 13 sztuk drzew, ponad 700 sztuk krzewów iglastych i 1200 szt. krzewów liściastych oraz ponad 900 sadzonek roślin bylinowych na terenie ogrodu kwaterowego. Sadzenie bylin jest stale uzupełniane o nowe gatunki. Na jesieni w ogrodzie kwaterowym zostaną posadzone róże parkowe oraz magnolie.

Na pozostałym terenie ogrodu wciąż prowadzone są zaplanowane prace.

Opublikowany: 6 sierpnia 2013 13:30:22, przez Iwona Twarowska

Sprawozdanie z prac archeologicznych przeprowadzonych na terenie Ogrodu Krasińskich w Warszawie w czerwcu 2013 r.

W czerwcu b.r. realizowano dwa tematy:

Inwentaryzacja i wstępna konserwacja fragmentów wystroju architektonicznego odkrytych w wykopie instalacyjnym pod magistralę wodną realizowaną na terenie pomiędzy Pałacem Krasińskich a Instytutem Sztuki PAN w marcu b.r.

Prace archeologiczne w wykopie instalacyjnym pod doprowadzenie wody do zabytkowej kaskady wodnej na wzgórzu widokowym w północo-zachodniej części Ogrodu Krasińskich w jego historycznym kształcie.

Opublikowany: 26 lipca 2013 12:30:10, przez Tobiasz Budzyński

Sprawozdanie z prac archeologicznych przeprowadzonych na terenie Ogrodu Krasińskich w Warszawie w maju 2013 r.

W okresie od 1 do 31 maja wykonano prace archeologiczne w następujących sektorach:
1. Sekcja 4A i 4B, wzdłuż ul. Świętojerskiej wykopy pod planowane ogrodzenie wykop 7

W wykopach o głębokości ok. 70 cm i szerokości 52 cm uchwycono warstwę gruzowiska i fragmenty murów fundamentowych.

W narożniku NW Ogrodu Krasińskich, w wykopie 7E zlokalizowano relikt dawnej kamienicy w postaci kilku konstrukcji murowanych...

Opublikowany: 24 lipca 2013 14:30:30, przez Tobiasz Budzyński

Sprawozdanie z prac archeologicznych przeprowadzonych na terenie Ogrodu Krasińskich w Warszawie w kwietniu 2013 r.

W okresie od 13 marca do 30 kwietnia wykonano prace archeologiczne w następujących sektorach:
- po południowej stronie Pałacu Krasińskich nr. wnętrz 2a,22, 23,25a
- przed Pałacem Krasińskich nr wnętrza 3
- wzdłuż ul. Bohaterów Getta po północnej i południowej stronie Bramy Głównej nr wnętrz 29 i 29a

Opublikowany: 23 lipca 2013 15:00:24, przez Tobiasz Budzyński

Sprawozdanie z prac archeologicznych przeprowadzonych na terenie Ogrodu Krasińskich w Warszawie w marcu 2013 r.

Prace archeologiczne na terenie Ogrodu Krasińskich podjęto na mocy decyzji Stołecznego Konserwatora Zabytków, z dnia 19 marca 2013 r. Decyzja nr 26A/13.

W dniu 13 marca 2013 r. obyło się spotkanie w sprawie zasad przeprowadzania robót ziemnych przy archeologicznym nadzorze konserwatorskim. W rozmowie brali udział: archeolog z MHW oraz przedstawiciele Inwestora – ZTP i wykonawcy - Ziel-bud...

Opublikowany: 22 lipca 2013 15:00:23, przez Tobiasz Budzyński

Sprawozdanie z nadzoru archeologicznego prowadzonego na terenie Starego Miasta w Warszawie

W czerwcu 2013 r. prowadzono nadzór archeologiczny nad realizacją projektu remontu nawierzchni chodników i jezdni ulic Szeroki Dunaj, Piwnej oraz Rynku Starego Miasta, którego inwestorem jest Zarząd Terenów Publicznych Dzielnicy Śródmieście, 00-281 Warszawa, ul. Jezuicka 1/3.

Prace archeologiczne podjęto na mocy decyzji Stołecznego Konserwatora Zabytków nr 86A/13 z dnia 10 czerwca 2013 r. i umowy na nadzór zawartej pomiędzy ZTP a Muzeum m. st. Warszawy z dnia 28.05.2013 r.

Prace ziemne prowadzone w czerwcu br. objęły obszar ul. Szeroki Dunaj oraz ul. Piwnej.

Opublikowany: 16 lipca 2013 15:31:33, przez Tobiasz Budzyński

Letnie kompozycje kwiatowe w Śródmieściu

Dobiegło końca letnie obsadzanie śródmiejskich kwietników, wież kwiatowych i waz. W tym roku na terenach administrowanych przez Zarząd Terenów Publicznych posadzonych zostało 65.504 sztuk różnokolorowych kwiatów. Nasadzenia zostały wykonane w otoczeniu miejsc pamięci narodowej (4939 sztuk), przy ulicach (13270 sztuk) oraz na terenach parków i zieleńców (47295 sztuk). Kompozycje kwiatowe tworzą pelargonie, begonie, aksamitki, pacioreczniki, koleusy, mrozy, niecierpki i szałwie.

Opublikowany: 3 lipca 2013 14:00:59, przez Iwona Twarowska

Renowacja słupa przy ul. Karowej

Usytuowany przy ul. Karowej u zbiegu z ul. Dobrą w Warszawie, słup został przejęty przez Zarząd Terenów Publicznych od RWE Stoen Operator Sp. z o.o. umową darowizny nr 27/12/o z dnia 23.05.2012 r.

Ze względu na zły stan techniczny słup został przewieziony do pracowni konserwatorskiej. Niezwłocznie po zatwierdzeniu programu prac konserwatorskich rozpoczęły się prace mające na celu przywrócenie jego pierwotnego stanu.

W pierwszej kolejności usunięto naklejone plakaty, odcięto skorodowane elementy, wykonano piaskowanie ścierniwem, wyprostowano elementy odkształcone, uzupełniono skorodowane fragmenty korpusu w części dolnej i ubytki w elementach blaszanych oraz wykonano konstrukcję wzmacniającą trzon słupa oraz naniesiono warstwę antykorozyjną. Następnie wykonano fundament i montaż słupa.

Słup pochodzi z początku elektryfikacji warszawskiej i był przeznaczony do zmiany napięcia pomiędzy siecią średniego a siecią niskiego napięcia. Obecnie w Warszawie znajdują się tylko cztery tego rodzaju obiekty, podczas gdy w przeszłości było ich trzysta.

Prace prowadziła firma: STYLMET Grzegorz Sienicki z siedzibą w Warszawie.

Koszt wykonanych prac 54 351,45 zł.

Opublikowany: 2 lipca 2013 10:01:53, przez Iwona Twarowska

Czerwiec w Ogrodzie Krasińskich

W Ogrodzie Krasińskich w pobliżu Pałacu Krasińskich (Pałac Rzeczpospolitej) zakwitły trzy okazałe tulipanowce.

Ojczyzną Tulipanowca amerykańskiego (Liriodendron tulipifera) są wschodnie i południowe-wschodnie części Ameryki Północnej. Od ponad 300 lat gatunek ten sadzony jest w Europie.

Polska nazwa, tulipanowiec, pochodzi od kwiatów przypominających tulipany. Osadzone pojedynczo na końcach pędów bocznych, dochodzące do 5 cm długości, nektarodajne kwiaty są niezwykle oryginalne. Żółto - zielonkawe, z pomarańczową plamą wewnątrz kielichów pojawiają się na przełomie czerwca i lipca.

Opublikowany: 21 czerwca 2013 15:05:49, przez Iwona Twarowska

Odsłonięcie Ławeczki Jana Karskiego

W dniu 11 czerwca 2013r. o godz. 15.00, na skwerze przed Muzeum Historii Żydów Polskich, u zbiegu ul. Zamenhofa i Anielewicza odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby pomnikowej- ławeczki z brązu, upamietniającej postać Jana Karskiego.

W wydarzeniu udział wzieli : Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Warszawy, Robert Kostro – Dyrektor Muzeum Historii Polski, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, przedstawiciele ambasad, w tym ambasador Izraela Zvi Rav-Ner, a także uczniowie Gimnazjum nr 14 im. prof. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, Gimnazjum Integracyjnego nr 4 im. Jana Karskiego w Kielcach oraz Publicznego Gimnazjum nr 18 im. prof. Jana Karskiego w Łodzi.

Odsłonięcie rzeźby wpisuje się w program „Jan Karski. Niedokończona misja” realizowanego w latach 2010-14, które są datami symbolicznymi. W roku 2010 minęła 10 rocznica śmierci Jana Karskiego, a w 2014 r. przypada stulecie jego urodzin.

Ławeczka słynnego kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego nawiązuje do podobnych, stojących już w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Tel-Awiwie, Kielcach oraz Łodzi. Warszawska Ławeczka Jana Karskiego wyposażona została w aparaturę do odtwarzania dźwięku. Po naciśnięciu przycisku znajdującego się w fotelu rzeźby będzie można wysłuchać wspomnień Jana Karskiego. Układem zasilania są dwa akumulatory, które zapewnią działanie urządzenia na 7-10 dni w zależności od użytkowania urządzenia.

Autorem dzieła jest krakowski artysta Karol Badyna.

Ławeczkę wykonał Zarząd Terenów Publicznych.

Opublikowany: 14 czerwca 2013 11:00:04, przez Iwona Twarowska

Nowe miejsca zabaw dla dzieci na terenie Śródmieścia

Pod koniec maja br. rozpoczniemy remont trzech palców zabaw znajdujących się przy ul. Dubois 4, ul. Dzielnej 5 oraz przy ul. Pańskiej 3.

Przejęliśmy obiekty w bardzo złym stanie technicznym, które nie zapewniały dzieciom bezpiecznej, twórczej i ciekawej zabawy. Większość istniejącego wyposażenia, nawierzchnie oraz ogrodzenia nie nadaje się do dalszej eksploatacji. W porozumieniu z Radą Osiedla Muranów oraz przedstawicielkami muranowskich mam uzgodniony został zakres zmian koniecznych do wprowadzenia. Potem opracowano dokumentację projektową.

Ciekawe rozwiązania projektowe, nowe, bezpieczne wyposażenie, bezpieczne nawierzchnie, ogrodzenie zapewnią dobry wypoczynek dzieciom. Zagospodarowanie placów zabaw oparte zostało na nowym podejściu do kształtowania przestrzeni dla dzieci, którego podstawą jest powrót do naturalnego środowiska, tworzenie możliwości indywidualnej, kreatywnej zabawy wspierającej rozwój dziecka przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa. Nasze place zabaw, choć ograniczone powierzchnią, umożliwią indywidualną twórczą, zabawę i będą dostosowane do potrzeb rozwojowych dzieci w różnym wieku.

Zakończenie prac planowane jest na początek lipca br. Koszt całego przedsięwzięcia to 367.700 złotych brutto.

Jako administrator, Zarząd Terenów Publicznych serdecznie zaprasza na powyższe place zabaw już w lipcu br.

Opublikowany: 23 maja 2013 15:04:15, przez Iwona Twarowska

Śródmieście kwitnie majem

Wiosna, to czas nieskończonej ilości barw kwitnących roślin.

W tym roku na terenach administrowanych przez Zarząd Terenów Publicznych zakwitło ok. 33 tys. szt. wielokolorowych tulipanów. Cieszyć się też możemy widokiem kwitnących krokusów, narcyzów, puszkinii, czosnków oraz bratków. Łącznie wykonano ponad 40 tys. nasadzeń.

Po trzech latach od zakończenia rewaloryzacji placu Grzybowskiego pokazujemy Państwu efekt, jaki uzyskaliśmy dobierając i łącząc wiele gatunków kwiatów, traw, bylin i krzewów.

Opublikowany: 17 maja 2013 09:31:57, przez Iwona Twarowska

Wiosna w Ogrodzie Krasińskich – informacja o postępach prac

Wraz z końcem kwietnia br. wykonano znaczną część robót wodno-kanalizacyjnych. Rozpoczęto prace konserwatorskie zabytkowej fontanny zlokalizowanej przed pałacem Rzeczypospolitej oraz poidełka. Obiekty zostały zdemontowane i przewiezione do pracowni konserwatorskiej. Wykonane zostały kolejne roboty rozbiórkowe nawierzchni i stawu, rozpoczęto roboty elektryczne oraz wykonano część fundamentów ogrodzenia oraz podbudowy alejek parkowych w rejonie ul. Bohaterów Getta. Rozpoczęto także budowę placu zabaw przy ul. Barokowej. Stare nawierzchnie bitumiczne służą do poruszania się po terenie ogrodu niezbędnego sprzętu budowlanego stąd też ich rozbiórka odbywa się systematycznie.

Co ważne w trakcie prowadzonych robót ziemnych wykonywany był nadzór archeologiczny, który kontynuowany będzie w dalszych etapach realizacji inwestycji.

W maju br. planowana jest kontynuacja robót rozbiórkowych nawierzchni oraz budowa nowych. Na placu zabaw przy ul. Barokowej zostaną już zamontowane pierwsze urządzenia zabawowe dla najmłodszych. To również okres dalszych prac związanych z budową ogrodzenia, robót elektrycznych, kontynuowane będą prace wodno-kanalizacyjne. Na przełomie maja i czerwca rozpoczną się prace ogrodnicze.

Po zakończeniu badań archeologicznych na terenie górki z kaskadą, która może być reliktem bastionu Wału Zygmuntowskiego, zbudowanego w latach 1621-1624 w celu ochrony miasta przed nawałą turecką i nadciągającą zarazą, rozpoczną się prace związane z budową kaskady.

Opublikowany: 8 maja 2013 12:00:20, przez Iwona Twarowska

List w sprawie debaty publicznej - Ogród Krasińskich

Opublikowany: 29 kwietnia 2013 11:13:09, przez Tobiasz Budzyński

Wielkie sprzątanie Doliny Szwajcarskiej

W administrowanej przez Zarząd Terenów Publicznych Dolinie Szwajcarskiej w dniu 24 kwietnia br. odbyło się wielkie sprzątanie. Akcję porządkową zainicjował ambasador Finlandii Pan Jari Vilén.

Za wzór posłużyła akcja społeczna "jeden śmieć na dzień", w której namawia się Finów, aby podnieśli z ziemi choć jeden śmieć każdego dnia.

W akcji udział wzięli Burmistrz Dzielnicy Śródmieście Pan Wojciech Bartelski, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz pracownicy ambasad znajdujących się w pobliżu Doliny Szwajcarskiej: ambasadorzy USA, Węgier, Rumunii, Szwajcarii i oczywiście Finlandii, a także przedstawiciele placówek Czech i Norwegii.

Pieczę nad sprawnym i prawidłowym przebiegiem akcji sprawował Zarząd Terenów Publicznych.

Uczestnicy z zadowoleniem ocenili jej efekty.

Opublikowany: 25 kwietnia 2013 15:15:15, przez Tobiasz Budzyński

Odsłonięcie rzeźby UNITY

W dniu 18 kwietnia 2013 r. o godz. 12.00 odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby "UNITY" będącej symbolem łączności pomiędzy siostrzanymi miastami Warszawa i Chicago.

Rzeźba została zainstalowana w Al. Księdza Stanka na terenie Parku im. Rydza Śmigłego w Warszawie.

Uroczystego odsłonięcia dokonała Hanna Gronkiewicz - Waltz Prezydent m.st. Warszawy i fundatorzy rzeźby Marysia i Marian Machniccy.

Granitowy splot, zaprojektowany przez znanego polonijnego rzeźbiarza Jerzego Kenara symbolizuje przenikające się związki pomiędzy Polakami a Polonią chicagowską.

Rzeźba składa się z 12 przeplatających się ze sobą elementów symbolizujących wspólnotę. Granitowa plecionka ma średnice ok. 11 metrów i wysokość nieco ponad metr.

Opublikowany: 18 kwietnia 2013 15:00:05, przez Iwona Twarowska

List otwarty w sprawie Ogrodu Krasińskich

Opublikowany: 18 kwietnia 2013 15:00:05, przez Iwona Twarowska

II etap remontu ulic Starego Miasta

W dniu 18 marca 2013 r. od prac związanych z wymianą instalacji podziemnych rozpoczął się II etap remontów nawierzchni na Starym Mieście.

Po wyremontowanych w ubiegłym roku uliczkach Krzywe Koło i Nowomiejska przyszedł czas na Rynek Starego Miasta, ul. Piwną oraz ul. Szeroki Dunaj. Wymiana nawierzchni poprzedzona została koordyncjami z gestorami sieci, aby prace remontowe rozpocząć od wymiany infrastruktury podziemnej. Do projektu przyłączyły się również Wspólnoty mieszkaniowe, które we współpracy i przy wsparciu finansowym Stołecznego Konserwatora Zabytków wykonają izolację fundamentów kamienic.

W wyniku ustaleń z restauratorami, którzy na Rynku organizują ogródki letnie zasadnicze roboty drogowe na płycie Rynku Starego Miasta rozpoczną się od 20 sierpnia 2013 r. Przewidywane jest, że prace drogowe na ul. Piwnej i ul. Szeroki Dunaj rozpoczną się w maju b.r. i prowadzone będą etapami. Poprzedzą je remonty instalacji podziemnych i izolacji.

Opublikowany: 21 marca 2013 14:00:12, przez Iwona Twarowska

Odkrycie w Ogrodzie Krasińskich

Podczas prac ziemnych na terenie Ogrodu Krasińskich, po południowej stronie pałacu Rzeczypospolitej natrafiliśmy na ceglany mur.

Nadzór archeologiczny sprawowany przez Muzeum Historyczne miasta stołecznego Warszawy dokona oceny odkrycia i zdecyduje o dalszych działaniach, w szczególności w zakresie zasadności podjęcia badań archeologicznych. Wstępna ocena muru znana będzie w ciągu najbliższych dni.

Prace w obszarze odkrycia zostały wstrzymane, a teren zabezpieczony.

Opublikowany: 19 marca 2013 12:30:15, przez Iwona Twarowska

Historyczna ławka z Ogrodu Krasińskich

Prezentujemy ławkę historyczną (z tzw. „palmetką”), pochodzącą z Ogrodu Krasińskich, która poddana została konserwacji części metalowych oraz wprowadzone zostało nowe drewniane siedzisko.

Docelowo siedzisko ławki wykonane będzie z desek z olejowanego drewna akacjowego (drewno gładkie, frezowane krawędzie). Prezentowana ławka jest jedną z 18 ławek historycznych, które po konserwacji powrócą do ogrodu.

Opublikowany: 14 marca 2013 09:01:08, przez Iwona Twarowska

Informacja

Zarząd Terenów Publicznych informuje, iż od 1 stycznia 2013 roku jednostką zarządzającą Multimedialnym Parkiem Fontann zlokalizowanym na Skwerze I Dywizji Pancernej jest samorządowa instytucja kultury – Stołeczna Estrada , z siedzibą przy ul. Marszałkowskiej 77/79, 00-683 Warszawa.

Kontakt telefoniczny: 22 849 32 86

www.estrada.com.pl

Opublikowany: 11 marca 2013 15:00:50, przez Iwona Twarowska

Informacja

Zarząd Terenów Publicznych informuje, iż w dniu dzisiejszym zakończył rozwieszanie budek lęgowych na terenie Ogrodu Krasińskich.

Opublikowany: 5 marca 2013 15:32:55, przez Iwona Twarowska

Informacja

Stołeczna prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie wycinki drzew w Ogrodzie Krasińskich - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prok. Dariusz Ślepokura.

Prokurator stwierdził jednoznacznie, iż czynności związane z rewaloryzacją Ogrodu podejmowane były na podstawie decyzji uprawnionych podmiotów podjętych na mocy stosownych przepisów prawa oraz w granicach przyznanych im kompetencji. Prok. Ślepokura zaznaczył, m.in. że Zarząd Terenów Publicznych dysponował wymaganymi uzgodnieniami stołecznego konserwatora zabytków oraz decyzjami zezwalającymi na usunięcie zawnioskowanych drzew i krzewów.

Prokurator po zbadaniu dokumentacji, nie dopatrzył się nieprawidłowości noszącym „znamiona czynu zabronionego”.

Opublikowany: 26 lutego 2013 14:34:03, przez Iwona Twarowska

Kontrola skrzynek lęgowych dla ptaków oraz spis gatunków ptaków występujących na terenie Ogrodu

W lutym 2013 roku Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” wykonało na terenie Ogrodu Krasińskich w Warszawie kontrolę skrzynek lęgowych dla ptaków oraz przeprowadziło spis gatunków ptaków występujących na terenie Ogrodu.

Wyniki zawarto w opracowaniu składającym się z następujących części:

 • wyniki kontroli skrzynek lęgowych dla ptaków w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie,
 • wyniki szczegółowe,
 • proponowane skrzynki lęgowe do umieszczenia w Ogrodzie Krasińskich,
 • gatunki i liczebność ptaków stwierdzone w Ogrodzie Krasińskich.

Kontrola skrzynek lęgowych polegała na spisaniu ilości i typów budek wiszących na terenie parku, ich oczyszczeniu, kontroli stanu technicznego i wykonaniu drobnych koniecznych napraw. Oszacowano również zapotrzebowanie na nowe skrzynki lęgowe, które zostaną rozwieszone na terenie Ogrodu na przełomie lutego i marca.

Spis gatunków ptaków zgodnie z zaleceniem Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” powtórzony zostanie pomiędzy kwietniem a czerwcem br.

Opublikowany: 26 lutego 2013 10:02:27, przez Iwona Twarowska

Rewaloryzacja Ogrodu Krasińskich

Zarząd Terenów Publicznych przedstawia analizę przekształceń zieleni w Ogrodzie Krasińskich, od planów Franciszka Szaniora do projektu obecnie prowadzonej rewaloryzacji.

Opublikowany: 13 lutego 2013 14:00:09, przez Iwona Twarowska

Rewaloryzacja Ogrodu Krasińskich

Zarząd Terenów Publicznych informuje, iż na terenie Ogrodu Krasińskich ukończony został I etap prac pielęgnacyjnych przy ponad pięciuset drzewach. Prace w większości polegały na zdjęciu suszu z koron drzew.

Zamieszczamy mapkę wizualizacyjną obrazującą gospodarkę drzewostanem. Mapa zawiera między innymi oznaczenie drzew i krzewów rosnących na terenie Ogrodu, drzew wyciętych, drzew i krzewów planowanych do nasadzenia.

Opublikowany: 11 lutego 2013 12:02:45, przez Tobiasz Budzyński

Rewaloryzacja Ogrodu Krasińskich

OŚWIADCZENIE


W związku z pojawiającymi się w Internecie nieprawdziwymi informacjami w sprawie praw autorskich do projektu modernizacji - rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich w Warszawie, Zarząd Terenów Publicznych oświadcza, że Miasto Stołeczne Warszawa otrzymało określone wyżej autorskie prawa majątkowe do dokumentacji projektowej od jego twórcy – Pani Barbary Kraus - Galińskiej. Miasto Stołeczne Warszawa nie udzielało żadnemu innemu podmiotowi majątkowych praw autorskich do wskazanej dokumentacji projektowej (z niewiadomych przyczyn nazywanych przez autora pytań „tzw. prawami do przestrzeni miejskiej”) i na chwilę obecną wyłącznie Miasto Stołeczne Warszawa może je wykorzystywać zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.

Opublikowany: 6 lutego 2013 13:00:39, przez Iwona Twarowska

Odsłonięcie tablicy upamiętającej działalność Kabaretu "Dudek"

W dniu 1 lutego 2013r. o godz. 15.00 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność Kabaretu „DUDEK”.

Tablica została umieszczona na elewacji budynku przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m.st. Warszawy, Pan Roman Dziewoński (syn Edwarda Dziewońskiego) oraz Pan Jan Kobuszewski. Ponadto w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, aktorzy oraz osoby współpracujące z ówczesnym Kabaretem DUDEK.

Tablicę wykonał Zarząd Terenów Publicznych.

Opublikowany: 4 lutego 2013 13:00:27, przez Iwona Twarowska

Informacja

Kilka dni temu, w związku z ciągłymi opadami śniegu, zostały ustawione karmniki dla ptaków w Ogrodzie Krasińskich. Pozwoli to kaczkom i innym drobnym ptakom przetrwać ten trudny okres zimowy, tym bardziej, że w ciągu najbliższych dwóch dni zapowiadane są temperatury w nocy na poziomie minus 15 - 17 st. C, a w dzień ok. -10 st. C. Po zakończeniu trwającej aktualnie na terenie Ogrodu Krasińskich pielęgnacji drzewostanu, zostaną także powieszone budki lęgowe dla ptaków.

Opublikowany: 25 stycznia 2013 15:23:33, przez Tobiasz Budzyński

Ogród Krasińskich - prawda i fałsz

W związku z podawanymi do publicznej wiadomości licznymi nieprawdziwymi i niesprawdzonymi informacjami przez Pana Olgierda Łukaszewicza dotyczącymi wycinki drzew oraz prac prowadzonych w Ogrodzie Krasińskich chcemy przedstawić rzetelne wyjaśnienia.

Wszystkie decyzje o przeprowadzeniu prac, jak i ich zakresie były poprzedzone nie tylko wytycznymi konserwatorskimi, opiniami architektów krajobrazu oraz specjalistów z zakresu zabytkowych założeń parkowych, ale również konsultacjami społecznymi. Dotyczy to również wycinki drzew prowadzonej pod czujnym okiem specjalistów, poprzedzonej wydaniem przez Stołecznego Konserwatora Zabytków decyzji na wykonanie wycinki.

Jednocześnie chcemy podkreślić, że podawane informacje nie zostały nigdy sprawdzone, a zarzuty nie są poparte żadną wiedzą. Prowadzona kampania dezinformacji wprowadzaniem mieszkańców w błąd nastawiona jest na wywołanie efektu medialnego i niepokoju.


Opublikowany: 18 stycznia 2013 15:30:03, przez Iwona Twarowska

Komunikat

Informujemy, że w związku z rewaloryzacją Ogrodu Krasińskich teren prowadzonych prac został ogrodzony przez wykonawcę robót budowlanych, TYLKO I WYŁĄCZNIE ze względu na bezpieczeństwo i wymogi prawa budowlanego.

(Zgodnie z art. 36 ust. 1 i art. 42 ust. 1 i 2 ustawy Prawo budowlane oraz § 9 ust.1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych).

Jednocześnie wyjaśniamy, iż wbrew głoszonym insynuacjom nie planuje się ŻADNYCH innych naniesień czy zabudowy na terenie ogrodu ponad te, które znalazły się w zwycięskiej pracy konkursowej.

Opublikowany: 18 stycznia 2013 14:03:09, przez Iwona Twarowska

Rewaloryzacja Ogrodu Krasińskich

W 2012 roku rozpoczęła się rewaloryzacja Ogrodu Krasińskich. Jest to jeden z najstarszych ogrodów Warszawy. Ostatnia duża jego modernizacja miała miejsce na początku XIX w. wg. projektów Franciszka Szaniora. W 1965 r. wpisany został do rejestru zabytków. Głównym celem prac jest przywrócenie mu wartości zabytkowej oraz wyeksponowanie i odtworzenie elementów historycznych kompozycji z zachowaniem funkcji rekreacyjnych, otwartych dla mieszkańców. Rewaloryzacja obejmuje zieleń, układ drogowy, wodny i oświetleniowy oraz elementy małej architektury. Prace są wykonywane etapami. Układ zieleni ma zachowywać fazę przebudowy parku z przełomu XIX i XX wieku. Tam, gdzie w historycznej kompozycji zieleni pojawiły się ubytki, posadzone zostaną odpowiednio ukształtowane i wyrośnięte drzewa i krzewy. Pozostawiony będzie również bardzo popularny plac zabaw oraz wybudowany nowy. Odrestaurowane zostaną układy wodne i wybudowana fontanna dla dzieci. W części powojennej powstanie miejsce z urządzeniem do ćwiczeń w ogrodzie.

Opublikowany: 11 stycznia 2013 16:31:50, przez Tobiasz Budzyński

Informacja o czasowym ograniczeniu parkowania w rejonie Nowego Miasta w Warszawie

W związku z wprowadzeniem ograniczeń w parkowaniu na ulicach: Zakroczymskiej, Wójtowskiej, Kościelnej i Przyrynek w okresie od 08.01.2013 r. do 17.01.2013 r. informujemy, iż w tym okresie dopuszczone jest parkowanie pojazdów na podstawie ABONAMENTU MIESZKAŃCA na sąsiednich ulicach (do 200m od wyznaczonych w abonamencie parkometrów). Takie rozwiązanie zostało zaakceptowane przez ZDM-Wydział Parkowania, który jest administratorem Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

Równocześnie informujemy, iż w najbliższym czasie planowane są w tym rejonie ograniczenia w dojeździe do posesji i parkowaniu wynikające z realizacji zdjęć do filmu „Jack Strong” o płk. Kuklińskim.

Zasady parkowania będą analogiczne jak obecnie. Po otrzymaniu informacji o dacie realizacji zdjęć termin ograniczenia ruchu zostanie niezwłocznie podany do wiadomości.

Opublikowany: 10 stycznia 2013 12:30:10, przez Iwona Twarowska

Informacja

Zarząd Terenów Publicznych niniejszym informuje, iż w poniedziałek, dnia 24 grudnia 2012 r. - Wigilia oraz w poniedziałek, dnia 31 grudnia 2012 r. - Sylwester, Biuro Obsługi Mieszkańców czynne będzie w godzinach 8.00 - 16.00 .

Opublikowany: 17 grudnia 2012 13:02:22, przez Iwona Twarowska

Zakończenie prac remontowych schodów terenowych, alejek i części ul. Mariensztat oraz umocnienie Skarpy Warszawskiej powyżej Mariensztatu w Warszawie

Zakończyły się prace remontowe schodów terenowych, alejek i części ul. Mariensztat na terenie Kolonii Mieszkaniowej Mariensztat oraz umocnienie Skarpy Warszawskiej powyżej Mariensztatu w Warszawie.

Remont schodów terenowych, alejek i części ul. Mariensztat konieczny był ze względu na pogarszający się stan techniczny ciągów pieszych na terenie Kolonii Mariensztat. Ostatni remont ciągów pieszych wykonywany był 17 lat temu.

Zakres remontu obejmował:

 • wykonanie podbudowy i drenażu schodów,
 • wykonanie na nowo biegów schodów z zastosowaniem tych samych materiałów tj. cegły klinkierowej oraz kostki kamiennej i obrzeży granitowych,
 • przywrócenie pierwotnego materiału dla nawierzchni chodników tj. płyt chodnikowych 35/35/5cm (w układzie karo) i 50/50/7cm (u podstawy skarpy),
 • przełożenie istniejącej kostki granitowej na nowej podbudowie na ul. Mariensztat przy Rynku Mariensztackim,
 • odtworzenie trawników.

Wykonano również prace polegające na umocnieniu Skarpy Warszawskiej powyżej Mariensztatu w Warszawie, które pozwolą uniknąć osuwania i postępu dalszych procesów erozyjnych.

Umocnienie skarpy o powierzchni 1 468m2 w szczególności polegało na :

 • zabezpieczeniu przeciwerozyjnym powierzchni skarpy,
 • gwoździowaniu skarpy – gwoździe długości 6 m w ilości 136 szt.
 • rozebraniu i wykonaniu ponownym murka oporowego z balustradą wzdłuż muru oporowego u podnóża Kościoła św. Anny (87,4m),
 • odwodnieniu skarpy i bezpiecznym odprowadzeniu wód opadowych,
 • naprawie lub wymianie nawierzchni istniejących ciągów komunikacyjnych.

Stabilizacja powierzchni skarpy polegała na ułożeniu warstwy humusu o grubości 10 cm, która następnie przykryta została matą antyerozyjną z siatką zbrojoną. Na wierzchołku mata została zakotwiona do podłoża płaskim odcinkiem o szerokości 40 cm przy pomocy stalowych strzemion. Na całej długości podstawy wykonano dociążenie maty płytami betonowymi ażurowymi, dodatkowo kotwionymi stalowymi strzemionami. Zespolono matę z gruntem przy pomocy systemu iniekcyjnych gwoździ gruntowych w powłoce ochronnej. Mata została przymocowana do gwoździ przy pomocy stalowej blachy kotwiącej. Ponadto wykonano kotwienie maty do terenu przy pomocy stalowych szpilek, w szczególności w miejscach przecięcia maty i wokół drzew. Mata dodatkowo została przykryta warstwą humusu. Odwodnienie - wykonany został system koryt otwartych, bystrzy o sztucznej szorstkości i odprowadzającego przewodu pełnego. Całość wód zostanie wprowadzona do systemu kanalizacji ogólnospławnej.

Opublikowany: 14 grudnia 2012 10:00:20, przez Iwona Twarowska

Zakończenie prac remontowo - konserwatorskich zabytkowego ogrodzenia i bramy Ogrodu Krasińskich

Zakończyły się prace remontowo - konserwatorskie związane z odtworzeniem części zabytkowego ogrodzenia i bramy Ogrodu Krasińskich.

Konserwatorska rewaloryzacja ogrodzenia polegała na wymianie zerodowanej cegły cokołu ogrodzenia przy pełnym zachowaniu kamiennej okładziny pionowej. W trakcie realizacji nie udało się w pełni odtworzyć oryginalnej okładziny poziomej. Została ona wymieniona, na użyty w oryginale piaskowiec szydłowiecki, przy zachowaniu maksymalnej ilości oryginalnych nakryw jako "świadków", które zostały zlokalizowane w bezpośredniej bliskości zabytkowej bramy. Odtworzona została również brama wraz z herbem Ślepowron oraz część zabytkowego ogrodzenia w jego pierwotnym wyglądzie.

Rekonstrukcję bramy przeprowadziło konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Inwestycji Budowlanych z siedzibą w Lesznie - lider, SPHINX Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie - partner, na podstawie projektu budowlano - konserwatorskiego części zabytkowego ogrodzenia oraz programu prac konserwatorskich i restauratorskich.

Koszt umowny wykonanych robót to 988 144,36 zł brutto.

Opublikowany: 11 grudnia 2012 15:30:49, przez Iwona Twarowska

Zakończona modernizacja zieleńca przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie

W dniu 3 grudnia 2012 r. zakończono modernizację zieleńca przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie.

W ramach prac wykonano: modernizację układu nawierzchni pieszych, modernizację zieleni, montaż nowego wyposażenia, tj. ławki, kosze na śmieci oraz kosze na psie odchody. Wprowadzono także oświetlenie w postaci latarń oraz reflektorów podświetlających nasadzenia roślinne. Układ komunikacyjny nowych ciągów pieszych wykonano w układzie równoległym do ul. Zamenhofa oraz wschodniej elewacji Muzeum Historii Żydów Polskich. Wyjątek stanowi aleja prowadząca od skrzyżowania ul. Anielewicza i ul. Zamenhofa do placu otaczającego, tzw. pomnik „studzienki”, zlokalizowany w pobliżu placu otaczającego Pomnik Bohaterów Getta.

Nawierzchnie wykonano z kostki granitowej, płyt granitowych, a w pobliżu istniejących drzew, dla ochrony ich systemów korzeniowych, zastosowano nawierzchnię mineralną wodoprzepuszczalną. Zamontowano również 23 sztuki latarni parkowych oraz 143 sztuki reflektorów podświetlających. Wykonane zostały nasadzenia drzew i krzewów, a także roślin okrywowych, traw ozdobnych, bylin oraz roślin cebulowych, w tym 20 sztuk drzew, 2885 sztuk krzewów żywopłotowych, 701 sztuk roślin okrywowych, 208 m2 bylin i traw ozdobnych oraz ponad 800 sztuk roślin cebulowych. Wykonane zostały także trawniki na powierzchni 3 820 m2 oraz posadzono dwa okazałe dęby szypułkowe na terenie placu po obu stronach Pomnika Bohaterów Getta . Nowy układ zieleni chroni istniejący drzewostan, usunięte zostały jedynie drzewa w złym stanie zdrowotnym, stwarzające zagrożenie dla użytkowników zieleńca.

Zagospodarowanie skweru stanowi całość kompozycyjną z Muzeum Historii Żydów.

W pierwszej połowie grudnia 2012 r. posadzone zostaną .

Koszt całej modernizacji to ok. 1.255.000 zł. brutto.

Opublikowany: 11 grudnia 2012 15:30:49, przez Iwona Twarowska

Zakończony remont ulicy Nowomiejskiej i Krzywe Koło w Warszawie

W dniu 15 listopada 2012 r. zakończono remont nawierzchni ulic: Nowomiejskiej (dł. 80 m) i Krzywe Koło (dł. 132 m). Remont poprzedzony był wykonaniem izolacji pionowych budynków, wymianą gazociągu, wymianą przewodu wodociągowego, wymianą przejść poprzecznych sieci cieplnej oraz wymianą kabla oświetleniowego. W trakcie remontu odtworzono nawierzchnie jezdni obu ulic (ok. 1100 m2) z istniejącej kostki kamiennej, przy zachowaniu istniejących krawężników kamiennych oraz wykonano nowe chodniki z płyt porfirowych (ok. 620 m2). Wartość wykonanych robót to 710 000,00 zł brutto.

Opublikowany: 20 listopada 2012 15:31:49, przez Iwona Twarowska

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Kazimierza i Marię Brandysów

W dniu 9 listopada 2012 r. o godz. 10.30 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Kazimierzowi i Marii Brandysom.

Tablica została umieszczona na elewacji budynku przy ul. Nowomiejskiej 5 w Warszawie.

Podczas uroczystości odczytany został list Prezydent m.st. Warszawy - Hanny Gronkiewitcz - Waltz.

Uroczystego odsłonięcia dokonali: Julia Hartfig - polska poetka i eseistka oraz tłumaczka literatury pięknej, prof. Krzysztof Pomian, Wojciech Bartelski - Burmistrz Dzielnicy Śródmieście oraz Wanda Górska - Zastępca Dyrektora Biura Kultury.

Tablicę wykonał Zarząd Terenów Publicznych.

Opublikowany: 12 listopada 2012 15:00:09, przez Iwona Twarowska

Zakończenie remontu Mostku Agrykola

W dniu 07.11.2012 r. zakończył się remont konserwatorski zabytkowego mostu Jana III Sobieskiego prowadzącego przez kanał na ul. Agrykola w Warszawie wraz z pomnikiem.

Prace obejmowały naprawę konstrukcji mostu, wymianę izolacji przeciwwilgociowej oraz wymianę nawierzchni. Wykonano również renowację elementów kamiennych okładziny elewacji mostu. Przeprowadzono również konserwację pomnika Jana III Sobieskiego. Zakres prac obejmował usunięcie z powierzchni rzeźby zabrudzeń i zanieczyszczeń, likwidację mikroorganizmów, uzupełnienie ubytków, hydrofobizację oraz unifikację kolorystyczną obiektu.

Remont miał na celu zabezpieczenie obiektu przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych i przywrócenie pierwotnych walorów estetycznych zabytku.

Wartość wykonanych prac to 1 305 935,26zł (brutto).

Opublikowany: 7 listopada 2012 14:31:03, przez Iwona Twarowska

Osłonięcie tablicy upamiętniającej przebieg łączności kanałowej Powstania Warszawskiego

W dniu 2 października 2012r. o godz. 12.00 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej przebieg łączności kanałowej Powstania Warszawskiego. Tablica została umieszczona na elewacji ogrodzenia znajdującego się przy budynku szkoły Sióstr Nazaretanek w Warszawie, przy ul. Czerniakowskiej 137.

W uroczystościach udział wzięli m.in. Tymoteusz Duchnowski ps. „Motek”, przedstawiciele Stowarzyszenia Szarych Szeregów, przedstawiciele władz samorządowych oraz uczennice Gimnazjum i Liceum Sióstr Nazaretanek, przy ul. Czerniakowskiej 137.

Tablica służyć ma upamiętnieniu kanałów, które w czasie Powstania Warszawskiego były wykorzystywane do łączności oraz transportu broni, amunicji, środków medycznych oraz poczty powstańczej.

Tablicę wykonał Zarząd Terenów Publicznych.

Opublikowany: 3 października 2012 12:30:22, przez Iwona Twarowska

Widowisko Multimedialne - zamknięcie sezonu 2012

W dniu 29 września 2012 r. (sobota) o godz. 21.00 odbędzie się ostatni w tym roku pokaz widowiska multimedialnego światło - woda - dźwięk.

Serdecznie wszystkich zapraszamy i do zobaczenia na Podzamczu.

Opublikowany: 24 września 2012 14:32:20, przez Iwona Twarowska

Zakończony remont ulicy Zamenhofa w Warszawie

W dniu 31.08.2012 r. zakończył się remont ulicy Zamenhofa. Wyremontowany został odcinek długości 240 metrów, od ulicy Anielewicza do ul. Lewartowskiego. Wykonano nową nawierzchnię bitumiczną na jezdni, nawierzchnię z płyt betonowych na chodnikach oraz nawierzchnię z kostki betonowej na wjazdach bramowych i stanowiskach parkingowych. Wymieniono również oświetlenie uliczne i wprowadzono nową organizację ruchu. Wartość wykonanych robót to 661 tys. zł.

Opublikowany: 3 września 2012 12:30:44, przez Iwona Twarowska

Remont konserwatorski zabytkowego mostu Jana III Sobieskiego wraz z pomnikiem

Rozpoczęła się realizacja remontu konserwatorskiego zabytkowego mostu Jana III Sobieskiego przez kanał na ul. Agrykola w Warszawie wraz z pomnikiem.

Opublikowany: 23 lipca 2012 10:21:11, przez Tobiasz Budzyński

Ruszyły prace remontowe zabytkowego ogrodzenia i bramy Ogrodu Krasińskich

Rozpoczęła się realizacja remontu konserwatorskiego związanego z odtworzeniem części zabytkowego ogrodzenia i bramy Ogrodu Krasińskich znajdujących się od strony ul. Bohaterów Getta w Warszawie.

Opublikowany: 23 lipca 2012 10:20:00, przez Tobiasz Budzyński

Informacja

Przeprowadzony remont i konserwacja murów obronnych Starego Miasta w latach 2005 - 2008 to jedno z zadań projektu pn. „Rewitalizacji wybranych obszarów kryzysowych m.st. Warszawy w aspekcie ochrony zabytków, poprawy jakości przestrzeni publicznej oraz społeczno - kulturowym” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013.

Opublikowany: 23 lipca 2012 10:17:07, przez Mateusz Marzantowicz

Stare Miasto w nowej odsłonie

W roku bieżącym rozpoczyna się program kompleksowego remontu ulic Starego Miasta w Warszawie, który wykonywany będzie sukcesywnie do 2015 roku.

W 2012 roku zostaną przeprowadzone remonty ulic Krzywe Koło i Nowomiejskiej. Roboty drogowe prowadzone będą w koordynacji z pracami przy izolacjach fundamentów budynków przyległych do ulic, wymianą gazociągu i wymianą sieci wodociągowej. Zalecenia Stołecznego Konserwatora Zabytków zakładają wykorzystanie istniejącego materiału kamiennego z jezdni. Płyty betonowe na chodnikach zostaną wymienione na kamienne.

Obecny układ chodników zostanie zachowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, poprzez obniżenie światła krawężnika w rejonie skrzyżowań. W kolejnych latach przewidziane jest wytyczenie po głównych ciągach komunikacyjnych Starego Miasta (ul. Świętojańska, ul. Piekarska, ul. Zapiecek, Rynek Starego Miasta, Plac Zamkowy i Dziedziniec Trójkątny) ciągów komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych "gładkiej ścieżki" o szerokości ok. 1,2 m.

Opublikowany: 17 lipca 2012 15:33:52, przez Tobiasz Budzyński

Odsłonięcie rzeźby Haliny Mikołajskiej

W dniu 4 czerwca 2012 r. o godz. 11.30, w 23 rocznicę wolnych wyborów w powojennej historii Polski, odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby Haliny Mikołajskiej w Parku im. Rydza Śmigłego, w pobliżu Senatu RP. Odlana z brązu naturalnej wielkości postać wybitnej aktorki i opozycjonistki została ustawiona na granitowym postumencie.

Opublikowany: 5 czerwca 2012 13:00:06, przez Iwona Twarowska

Ogłoszenie

Zarząd Terenów Publicznych informuje, iż został ogłoszony konkurs na wykonanie izolacji pionowych ścian fundamentów w budynkach Wspólnot Mieszkaniowych położonych na terenie Starego Miasta w Warszawie, od strony ulic Nowomiejska i Krzywe Koło.
Organizatorem konkursu są Wspólnoty Mieszkaniowe Starego Miasta, w imieniu których działają administratorzy:

 • "ABC Nieruchomości Warszawskie" Sp. z o.o. - Biuro Stare Miasto,
 • "Zespół Zarządców Nieruchomości WAM" Sp. z o.o. - Oddział Warszawa Zachód.

Szczegółowe informacje o konkursie można otrzymać pod numerami telefonów:

 • (022) 828-04-05, 637-15-16, 699-100-010
 • (022) 636-42-06, 693-080-285

Opublikowany: 24 maja 2012 12:32:15, przez Iwona Twarowska

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Grzegorzowi Przemykowi

W dniu 14 maja 2012 roku o godz. 13.00 odsłonięto tablicę poświęconą Grzegorzowi Przemykowi.
Tablica pamiątkowa została umieszczona na elewacji budynku przy ul. Jezuickiej 1/3. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz oraz Pan Leopold Przemyk (ojciec Grzegorza Przemyka).
Tablicę wykonał Zarząd Terenów Publicznych.

Opublikowany: 14 maja 2012 15:00:27, przez Iwona Twarowska

Multimedialny Park Fontann - otwarcie sezonu 2012

W dniu 3 maja 2012 r., tj. w czwartek o godz. 21.00 rozpoczynamy nowy sezon multimedialnego Parku Fontann z nowymi atrakcjami.
Widowiska światło-woda-dźwięk można będzie oglądać od maja do września. W czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej odbędą się dodatkowe pokazy.
Serdecznie zapraszamy na tegoroczne widowiska multimedialne.

Opublikowany: 26 kwietnia 2012 09:31:23, przez Iwona Twarowska

Rozstrzygnięcie przetargu na modernizację zieleńca przy Pomniku Bohaterów Getta

W dniu 25 kwietnia 2012 r. w postępowaniu przetargowym prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego wyłoniony został wykonawca modernizacji zieleńca przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie. Modernizacja rozpocznie się w maju 2012 roku, a jej zakończenie planowane jest na przełomie października i listopada 2012 roku. Koszt całej modernizacji to ok. 1.255.000 zł. brutto.

Opublikowany: 26 kwietnia 2012 08:01:50, przez Iwona Twarowska

Odsłonięcie Kamienia Katyńskiego

W dniu 13 kwietnia 2012r. o godz. 17.00 odbyło się uroczyste odsłonięcie Kamienia Katyńskiego w nowej lokalizacji, w fosie Murów Obronnych Starego Miasta przy Moście Gotyckim. W uroczystościach udział wzięli: Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak, a także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i Komitetu Katyńskiego. Podczas uroczystości przy pomniku złożono ziemię przywiezioną z miejsc kaźni oraz akt erekcyjny. Poświęcenia Kamienia Katyńskiego dokonał Kardynał Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski.

Opublikowany: 16 kwietnia 2012 12:00:07, przez Iwona Twarowska

"Kamień Pamięci Katynia" posadowienie oraz odsłonięcie w nowej lokalizacji

Zarząd Terenów Publicznych informuje, iż trwają prace związane z posadowieniem "Kamienia Pamięci Katynia" w nowej lokalizacji tj. w fosie Murów Obronnych Starego Miasta w Warszawie (w rejonie Mostku Gotyckiego).


Uroczyste odsłonięcie kamienia odbędzie się w dniu 13 kwietnia 2012 r. o godzinie 17.00.

Opublikowany: 30 marca 2012 14:30:26, przez Iwona Twarowska

Przepustki na wjazd na teren Starego i Nowego Miasta oraz Placu Zamkowego na czas EURO 2012

Zarząd Terenów Publicznych informuje, że w okresie od 1 czerwca do 1 lipca 2012 r. ograniczona zostanie do minimum liczba przepustek wydawanych na wjazd na teren Starego Miasta, Nowego Miasta oraz Placu Zamkowego w Warszawie.

Przyczyną powyższego ograniczenia jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wobec przewidywanego zwiększenia liczby turystów odwiedzających Warszawę w związku z EURO 2012.

Opublikowany: 22 marca 2012 10:00:48, przez Iwona Twarowska

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Pawłowi Frenklowi

W dniu 20 marca 2012 r. o godz. 11.30 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Pawłowi Frenklowi, dowódcy Żydowskiego Związku Wojskowego w powstaniu w getcie warszawskim, zastrzelonego wraz z innymi członkami żydowskiego ruchu oporu. Tablica ta została zawieszona na elewacji budynku przy ul. Grzybowskiej 5A.

Tablicę wykonał Zarząd Terenów Publicznych.

Opublikowany: 20 marca 2012 13:30:08, przez Iwona Twarowska

Nagroda indywidualna dla Zarządu Terenów Publicznych

12 marca 2012 r. o godz. 14.00 w trakcie XX Międzynarodowych Targów Światło 2012, które odbyły się w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 przyznano Zarządowi Terenów Publicznych główne wyróżnienie za oświetlenie Multimedialnego Parku Fontann, usytuowanego na Skwerze I Dywizji Pancernej (Podzamcze). Otrzymaliśmy również wyróżnienie za modernizację i budowę oświetlenia ulic: Calinescu (odcinek ulica Chopina do ulicy Pięknej), Poznańskiej (odcinek Al. Jerozolimskie – ulica Piękna), E. Plater (odcinek Al. Jerozolimskie – ulica Koszykowa).

Nagrodę odebrał Burmistrz Dzielnicy Śródmieście Wojciech Bartelski oraz Dyrektor ZTP Renata Kaznowska.

Opublikowany: 14 marca 2012 09:00:27, przez Iwona Twarowska

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Fryderyka Chopina

W dniu 1 marca 2012r. o godz. 12.00 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Fryderykowi Chopinowi. Tablica ta została zawieszona na elewacji budynku przy Al. Solidarności 105 (dawnym Pałacu Jacobsonów), w którym w 1830 r. grał Fryderyk Chopin. Aktualnie w tym budynku mieści się siedziba Instytutu Archeologii i Etnologii Pan.

Opublikowany: 1 marca 2012 14:04:42, przez Iwona Twarowska

"Kamień Pamięci Katynia" przeniesiony do pracowni konserwatorskiej

Zarząd Terenów Publicznych informuje, iż w dniu 27.02.2012r. obelisk z "Kamieniem Pamięci Katynia" położony przy ul. Podwale został zdemontowany i przewieziony do pracowni konserwatorskiej w celu wykonania zabiegów konserwatorskich. Montaż kamienia na nowej lokalizacji nastąpi do końca marca 2012r.

Opublikowany: 27 lutego 2012 12:01:46, przez Iwona Twarowska

Multimedialny Park Fontann nagrodzony

W Konkursie na Najlepiej Oświetloną Gminę, Miasto i Osiedle 2011 r., realizowanym pod patronatem Ministra Infrastruktury i Związku Miast Polskich, przyznano Zarządowi Terenów Publicznych główne wyróżnienie za oświetlenie Multimedialnego Parku Fontann, usytuowanego na Skwerze I Dywizji Pancernej (Podzamcze).

Opublikowany: 20 lutego 2012 12:32:29, przez Iwona Twarowska

Zakończony remont placyku przy ul. Chmielnej w Warszawie

W końcu grudnia 2011 roku zakończył się remont placyku przy ul. Chmielnej 8-14. Przestrzeń skweru została uporządkowana zgodnie z wybraną w ramach konsultacji społecznych koncepcją pracowni GordoStudio, na podstawie której opracowany został projekt wykonawczy.

Opublikowany: 2 stycznia 2012 15:09:23, przez Iwona Twarowska

Remont placyku przy ul. Chmielnej

W pierwszej połowie listopada br. planowane jest rozpoczęcie prac związanych z remontem placyku przy ul. Chmielnej (wnęka pomiędzy budynkami Chmielna 8 – Chmielna 14).

Opublikowany: 31 października 2011 13:20:14, przez Iwona Twarowska

Remont Pomnika Bohaterów Getta

Rozpoczął się remont konserwatorski Pomnika Bohaterów Getta, usytuowanego w kwartale ulic Zamenhofa, Lewartowskiego, Anielewicza i Karmelickiej.

Opublikowany: 18 października 2011 15:30:21, przez Iwona Twarowska

Zakończenie sezonu

Wczoraj wieczorem, licznie zgromadzeni Warszawiacy, obejrzeli ostatni w tym sezonie pokaz Fontann Multimedialnych
na Podzamczu. Łącznie pokazy obejrzało niemal 500 000 gości. Informujemy jednocześnie, że wraz z Sekretariatem ds. Euro 2012 Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy przystąpiliśmy już do pracy nad nowym widowiskiem poświęconym Euro 2012 w Polsce.

Dziękujemy, ze byliście Państwo z nami. Zapraszamy
na przyszłoroczne pokazy.

Opublikowany: 13 października 2011 09:40:38, przez Iwona Twarowska

Ostatni pokaz fontann na Podzamczu

Ze względu na zapowiadane na weekend (15-16.10) spadki temperatur poniżej 4 stopni C, w środę (12.10) o godz. 19.00, odbędzie się ostatni w tym roku pokaz Fontann Multimedialnych
na Podzamczu. Jutro rozpocznie się przygotowanie parku fontann do sezonu zimowego. Zapraszamy od wiosny.

Opublikowany: 12 października 2011 13:10:09, przez Iwona Twarowska

Otwarcie Parku Janiny Porazińskiej

W czwartek, 29 września 2011 roku, w rocznicę urodzin poetki, nastąpiło otwarcie literackiego parku Janiny Porazińskiej
na Powiślu.

Opublikowany: 29 września 2011 14:30:00, przez Iwona Twarowska

Fontanna Multimedialna - wznowienie pokazów

Z dniem 23 września wznowione zostają pokazy multimedialne
w Parku Fontann Multimedialnych na skwerze I Dywizji Pancernej. Pokazy odbywać się będą w piątki - soboty - niedziele od godziny 20:30. Ostatni pokaz planowany jest na 16 października br.
Opublikowany: 23 września 2011 10:00:00, przez Iwona Twarowska

Awaria Multimedialnego Parku Fontann podczas nawałnicy burzowej

W związku z uszkodzeniem układu sterowania fontann powstałym podczas nawałnicy burzowej jaka przeszła nad Warszawą z 25/26 sierpnia 2011., Zarząd Terenów Publicznych zmuszony jest odwołać piątkowe i sobotnie pokazy multimedialne do czasu zainstalowania nowego systemu sterującego i urządzeń.

Za przerwę w pokazach przepraszamy.

Zważywszy, że widowiska cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, uprzejmie informujemy,
że w ramach rekompensaty pokazy multimedialne odbywać się będą również w październiku br.

Opublikowany: 1 września 2011 12:00:00, przez Iwona Twarowska

Rozstrzygnięcie konkursu na rewitalizację Ogrodu Krasińskich

Dnia 18 sierpnia 2011 r. w siedzibie Zarządu Terenów Publicznych rozstrzygnięto konkurs na wykonanie koncepcji Modernizacji - Rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich w Warszawie.

Opublikowany: 31 sierpnia 2011 12:00:00, przez Mateusz Marzantowicz

Sprostowanie do artykułu prasowego Rzeczpospolitej

W związku z artykułem opublikowanym na łamach dziennika Rzeczpospolita pt. "Barbarzyńcy
z warszawskiego ratusza" w załączniku zamieszczamy sprostowanie.

Opublikowany: 30 czerwca 2011 12:00:00, przez Iwona Twarowska

Otwarcie Multimedialnego Parku Fontann

W dniu 7 maja 2011 roku odbyło się otwarcie Multimedialnego Parku Fontann na Podzamczu. Nowa atrakcja powstała
na Skwerze im. I Dywizji Pancernej u zbiegu ulic: Boleść
i Sanguszki, jako jeden z elementów ożywienia Starego Miasta
i rewitalizacji Bulwaru Wiślanego.

Opublikowany: 9 maja 2011 12:00:00, przez Iwona Twarowska

Archiwum